הידרדרות משמעותית במצבו הרפואי של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, שמאושפז בבית החולים שיבא בתל השומר. מקור שמעורה במצבו של שרון ציין כי אם ההידרדרות במצבו תימשך, "זה עשוי להיות עניין של כמה ימים".

שרון סובל מאי ספיקת כליות חריפה, שעלולה לגרום לקריסת מערכות, ובלא התערבות רפואית אף עלולה להוביל למותו בתוך ימים ספורים. עם זאת, סביר להניח כי לא תהיה התערבות רפואית משמעותית כמו חיבור לדיאליזה. לדברי המקור, בני משפחתו של שרון נמצאים ליד מיטתו ומתייעצים עם הצוות הרפואי בבית החולים לגבי מצבו.

שרון  עבר בתחילת ספטמבר 2013 ניתוח בבטנו במרכז הרפואי שיבא. הניתוח בוצע לתיקון מערכת ההזנה התוך-קיבתית התומכת בו, ותוכנן כמה חודשים לפני כן. הניתוח ארך כשעה, ובסיומו הועבר שרון להשגחה ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים. אחר כך הוא הוחזר למחלקה לשיקום נשימתי, שבה הוא מאושפז זה שנים. בעקבות הניתוח לא חל שינוי במצבו של שרון, והוא הוגדר אז במצב של "הכרה מינימלית".

ראש הממשלה לשעבר אריאל שרוןצילום: רויטרס

שרון, כמעט בן 86 היום, לקה בדימום תוך-מוחי בינואר 2006, ואושפז תחילה בבית החולים הדסה עין־כרם, שם נעשו מאמצים להשיבו להכרה מלאה, שלא הועילו. במאי אותה שנה הוא הועבר למרכז הרפואי שיבא, ומאז הוא מאושפז ביחידה לשיקום נשימתי בבית החולים.

בנובמבר 2010 הוא הועבר לבקשת בני משפחתו לחוות השקמים לתקופות קצרות, בניסיון לייצר למענו סביבה רפואית סיעודית בביתו. אבל בסופו של דבר הוחלט להשיבו לאשפוז בשיבא, שם הוא נותר באשפוז.

למצב של אי ספיקת כליות חריפה ישנה משמעות רבה עבור מערכות הגוף, מעצם התפקידים הרבים שיש לכליות לאיזון הגוף ותיפקודו. הכליות אחראיות לסינון הדם, לסילוק פסולת ורעלים וליצירת השתן. בנוסף אחראיות הכליות על איזון חומציות הדם, על ייצור תאי דם אדומים ועל סינון מלחים. יש להן גם תפקיד חשוב בשמירה על לחץ דם תקין ובשליטה על נפח כלי הדם.

"המעבר למצב אי ספיקת כליות חריפה מתרחש באופן מהיר וחד", מסביר פרופ' עוזי גפטר, מנהל המערך לנפרולוגיה ויתר לחץ דם בבתי החולים בלינסון והשרון, "תפקוד הכליות יורד באופן חד ומציג ערכים נמוכים, לעתים עד כדי אפס, למשל במצב שהן לא מייצרות יותר שתן. אי ספיקת כליות כזאת נגרמת לרוב כתוצאה משני תהליכים: חוסר זרימת חמצן בכליה שפוגע בתפקודה ופגיעה רעלנית".

לדבריו, האיבר הכלייתי שנפגע במצב זה היא אבובית הכליה, שאחראית על ספיגת מים, מלחים וחומרים המומסים בחזרה אל הדם. "ברגע שישנה ירידה חדה במדדים נוצר נזק במאזן המים והמלחים למיניהם בגוף. ברגע שתהליכי הכליה נפסקים זה גורם לשורת תגובות במערכות רבות של הגוף, בהן בצקות והפרעות קצב לב. מסוכנת במיוחד אי היכולת להפריש אשלגן, שעלולה לגרום לעצירת הלב", מסביר גפטר. 

הפתרון במקרים כאלה הוא דיאליזה, שמחליפה לפחות חלק מתפקודי הכליה, כמו שמירת נפח הנוזלים והרעלים. עם זאת, היא אינה יכולה לטפל בוויסות יצירת כדוריות הדם האדומות וכמובן שאינה מרפאה את הכליה. 

כדי לבצע דיאליזה נדרש החולה להיות במצב גופני שיאפשר זאת, שדורש בראש ובראשונה לחץ דם לא נמוך מדי, מכיוון שהחיבור למכשיר הדיאליזה גורם לירידת לחץ דם נוספת. במקרים כאלה מנסים הרופאים להעלות את לחץ הדם של החולה ואז לחבור לו את המכשירים. 

הנוהל של קבלת דיאליזה מחייב חתימה של החולה, מכיוון שמדובר בהליך שכרוך בסיכון. אם החולה אינו יכולה לחתום, כמו במצבו של שרון, נדרשת חתימת אפוטרופוס, כלומר בני משפחתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ