מתנחלים רעולי פנים נכנסו לכפר פלסטיני, הוכו והועברו לידי הצבא

כעשרה מתושבי המאחז אש קודש הגיעו לכפר קוסרא, ככל הנראה כדי לבצע בו פעולת חבלה. הם הופתעו בידי משמרת אבטחה מקומית, הותקפו וחלקם נפצעו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כעשרה מתנחלים שנכנסו היום (שלישי) לכפר קוסרא נלכדו על ידי פלסטינים, הוכו והועברו לידי הצבא. כמה מהם נפצעו וסובלים מחבלות. האירוע התרחש במשך שעה, מתחת לאף של הצבא‬, שהיה אמור להיות ערוך באזור.

הבוקר הגיעו כוחות המנהל האזרחי להרוס מטע של עצי זית שניטע על ידי אנשי מאחז אש קודש על אדמות פרטיות של פלסטינים. בעקבות ההריסה ומחשש לפגיעה בהם התארגנו בכפרים הפלסטינים הסמוכים משמרות אבטחה. 

בסביבות השעה שתיים וחצי הגיעו לקוסרא כעשרה מתנחלים מאש קודש, חלקם המוכרים למשטרה, כשהם רעולי פנים ומצויידים בכפפות - ככל הנראה במטרה לבצע במקום פשעי שנאה. הם הופתעו על ידי כ-30 איש שהקיפו אותם והחלו להכות אותם. כמה מהמתנחלים נפצעו בקטטה, חלקם באורח בינוני.

העשרה נתפסו על ידי התושבים והועברו לאתר בנייה סמוך שבו הוכו, לאחר שחלק מחפציהם האישיים נלקחו. המתנחלים לא נשאו עמם טלפונים סלולריים כדי שלא יוכלו לאכן את מיקומם, ולכן גם לא היו יכולים להזעיק עזרה. מחוץ לבית התגודדו תושבי הכפר שיידו אבנים לתוכו, בעוד פעילי זכויות אדם ונכבדי הכפר מגנים על המתנחלים.

תושבי קוסרא יצרו קשר עם צה"ל, הודיעו על האירוע וביקשו שיישלח כוח כדי לאסוף את המתנחלים. למקום הגיע כוח שהוציא את המתנחלים החוצה בזה אחר זה, בעוד הפלסטינים במקום מנסים להכות אותם.

לפי עדי ראיה בכפר, המתנחלים כותרו בתוך בניין בשלבי בנייה ראשונים הממוקם בין הכפרים קוסרא ועין ג'אלוד. הממונה על מחוז שכם ברשות הפלסטינית, גנרל גברין אל-בכרי אמר כי התושבים הפלסטינים הפגינו אומץ רב בכך שמנעו מהמתנחלים לפגוע ברכושם והדגיש כי ההמון שהיה במקום סירב למסור את המתנחלים לצד הישראלי באופן ישיר אלא התעקש להעבירם לידי כוחות הביטחון הפלסטינים - שהעבירו את המתנחלים לידי הצבא באמצעות מנגנוני התיאום והקישור.

לפי הצבא, האירוע נמשך כ-30 עד 40 דקות, עד שהמג"ד הגיע למקום, וכשעה וחצי עד לחילוץ הסופי‬. לטענת הצבא תצפית זיהתה את המתנחלים, חלקם רעולי פנים, יורדים לעבר הכפר אך לאחר מכן אבד קשר העין איתם.

מהמשטרה נמסר כי הצבא העביר לידיה 7 צעירים‬. שלושה מהם פונו לבית חולים‬ וארבעה עוכבו על הפרת סדר‬. מבית החולים הדסה נמסר כי למקום הגיעו ארבעה פצועים, שני בוגרים ושני קטינים - כולם במצב קל עם חבלות בכל הגוף. כמו כן, נעצרו קטינה שתקפה שוטר ושלוש קטינות שהשליכו אבנים לעבר רכב פלסטיני‬. בצבא מתכוונים לבצע מעצרים גם בקרב הפלסטינים שהיכו את המתנחלים.

מתנחלים שנפצעו באירוע בקוסרא, היוםצילום: זכאריה, רבנים לזכויות אדם

זו הפעם הראשונה שבה מצליחים הפלסטינים להחזיק במתנחלים שמנסים לפגוע ברכושם, וגורמים רשמיים פלסטינים אמרו להארץ כי ברשות ידאגו למנף את האירוע מבחינה הסברתית, משני טעמים: כדי להוכיח את תוקפנות המתנחלים וכדי להפגין שליטה על ידי העברת המתנחלים לרשויות בישראל תוך כדי תיאום מלא. לדברי הגורמים, האירוע שהיה יכול להסתיים בטבח הסתיים במסירת האחראים לפגיעה ברכוש הפלסטינים לצד הישראלי.

בכפר קוסרא ראו בתקרית הישג משמעותי מול מה שהם מגדירים התוקפנות של המתנחלים ואזלת היד של הצבא. בכפר סיפרו כי בכוונתם להמשיך לפעול במשמרות כדי למנע אירועים מסוג זה - בעיקר באזור שכם.

מארגון "יש דין" נמסר בעקבות האירוע כי "לאחר פינוי שנערך היום בבוקר במאחז הבלתי מורשה אש קודש, נכנסה קבוצה של אזרחים ישראלים לכפרים קוסרא וקריות במטרה לפגוע בתושבי הכפרים. הפלסטינים עצמם הם אלה שדיווחו על האירוע לכוחות הביטחון הישראלים וביקשו מהם להגיע על מנת לעצור את התוקפים. התוקפים הועברו לידי הצבא ואנו מקווים, שבניגוד לאירועים קודמים, הם הועברו לידי המשטרה לחקירה ולבירור הנסיבות שהובילו אותם להיכנס לכפרים".

בארגון אמרו כי נקמה של אזרחים ישראלים בפלסטינים בעקבות פינויים הפכה לתופעה קבועה וצפויה באזור זה: "העובדה שצה"ל לא נערך להגן על התושבים הפלסטינים באזור משמעותה מדיניות שמפקירה לחלוטין את תושבי האזור ומתנערת מהחובות הבסיסיות של צה"ל כריבון באזור. לצערנו, ניסיון העבר מלמד כי בעקבות אירועי היום ייתכנו פעולות נקמה נוספות כנגד פלסטינים, ולכן אנו מצפים מכוחות הביטחון להיערך בהתאם כדי למנוע כל פגיעה בתושבים המקומיים".

זירת האירוע בקוסרא, היוםצילום: זכאריה, רבנים לזכויות אדם
פלסטיני משליך סלע על מתנחל בקוסרא, בשבוע שעברצילום: אי–פי

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ