קרי: הנושאים ידועים, בקרוב המנהיגים יצטרכו לקבל החלטות קשות

שר החוץ האמריקאי הגיע לישראל למסע דילוגים בין ירושלים לרמאללה. נתניהו: "יש לנו ספקות שהפלסטינים מחוייבים לשלום"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ של ארה"ב, הגיע בצהריים (חמישי) לירושלים כחלק ממסע דילוגים אינטנסיבי שנועד שיגדיר עקרונות לפתרון סוגיות הליבה של הסדר הקבע. קרי, שנפגש כעת עם ראש הממשלה אמר בפתח הפגישה כי בתוך כמה שבועות יגיע רגע שבו הצדדים יצטרכו לקבל הכרעות.

"אנחנו יודעים מה הנושאים ומה הפרמטרים. בקרוב מאוד יגיע הרגע שבו המנהיגים יצטרכו לקבל החלטות קשות", אמר קרי. "בשבועות שלפנינו שני הצדדים יצטרכו לעשות בחירות קשות".

קרי ציין כי בפגישות שיקיים בשלושת הימים הקרובים עם נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני הוא מתכוון לנסות "לצמצם את המחלוקות סביב הסכם המסגרת שיקבע קווים מנחים למו"מ על הסדר הקבע". לדבריו, הסכם המסגרת יתייחס לכל סוגיות הליבה – גבולות, ביטחון, ירושלים, פליטים, הכרה הדדית וסוף הסכסוך וסופיות התביעות.

ג'ון קרי ובנימין נתניהו, בפגישתם בדצמברצילום: אמיל סלמן

שר החוץ האמריקאי ציין כי הסכם המסגרת יגובש בהתאם לרעיונות ועמדות ששני הצדדים העלו במהלך 20 סבבי השיחות שקיימו בחמשת החודשים האחרונים. "התפקיד שלי אינו לכפות רעיונות אמריקאים אלא להשתמש ברעיונות של שני הצדדים", אמר. "אנחנו חמישה חודשים בתוך המשא ומתן – זה תהליך ארוך וסבוך אך זו אינה משימה בלתי אפשרית". עוד אמר כי הסכם המסגרת "ייתן קווים מנחים מוסכמים למו"מ על הסדר הקבע". לדבריו, שני הצדדים יצטרכו לעשות פשרות, אולם אם יגיעו למסגרת מוסכמת "זו תהיה פריצת דרך משמעותית".

שר החוץ האמריקאי הוסיף כי הסכם מסגרת ייצור "עקרונות מוגדרים שבהתאם להם הצדדים ידעו לאן הם הולכים ומה עשויה להיות התוצאה". לדבריו, הסכם המסגרת "יבהיר ויגשר על הפערים בין הצדדים כדי שהם יוכלו לנוע קדימה לעבר חוזה שלום סופי".

קרי שיבח את נתניהו על כך שהוא עמד בהתחייבותו וזאת חרף המחאות בישראל. מנגד הוא שיבח את הנשיא עבאס על כך שהוא דבק במו"מ חרף התנגדות עזה בתוך ההנהגה הפלסטינית.

ראש הממשלה נתניהו, שדיבר לפני קרי, ניצל את דבריו להתקפה חריפה נגד הנשיא עבאס והטיל ספק בהיותו פרטנר לשלום: "לאור המעשים וההתבטאויות של המנהיגים הפלסטינים יש לנו בישראל ספקות שהם מחוייבים לשלום", אמר.

נתניהו מתח ביקורת חריפה על עבאס והדגיש שהאחרון לא גינה את פיגועי הטרור שבוצעו בשבועות האחרונים נגד אזרחים ישראלים ושלפחות באחד מהם היה מעורב אחד מאנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים.

"במקום להכין את עמם לשלום, ההנהגה הפלסטינים מסיתה נגד ישראל", אמר נתניהו. "שלום משמעותו הכרה בישראל כמדינה יהודית. הנשיא עבאס צריך להתנער מטרור ולאמץ את השלום".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ