ועדת שקד אישרה: מאה חרדים יעשו שירות אזרחי בחו"ל, במסגרת חב"ד

מערכת הביטחון מתנגדת לשירות בחו"ל וטוענת שייפגע בשוויון בנטל ובגיוס חרדים. ח"כ בר־לב: התנאים הכמעט שוויוניים בין חו"ל לשירות בצה"ל לא מקובלים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

הוועדה הפרלמנטרית לשוויון בנטל התכנסה היום (שני) לדון פעם נוספת בשירות האזרחי לחרדים מעבר לים, ואישרה יצירת תקנים למאה חרדים שיעשו את שירותם בחו"ל במסגרת חב"ד. לאחר האישור, ביקשו חברי הוועדה ח"כ עפר שלח (יש עתיד) וח"כ עמר בר־לב (העבודה), לקיים דיון מחודש בנושא. לפני שבוע כבר אישרה הוועדה שירות מאה חרדים בחו"ל, אבל חברים בה דרשו דיון חוזר, שהתקיים אתמול.

מערכת הביטחון הציגה בדיון היום את עמדתה, ולפיה שירות בחו"ל הוא פגיעה בשוויון בנטל ובגיוס החרדים. ראש חטיבת תכנון ומינהל כוח האדם בצה"ל, תא"ל גדי אגמון, אמר כי "ההצעה פוגעת משמעותית בשוויון בנטל, אינה מקדמת את גיוס החרדים ולא את שילובם. לנו יש הסכמים מהעבר, לגיוס משמעותי של אוכלוסיית חב"ד לצבא, וההצעה הזאת פוגעת ומסמנת משהו לא נכון לגיוס החרדים", אמר.

אגמון הוסיף כי "ההצעה מרחיקה את החייל שמשרת בגבול לבנון מהחייל שעושה התנדבות בתאילנד". ח"כ בר־לב אמר כי "לא ייתכן שבמסגרת חוק שירות ביטחון אנחנו נשלח משרתים לחו"ל. הסוגיה היא לא חב"ד, אלא בכך שהיום מדובר בחב"ד, ומחר יפנו ארגונים נוספים, ואז נצטרך להתווכח איזה ארגון תורם למדינה ואיזה לא, ולכן צריך לשים גבול. והגבול לשירות ביטחון צריך להיות גבולות מדינת ישראל".

בעיה אחרת הכרוכה בהצבת מגויסים חרדים בחו"ל היא הפיקוח אחר המתרחש במסגרות אלו. במינהלת השירות האזרחי מודים היום כי הפיקוח על השירות הלאומי בחו"ל, שעליו דווח היום ב"הארץ", לוקה בחסר, אף שהקהילה המקומית בחו"ל היא המשלמת על התקן עבור השירות, ולפיכך גם מבקשת את תמורת העבודה בעדו.

ח"כ בר־לב מסר, בתגובה לדיווח ב"הארץ", כי תופעות כמו השירות האזרחי בחו"ל נובעות ממספרם הגדול של הפטורים הניתנים, בעיקר מטעמי דת. "לצערי, כבר שלושה חודשים שהוועדה שצריכה לעסוק בפטור מטעמי דת בכנסת, בראשות ח"כ יריב לוין (ליכוד), אינה מתכנסת, למרות בקשות חוזרות ונשנות שלי. התוצאה הישירה של ההתעלמות הזאת היא מתן הכשר להפיכת השירות הלאומי לשירות צבאי אלטרנטיבי, עם זכויות שוות למתנדבים בחו"ל, בלי קשר לעבודת הקודש שחלקם אכן עושים", אמר בר־לב. "התנאים הכמעט שוויוניים של השירות בחו"ל ושירות החיילים בצה"ל, לרבות מענק השחרור והפיקדון, אינם מתקבלים על הדעת ויכולים להביא לתוצאה בעייתית שתרוקן מתוכן את מושג צבא העם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ