ליברמן: לא אתמוך בהסכם ללא חילופי שטחים ואוכלוסיות

לדברי שר החוץ, "כל אלטרנטיבה להצעת קרי תהיה פחות טובה לנו". הוא קרא להעברת המשולש וואדי ערה לפלסטינים: "איש לא יגורש, הגבול יעבור לכביש 6"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

"ללא חילופי שטחים ואוכלוסיות לא אתמוך בהסכם שלום. זה יהיה התנאי הבסיסי שלי, והבהרתי את זה לקהילה הבינלאומית", כך אמר הבוקר (ראשון) שר החוץ אביגדור ליברמן בכנס ראשי הנציגויות של משרדו. "כשאני מדבר על חילופי שטחים ואוכלוסיות אני מתכוון למשולש ולוואדי ערה", הוסיף. "זה לא טרנספר. אף אחד לא יגורש או ינושל, אבל הגבול יעבור לכביש 6".

ביחס למתווה שהציע שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי להסכם ישראלי-פלסטיני אמר ליברמן כי "כל הצעה אלטרנטיבית שנקבל מהקהילה הבינלאומית תהיה פחות טובה לנו מהצעת קרי". הוא שיבח את קרי על מאמציו בנושא ועל עמדתו בסוגיות סידורי הביטחון בשטחים וההכרה הפלסטינית במדינה יהודית. זאת לאחר שמוקדם יותר בנאומו אמר כי "שיתוף הפעולה עם ארה"ב היא הבסיס שעליו נבנית כל מדיניות החוץ של ישראל".

"אני תומך בהסדר מדיני כולל ואמיתי, גם עם כל הספקנות שיש בלבי", הצהיר ליברמן, שחזר על העמדה שהביע בפגישתו עם קרי שלשום ואמר כי "ההידברות עם הפלסטינים חשובה, גם כשלא סומכים זה על זה". עם זאת, הוסיף כי "לאף אחד אין אשליות, הדרך קשה וארוכה". 

ליברמן נואם במשרד החוץ בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

  "לא אסכים לשום הסכם שיכלול שיבה אפילו של פליט אחד, כי אם נשאיר את זכות השיבה כל הלחץ יהיה על הנושא הזה", הבהיר שר החוץ. הוא הוסיף כי "כשתהיה מדינה פלסטינית היא תקלוט מאות אלפי פליטים מסוריה ולבנון, כי המדינות האלה פשוט יגרשו אותם". לקרי אמר ליברמן שלשום כי לפלסטינים החיים כיום בגדה צפויים להתווסף שלושה מיליון פליטים, והזהיר כי הדבר ידרדר את המצב בשטחים ועלול להביא להתפרצויות אלימות.

  בנוגע לקולות המתגברים להחרמת ישראל אמר ליברמן כי "כל החלטה על חרם נגד ישראל מקבלת נפח עצום, למרות שמדובר בארגון לא חשוב באקדמיה האמריקאית". הוא הוסיף כי "ראשי האוניברסיטאות הגדולות בארה"ב גינו את החרם, וזה לא זכה כמעט לסיקור בתקשורת הישראלית".

  בהתייחסו לסוגייה האיראנית אמר ליברמן כי "ישראל תקבל החלטות בנושא איראן באופן עצמאי ובהתאם לאינטרסים שלה". לדבריו, "מאז שרוחאני נכנס לתפקידו הוצאו להורג 300 בני אדם. איראן היא אותה איראן".

  יו"ר מרצ, זהבה גלאון, תקפה היום את ליברמן על דבריו בנוגע לחילופי השטחים ואמרה כי "בזמן שג'ון קרי מדבר על הזדמנות היסטורית, מקבילו הישראלי ליברמן שולף ממעמקי הזיכרון תכניות אפלות ולא חוקיות של טרנספר". לדברי גלאון, "ליברמן חושף את פרצופה של ממשלת ישראל הימנית-קיצונית, שחבריה ההיסטריים עסוקים בהעלאת מפלס ההסתה והבערת השטח".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ