7 חיילים התאבדו בשנת 2013 - הנתון הנמוך בתולדות הצבא

נתוני צה"ל מגלים כי מאז 2010 חלה ירידה של 75% בתופעה. בניגוד לשנים האחרונות, התאבדות לא היתה סיבת המוות הנפוצה בצה"ל השנה, אלא תאונות דרכים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל פרסם היום (רביעי) את נתוני הנפגעים שלו לשנת 2013, המגלים כי בשנה שעברה התאבדו שבעה חיילים וחיילות בעת שירותם הצבאי. לטענת הצבא, זהו המספר הנמוך ביותר בתולדות צה"ל. המסמך, המתייחס לכלל מקרי המוות בצבא, מגלה כי בשנה החולפת מתו בסך הכל 40 חיילים, פחות מאשר בכל שנה אחרת בעשור האחרון.

מניתוח הנתונים מתברר כי בשנים האחרונות חלה ירידה חדה במספר החיילים שהתאבדו בעת שירותם: בשנת 2010 התאבדו 28 חיילים, ב–2011 היו 21 מקרים, ב–2012 התאבדו 14 חיילים, ובשנה שעברה הוגדרו רק שבעה מקרי מוות כ"חשד להתאבדות", בהם ששה חיילים ואיש קבע אחד, קצין בדרגת רס"ן. מבין השבעה, חמישה חיילים התאבדו באמצעות נשקם האישי והשניים הנוספים בתלייה. לדברי קצין בכיר באגף כוח האדם, לא התגלה קשר נסיבתי בין מעשי ההתאבדות לשירותם הצבאי. בניגוד לשנים 2012-2010, התאבדות לא היתה סיבת המוות הנפוצה בצה"ל בשנה שעברה, אלא תאונות דרכים.   

בצה"ל הגדירו את הירידה במספר המקרים כדרמטית, ואמרו שאחד ההסברים לה הוא צמצום הזמינות לנשק בקרב החיילים ופעילויות שנעשות בתוך הצבא למניעת ההתאבדויות, כמו איתור חיילים בעלי קשיי הסתגלות. "גם שבעה מתאבדים בשנה זה שבעה יותר מדי", אמר הקצין, "זה אמנם הרבה פחות מצבאות אחרים, זה הרבה פחות בהשוואה לכלל המקרים במדינה, אבל גם זה יותר מדי".

לפי הנתונים שהוצגו בתדרוך לעיתונאים, 30% מכלל ההתאבדויות בצה"ל בשנים האחרונות היו אצל חיילים בחצי השנה הראשונה לשירותם הצבאי וכ–10% במהלך ששת החודשים הבאים. תחקירי צה"ל במקרים של "כמעט ונפגע" - תקריות ואירועים שעל אף שלא גבו קורבנות בנפש, היו עלולים להביא להם - גילו כי בשנה האחרונה לא היו מקרים של חיילים שנפצעו באופן קשה כאשר ניסו להתאבד. "מספר המתאבדים בשנת 2013 הוא הנמוך ביותר אי פעם בצה"ל. בארבע השנים האחרונות חלה ירידה של 75% במספר אנשי הצבא שהתאבדו במהלך שירותם", אמר ראש מטה אגף כוח האדם בצה"ל, תא"ל משה אלוש. "פעולות שעשינו, בהן הכנסת מערכת ממוחשבת שבה מקבל המפקד מידע מקדים על החייל, הקטנת הזמינות לנשק והעברת מערכים והסברות בנושא, הם שצמצמו את תופעת ההתאבדויות".

בצבא מונים 40 חללים ב–2013, הנתוך הנמוך ביותר בעשור האחרון, כאשר סיבת המוות המרכזית היתה תאונות דרכים, שבהן נהרגו 14 חיילים. לדברי תא"ל אלוש, כל התאונות אירעו במסגרת אזרחית - בעת חופשה מהצבא, בשעות שמחוץ למסגרת צה"לית, או כאשר היו בדרכם אל היחידות הצבאיות. חמישה חיילים נהרגו בפעילות מבצעית או ממעשי טרור - חייל ההנדסה רועי אלפי שנהרג מהתפוצצות מוקש, חייל גבעתי שנהרג מירי במערת המכפלה, החייל תומר חזן שפותה לבוא לכפר בית אמין ונרצח, החייל עדן אטיאס שנדקר למוות באוטובוס בעפולה ואיש קבע מחיל הים שנהרג מירי מלבנון, שלומי כהן. שני אנשי צוות אוויר - סא"ל (מיל') נעם רון ורס"ן (מיל') ארז פלקסר נהרגו בהתרסקות מסוק "קוברה" בחודש מארס. תשעה חיילים ואנשי קבע מתו ממחלות, ושלושה נהרגו במה שמוגדר על ידי הצבא כ"תאונה אחרת".

בשנים קודמות נמנע צה"ל מלפרסם את מספר המתאבדים בשורותיו, וגם טרם פרסום זה התנהלו בצבא דיונים בשאלה האם נכון לפרסם את המספר. לפני כחודשיים אמר ראש מחלקת בריאות הנפש בצה"ל, ד"ר אייל פרוכטר, שלא צריך לעודד את פרסום הנתונים, מחשש שהדבר יביא לעידוד התופעה. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ