השיחות עם הפלסטינים |

מדוע כשנתניהו מתפרץ, קרי דווקא אופטימי

כשנתניהו הגיע לפגישה עם קרי עצבני ומדוכדך, האחרון לא נבהל. להיפך - הוא ראה בכך סימן חיובי לכך שראש הממשלה מעכל את ההתקרבות לרגע האמת

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

הפגישה בין בנימין נתניהו לג'ון קרי ביום חמישי התחילה רע. גורם שעודכן בפרטים סיפר כי במשך השעה הראשונה האווירה היתה עכורה ומתוחה. נתניהו הגיע עצבני ומדוכדך ודאג שאורחו ירגיש זאת היטב.

מהדקה הראשונה של הפגישה הפגין נתניהו גישה לעומתית. הוא פרץ בנאום חוצב להבות נגד הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, מחה על כך שכל הדרישות מופנות אליו, התלונן על קשייו הקואליציוניים וקבל על הביקורת הציבורית שמוטחת בו על שחרור המחבלים.

רק אחרי יותר משעה נתניהו נרגע והסכים לדון בצורה קונסטרוקטיבית בהסכם המסגרת ששר החוץ האמריקאי מעוניין להציג בסוף ינואר. קרי לא התרגש מהסצינה שנתניהו עשה. הוא ראה בה הוצאת קיטור מובנית וסימן חיובי לכך שראש הממשלה הישראלי מעכל את העובדה שהוא מתקרב לרגע האמת, או מה שהאמריקאים מכנים "Crunch Time".

התפרצות נתניהו על קרי מעידה על הלחץ העצום שמופעל בימים אלה על ראש הממשלה מכל הכיוונים. מצד אחד, שר החוץ האמריקאי ממשיך כל העת לדחוף אותו להסכים למשא ומתן על בסיס קווי 1967 ולנוסחה כזו או אחרת של חלוקת ירושלים. מצד שני, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מתחיל לזנב בו, המתנחלים מתארגנים להפגנות נגדו ואנשי מפלגתו יוצאים לסיורים מתוקשרים בהתנחלויות בבקעת הירדן.

כמה מיועציו הקרובים והנאמנים ביותר של נתניהו מזהירים אותו מפני דחיית הסכם המסגרת שקרי מתעתד לשים על השולחן. הם משרטטים תסריט אימה מדיני של בידוד בינלאומי לצד תסריט אימה פוליטי שבו, כאשר ציפי לבני ויאיר לפיד, על אנשיהם, יעזבו את הקואליציה - יגלה לפתע נתניהו כי ש"ס לא בכיס שלו ואריה דרעי נוקם בו על כך שנטש את "השותפים הטבעיים".

לא ברור אם מדובר בניתוח על בסיס מידע מוצק או רק במשאלות לב, אבל ההערכה בסביבת נתניהו בשלב זה היא שהפלסטינים ידחו את ההצעה האמריקאית. שהנשיא עבאס ישתפן ברגע האחרון ויברח. כמה מיועציו של נתניהו מסבירים לו שזו בדיוק הסיבה שהוא צריך לזרום עם קרי כמעט בכל מחיר.

קרי וצוותו אינם שותפים להערכה הזו. הם סבורים שהנשיא הפלסטיני עומד עד כה בצורה איתנה מול ביקורת פנימית חריפה ביותר. להערכת האמריקאים, קיימת סבירות לא קטנה שעבאס יסכים לפשרות היסטוריות - כמו הכרה בישראל כמדינה יהודית - וייתן תשובה חיובית להסכם המסגרת.

האופטימיות של קרי נובעת מכך שהוא סבור שלנתניהו ולעבאס אין אלטרנטיבה טובה למהלך שהוא מוביל. בסוף השבוע הוא ערך גיחת פתע להרצאה שנתנה הדוברת שלו, ג'ן סאקי, לקבוצה של סטודנטים יהודים־אמריקאים בירושלים. "שני המנהיגים מודעים להשלכות שעלולות להיות כתוצאה מכישלון", אמר להם.

פקיד אמריקאי בכיר הסביר שסירובו של אבו־מאזן ליוזמת קרי עלול להביא לנזק בלתי־הפיך לכל המפעל הלאומי הפלסטיני. לדבריו, סירוב של נתניהו יגרום נזק אדיר למעמדה הבינלאומי ולכלכלתה של ישראל.

בכיר אמריקאי תיאר בצורה ציורית את מה שיתרחש בארבעת השבועות הקרובים, שבהם יגבש שר החוץ האמריקאי את הסכם המסגרת. "קרי רוצה לטפס עם נתניהו ועבאס לראש הגבעה ולהראות להם את הנוף שבצד השני", אמר. אם נתניהו ועבאס יצליחו להגיע לחזון משותף לגבי מה שייבנה בצדה השני של הגבעה, הם יוכלו לצעוד בביטחה לעמק. אם ייכשלו, הם עלולים ליפול לתהום עמוקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ