14 נעצרו בחשד לתכנון וביצוע הפיגוע בבת ים

שניים מהעצורים היו בכלא הישראלי בעבר. מחקירת שב"כ עלה כי בחודשים האחרונים תכננו חברי החוליה לבצע פיגוע המוני בישראל

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שירות הביטחון הכללי חשף בימים האחרונים את מבצעיו של הפיגוע באוטובוס בבת-ים לפני כשבועיים, ובו נפצע חבלן באורח קל. כך הותר הערב (חמישי) לפרסום. בחקירת העצורים בשב"כ עלה כי בחודשים האחרונים החליטו חברי החוליה לבצע פיגוע המוני בישראל. 

בתקופה האחרונה נעצרו פעילי ארגון הג'יהאד האיסלאמי, תושבי העיר בית לחם שהיו על פי החשד מעורבים בביצוע הפיגוע. המעצר הראשון התבצע שעתיים לאחר הפיגוע בצומת בית קמא, ולאחר מכן, לפי גורמים בטחוניים, החלו להתקבל פרטים נוספים על מתכנני הפיגוע. לפי שב"כ, שניים מהמעורבים המרכזיים בתשתית הפיגוע היו כלואים בעבר בישראל: שחאדה תעמרי, בן 24 וחמד תעמרי, אחיו בן 21, שהיה צוער בקורס קציני משטרה ביריחו. שניהם מזוהים עם הארגון. עוד נעצר על ידי צה"ל והמשטרה סאמי הרימי, בן 20, שעבד עד לפני מספר חודשים, ללא אישור שהייה, במסעדת אבולעפיה ביפו. עצור נוסף הוא יוסף סלאמה, בן 22. מלבדם נעצרו עוד עשרה פלסטינים הקשורים לפעילות התשתית.

בשירות הביטחון הכללי הסבירו כי המטען הוכן בידי האחים חמדי ושחאדה תעמרי ויוסף סלאמה, לשם כך הם השתמשו ב–2 ק"ג חומר נפץ מאולתר, מסמרים, ברגים ומערכת הפעלה שהוצמדה למכשיר סלולרי כדי שיהיה ניתן להפעיל את המטען מרחוק.

מימין: חמדי תעמרי, סאמי הרימי ושחאדה תעמרי

המטען נמסר לידי סאמי הרימי, שעבד קודם לכן במסעדה ביפו, כשהוא מוסווה בתוך תיק יד שחור. הרימי נסע עם התיק בבוקר 22.12.13 לאזור דרום הר חברון וחדר לשטח ישראל עם שוהים בלתי חוקיים נוספים דרך פרצה בגדר ההפרדה באזור אשכולות. לאחר מכן עלה על רכבו של בדואי, אזרח ישראלי, שמוכר לגורמי הביטחון בתור מסיע שב"חים שהסיע אותו לבקשתו לאזור יפו. המסיע נעצר ונחקר. לאחר שהתפלל במסגד ביפו, עלה סאמי על קו 240 של "דן", הניח את המטען במרכז האוטובוס, ירד בתחנה וכעבור מספר דקות, התקשר לטלפון שהוצמד למטען והפעילו.

הרימי, שנעצר בבית לחם ארבעה ימים לאחר הפיגוע, הודה בחקירתו, לפי השב"כ במעורבתו, ומסר גרסה לפיה תוכנן גם פיגוע גדול נוסף באזור תל אביב-יפו תוך מספר ימים. לפי השב"כ, מעצר החוליה מנע זאת. במהלך חקירתו של חמדי, הוא הסגיר חומרי נפץ נוספים במשקל כ-20 ק"ג שהוסתרו סמוך לביתו. 

לדברי מפקד אוגדת איו"ש,תת אלוף תמיר ידעי, "בימים האחרונים היינו די במצוד אחר החוליה הזו. הנחת העבודה היתה שמאחר והתשתית החזיקה בידע וכבר ביצעה פיגוע פעם אחת, אז כנראה במעצרם נמנעו פיגועים נוספים, שהם היו אמורים להוציא לפועל, צריך להניח שמתוך עשרות או מאות פיגועים על אחד ייתכן ולא נדע". הקצין ציין כי במערכת הביטחון מעריכים כי הבדואי שהסיע את מניח המטען לא היה חלק מתשתית הטרור.

הבוקר, נכנס לבית לחם כוח מחטיבת עציון ואיתר את מקום המסתור של חומרי הנפץ שהיו מיועדים להכנת מטענים נוספים. אחת ההערכות במערכת הביטחון כי שזהו חומר נפץ ישן יחסית, בשל העובדה שמדובר בחומר נפץ תיקני. חומר הנפץ הוסתר בתוך חבית בבור. משהב"כ נמסר כי החקירה עדיין בעיצומה, וכי צפויים מעצרים נוספים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ