התגובה הפלסטינית להצעה לספח את הבקעה: השקעת 15 מיליון שקל באזור

הממשלה הפלסטינית קיימה את ישיבתה השבועית בכפר בבקעה, והודיעה על שורת פרויקטים באזור. ירדן: "כל שטחי הגדה והרצועה הם פלסטיניים"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יומיים לאחר שוועדת השרים לחקיקה אישרה את החוק לסיפוח ההתנחלויות בבקעת הירדן - נקטו הפלסטינים בצעדים משלהם: הממשלה הפלסטינית קיימה היום (שלישי) את ישיבתה השבועית בכפר עין אל-בידא שבבקעה, כאות הזדהות עם תושבי האזור הפלסטינים. השרים הפלסטינים אמרו כי הרשות לא תוותר בשום מצב על שליטה וריבונות בבקעת הירדן, בכל הסדר עתידי עם ישראל.

בהודעה שמסרה הממשלה הפלסטינית, בראשותו של ד"ר ראמי אל־חמדאללה, נמסר כי הוחלט להשקיע 15 מיליון שקל לקידום פרויקטים בתחום התשתיות והחקלאות בבקעה, וזאת בנוסף להכשרת עשרת אלפים דונמים לחקלאות וסיוע ברכישת טרקטורים לחקלאים באזור. כמו כן נאמר כי הממשלה הפלסטינית תשקיע בבית החולים בטובאס. בהודעה קראו הפלסטינים למדינות ערב ולמדינות התורמות לתמוך מדינית וכלכלית בממשלה וברשות, כדי להוציא את ההחלטות לפועל בהקדם האפשרי.

במקביל, הרשות הפלסטינית זכתה אתמול לגיבוי מממשלת ירדן בסוגייה. בהודעה שמסר דובר הממשלה הירדנית, מוחמד אל־מומני, נמסר כי עמדתה של ירדן "היתה ותישאר שכל שטחי הגדה המערבית ורצועת עזה הם שטחים פלסטינים, שמיועדים למדינה הפלסטינית העצמאית שבירתה ירושלים המזרחית".

ישיבת הממשלה הפלסטינית בכפר עין אל בידא, היוםצילום: אי-אף-פי

הפלסטינים מייחסים לעמדה הירדנית חשיבות רבה. באחרונה הפעילו האמריקאים לחצים כבדים על כל הצדדים הנוגעים לעניין, בנושא הנוכחות הביטחונית בבקעה לאחר ההסכם - כאשר הירדנים לא הצהירו עד כה באופן מפורש שהם נגד נוכחות ישראלית. פקיד פלסטיני בכיר אמר בשיחה ל"הארץ" כי באחת הפגישות שהתקיימו בוושינגטון - בה השתתפו יו"ר צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת, שרת המשפטים ציפי לבני ושר החוץ הירדני נאסר ג'ודה - תבע עריקאת מהירדנים הבעת עמדה ברורה בנושא.

לשכתו של עריקאת הפיצה היום מסמך המפרט את ההפרות הישראליות במהלך 2013. לפי המסמך, בשנה החולפת נרשמו יותר מ־20 אלף הפרות כגון הריסת בתים, הפקעת שטחים ואירועי אלימות ופגיעה של מתנחלים ברכוש פלסטיני, בנוסף לבניית 6,200 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות.

ל"הארץ" נודע כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן), וצוות המו"מ שלו קיימו בימים האחרונים התייעצויות רבות כהכנה לפגישות המתוכננות עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. לפי גורמים פלסטינים, בישיבת הוועד המרכזי של הפתח השבוע נמתחה ביקורת קשה על התנהלות המו"מ, ועלה הצורך בפנייה למוסדות האו"ם. עם זאת, עבאס הודיע שהתחייבותו בפני קרי - על תשעה חודשי משא ומתן - עדיין תקפה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ