ליברמן לקרי: "יש חשיבות גדולה להמשך ההידברות עם הפלסטינים"

שר החוץ המשיך את הקו הפייסני כלפי הממשל בוושינגטון כששיבח את עמיתו האמריקאי על מאמציו, אך הזהיר משיבת פליטים פלסטינים ממדינות ערב לגדה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ אביגדור ליברמן נפגש הבוקר (שישי) עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי ודן עמו במאמצים לגבש הסכם מסגרת שבו יוצגו עקרונות לפתרון סוגיות הליבה בסכסוך הישראלי-פלסטיני. בהודעה שפרסמה לשכת ליברמן נמסר כי שר החוץ אמר לקרי כי הוא מלא הערכה למאמצים הרבים שהוא משקיע על מנת להגיע להסכם בין ישראל לפלסטינים ולקדם הסדר ורגיעה באזור. "יש חשיבות גדולה להמשך ההידברות", אמר ליברמן לעמיתו האמריקאי, והוסיף כי הסכם בין הצדדים חייב להיות מבוסס על יסודות מוצקים של ביטחון לישראל וכלכלה יציבה לפלסטינים.

ליברמן הדגיש כי גם אם ייפתרו כל הבעיות והמחלוקות עם הפלסטינים ישנן גם בעיות הנוגעות ליום שלמחרת. "יש לתת על כך את הדעת כבר עכשיו", אמר ליברמן. לדבריו, אחרי שיושג הסכם חלק מהמדינות האחרות באזור ירצו להעביר את הפליטים הפלסטינים שנמצאים בשטחן לשטחים שיהיו בשליטת הפלסטינים. "המשמעות היא שלפלסטינים החיים היום בשטחי הרשות ביהודה ושומרון יתווספו עוד כשלושה מיליון פליטים והדבר יהפוך את המצב ההומניטארי שם לקשה מאד, מה שיביא שוב לתסכול, לאלימות ולהידרדרות ביטחונית".

בני שיחו של ליברמן הופתעו לאחרונה מהנימה החיובית של דבריו בהקשר לעמיתו. בכיר ישראל ודיפלומט מערבי ששוחחו עם שר החוץ סיפרו כי הוא שיבח את קרי ואמר כי "יש לתת צ'אנס" ליוזמת השלום שלו. הדברים משקפים את ניסיונו של ליברמן לשפר את יחסיו עם הממשל האמריקאי מאז שב למשרד החוץ לאחר זיכויו בפרשת השגריר, לצד שינוי ביחס בכירי הממשל אליו, שהתבטא בין היתר בארוחת בוקר משותפת עם קרי בוושינגטון לפני כחודש.

קרי נועד היום שוב לפגישה שנייה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. הפגישה, שנמשכה שלוש שעות, סתיימה לפני כניסת השבת. השתתפו בה גם שרת המשפטים לבני ושר הביטחון יעלון והשליח יצחק מולכו.

אביגדור ליברמן וג'ון קרי בירושלים, היוםצילום: נועם מוסקוביץ

אתמול בא קרי לישראל כחלק ממסע דילוגים מתוכנן בין ירושלים ורמאללה, שבו ייפגש כמה פעמים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס במטרה לקדם הסכם עקרונות בין הצדדים, שאותו היה רוצה להציג בתוך כמה שבועות. בצהריים נפגש קרי עם נתניהו ועם שרת המשפטים הממונה על שיחות השלום, ציפי לבני, שר הביטחון יעלון והשליח יצחק מולכו. בכירים אמריקאים וישראלים אמרו כי אינם מצפים לפריצת דרך ולניסוח הסכם מסגרת כבר בביקורו הנוכחי של קרי באזור, והוא צפוי לשוב כבר בתוך שבוע למסע דילוגים נוסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ