גילי כהן
גילי כהן

ב–2013 חלה ירידה קלה במספר החיילים והחיילות בני העדה האתיופית שנכלאו בבתי הכלא הצבאיים. מנתונים שפרסמה אתמול (שני) המשטרה הצבאית עלה כי בשנה זו נכלאו 380 חיילים לעומת 433 ב–2012.

בצה"ל מנמקים את המגמה בעבודת אגף כוח האדם, שנועדה לשפר את קליטת בני העדה האתיופית בצה"ל. עם זאת, הנתונים הכללים עדיין מראים תמונת מצב עגומה של שירות בני העדה בצה"ל. אף שזוהי האוכלוסייה בעלת המוטיבציה הגבוהה ביותר לשירות, רבים מבני העדה מגיעים לבתי הכלא הצבאיים, בעיקר בשל עבירות של נפקדות ועריקות.

ב–2013 נכלאו 189 חיילות וכ-1,117 חיילים, בעוד שב–2012 נכלאו 255 חיילות וכ–1,295 חיילים. בני העדה האתיופית מהווים שלושה אחוזים מכלל האוכלוסייה בצבא, אך שיעורם בכלא עמד ב–2013 על בין 14 אחוז בתקופת השיא ל-11 אחוז בתקופת השפל.

גם אחוז החזרה לכלא בקרב בני העדה גבוה מאוד. אם בקרב כלל הכלואים, לאחר תקופת השהות הממוצעת בכלא רובם לא ישובו אליו אלא ישלימו את שירותם בצה"ל, בקרב בני העדה האתיופית המצב שונה: רוב הסיכויים שצעיר בן העדה שנכנס לכלא פעם אחת ישוב אליו פעמים נוספות לאחר מכן. בקרב כלל האוכלוסייה 20 אחוז מהכלואים ישבו בעבר בכלא, ואילו בקרב בני העדה נתון זה עומד על כ-60 אחוז. "זה משפט חמור מאוד, אך לצערי הוא נכון: אם חייל בן העדה מגיע לכלא בפעם השנייה, הוא ככל הנראה ימצא את דרכו החוצה מתוך הצבא", אמר קצין בחיל המשטרה הצבאית.

באגף כוח האדם הציבו באחרונה יעד שלפיו בתוך שנתיים יידרש הצבא להוריד את היקף הכלואים בני העדה האתיופית בכ–15%. על פי נתונים עדכניים, כ–30% מבני העדה - נשים וגברים - נכלאו לפחות פעם אחת בעת שירותם הצבאי. 38% מהגברים ריצו מאסר לפחות פעם אחת בכלא הצבאי, וכמעט כל חייל רביעי נכלא יותר מפעם אחת בשירותו הצבאי.

בצה"ל החליטו לפני כשנתיים להציב מתקני כליאה קטנים ביחידות חיל המשטרה הצבאית ובמספר פיקודים ואגפים, עבור חיילים שנשפטו לדין משמעתי ונקבעה להם תקופת כליאה נמוכה יחסית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ