יהונתן ליס
יהונתן ליס

הצעת חוק חדשה, שתידון ביום ראשון הקרוב בוועדת השרים לחקיקה, צפויה להגביל באופן משמעותי את יכולתם של בתי המשפט לעשות שימוש נרחב בצווי איסור פרסום. לפי ההצעה, בתי המשפט יחויבו לשקול מחדש את הסתרת המידע מהציבור, במקרה שבו דלף לרשת.

ההצעה, אותה יזמו חברי הכנסת נחמן שי ומרב מיכאלי, קובעת סדר זמנים לוחץ: בתי המשפט יוכלו לאסור פרסום של פרשיות פליליות או ביטחוניות רק למשך שבעה ימים, ויוכלו להאריך את תוקף הצו לאחר מכן רק לאחר שיקיימו דיון בנוכחות נציגי מועצת העיתונות וכל גוף ציבורי אחר שיאושר על ידי שר המשפטים.

ההצעה המהפכנית מחייבת את בתי המשפט לקיים דיון חוזר על צו שהטילו, יממה אחרי שהפרטים דלפו לתקשורת הזרה ולרשת, כדי להחליט אם יש מקום להוסיף ולהפעיל את הצו.

בן זיגייר. התאבדותו הוסתרה בצווי איסור פרסוםצילום: ללא קרדיט

כך, למשל, חקירת איל גולן, מעצרה של ענת קם והתאבדותו של האסיר איקס, בן זיגייר, הוסתרו מעיני הציבור בישראל באמצעות צווי איסור פרסום - למרות שזכו לחשיפה רחבה בכלי התקשורת הזרים ובאינטרנט.

שי מתח אתמול ביקורת נוקבת על הקלות שבה מטילים השופטים צווי איסור פרסום - גם במקרים שבהם הציבור יכול להתוודע למלוא הפרטים באמצעות האינטרנט. "צווי איסור פרסום הפכו במקרים רבים מדי לפארסה", אמר שי.

לדבריו, "נדרשת חשיבה חדשה ורעננה בעניין. אסור לטמון את הראש בחול. בתנאים כיום, ולנוכח סדרה של כשלים, לא ניתן עוד להמשיך במצב הקיים".

לדבריו, "בעולם הגלובלי, המידע מגיע לאינטרנט באופן מיידי ואזרחי ישראל נחשפים בקלות לפרסומי תקשורת זרה. בשל כך, הותרת צו איסור פרסום על המידע שפורסם בתקשורת הזרה ייעשה רק מטעמים מיוחדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ