החמרה הדרגתית במצבו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון

שרון סובל מאי ספיקת כליות חריפה, שעלולה לגרום לקריסת מערכות, ובלא התערבות רפואית אף עלולה להוביל למותו בתוך ימים ספורים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

מצבו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, מוסיף להיות קריטי והוא נמצא סכנת חיים. מהמהרכז הרפואי שיבא נמסר כי לא חל שינוי משמעותי במצבו במהלך השבת. מאז יום רביעי נמצא שרון במצב של אי ספיקת כליות חריפה ומצבו ממשיך להידרדר בהדרגה, כאשר מערכות חיוניות בגופו נפגעו והוא סובל מאי ספיקה מערכתית. מנהל המרכז הרפואי, פרופ' זאב רוטשטיין, מסר ביום שישי בבוקר כי מצבו של שרון ממשיך להידרדר והוא סובל מזיהום בדמו. "אריק נלחם ואנו ממשיכים לטפל בו בטיפול הנדרש למצבים אלו. לפי איך שזה נראה המצב לא נהיה יותר טוב, ואנו מבינים לאן זה הולך. בני משפחתו לצידו. הוא מקבל טיפול תומך עם תרופות במטרה לייצוב מצבו. יש סימנים של זיהום בדמו", אמר רוטשטיין.

שרון סובל מאי ספיקת כליות חריפה, שעלולה לגרום לקריסת מערכות, ובלא התערבות רפואית אף עלולה להוביל למותו בתוך ימים ספורים. עם זאת, סביר להניח כי לא תהיה התערבות רפואית משמעותית כמו חיבור לדיאליזה.

"ככל שיותר מערכות כושלות, כך הסיכוי להישאר בחיים יורד. זה גלגל שאי אפשר לעצור אותו", הסביר פרופ' עוזי גפטר, מנהל המערך לנפרולוגיה ויתר לחץ דם בבתי החולים בלינסון והשרון. על פי המידע שנמסר מבית החולים שיבא, שרון מקבל תרופות אנטיביוטיות לטיפול בזיהומים שהתגלו אצלו באחרונה, אך אינו מטופל בדיאליזה. לדברי פרופ' גפטר, קיימת אפשרות כי מה שהחל את ההידרדרות במצבו של ראש הממשלה לשעבר הוא זיהום שהתפתח למצב של אלח דם (ספסיס) – מצב רפואי חמור שמאופיין בנוכחות אורגניזמים מחוללי מחלות בדם או ברקמות התאים – אירוע שמוכר בעיקר במחלקות טיפול נמרץ.

אריאל שרון ב-2005צילום: רויטרס

"החיידק חודר לדם ומפריש רעלים. בתחילה יכולה להיות התרחבות של כלי דם ולאחר מכן התכווצות שלהם ואספקת הדם לרקמות יורדת. זה מוביל להצטברות של חומצת חלב, ברגע שהיא עולה מעל ערך מסוים הדבר מוביל למצב של כשל אחרי כשל", הסביר גפטר. "זה יכול להוריד את לחץ הדם ולגרום לכך שמערכות אינן מקבלות מספיק חמצן ואז איברים מתחילים להיפגע. זה מצב שהולך ומתגבר. באופן עקרוני, בשלב הראשון המוח עוד מקבל אספקת דם טובה, אבל מערכות אחרות כמו הכבד או אספקת דם לרגליים נפגעת". 

לכן, ההערכה היא שלא ניתן לבצע בשרון טיפול דיאליזה בשל לחץ הדם הנמוך. אולם, גם לו ניתן היה לבצע דיאליזה שתחליף חלק מתפקודי הכליות, לא ניתן יהיה לשקם את קריסת המערכות שנוצרה בינתיים.

שרון  עבר בתחילת ספטמבר 2013 ניתוח בבטנו במרכז הרפואי שיבא. הניתוח בוצע לתיקון מערכת ההזנה התוך-קיבתית התומכת בו, ותוכנן כמה חודשים לפני כן. הניתוח ארך כשעה, ובסיומו הועבר שרון להשגחה ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים. אחר כך הוא הוחזר למחלקה לשיקום נשימתי, שבה הוא מאושפז זה שנים. בעקבות הניתוח לא חל שינוי במצבו של שרון, והוא הוגדר אז במצב של "הכרה מינימלית".

שרון, כמעט בן 86 היום, לקה בדימום תוך-מוחי בינואר 2006, ואושפז תחילה בבית החולים הדסה עין־כרם, שם נעשו מאמצים להשיבו להכרה מלאה, שלא הועילו. במאי אותה שנה הוא הועבר למרכז הרפואי שיבא, ומאז הוא מאושפז ביחידה לשיקום נשימתי בבית החולים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ