שר הביטחון על כניסת המתנחלים לקוסרא: "טרור שיש למגר"

יו"ר מועצת יש"ע הדגיש כי הפעולה פוגעת בהתיישבות: "לא שולטים על כל אחד". הבוקר: כתובות "נקמה" רוססו בכפר ליד שכם, ישראלית נרגמה באבנים ליד קלקיליה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בלילה שאחרי התקרית שבה הוכו כעשרה מתנחלים רעולי פנים בכפר קוסרא שליד שכם הושחתו מכוניות ורוססו כתובות נאצה בכפרי האזור. שר הביטחון ויו"ר מועצת יש"ע גינו את הפעולה בחריפות. 

רסאן דרלס, שאחראי על תיק ההתנחלויות ברשות הפלסטינית בצפון הגדה, סיפר כי בכביש העוקף את הכפר מאדמא שמדרום לשכם מתנחלים הציתו שתי מכוניות באמצעות בקבוקי תבערה וריססו כתובות "אש קודש נקמה" ו"תג מחיר" על קירות סמוכים. 

דרלס סיפר כי מעדויות תושבי מאדמא עלה כי מתנחלים רעולי פנים באו למקום במכונית פרטית והציתו את מכוניתו של רופא מהכפר. כמה תושבים הבחינו בהם והחלו לרדוף אחריהם, והשניים נמלטו. התושבים דיווחו כי הצבא הגביר את נוכחתו באזור בעקבות התקרית אתמול והבוקר ומחשש להתלקחות.

לדברי דרלס, במחסום זעתרה הוצבו שלטים המבטיחים לנקום על הפעולה אתמול בכפר קוסרא וכוללים איומים על תושבי הכפרים קוסרא וג'לוד.

הכתובות שרוססו הבוקרצילום: רבנים לזכויות אדם

מנגד, ישראלית נפצעה באורח קל סמוך לכפר לאקף, מזרחית לקלקיליה, מאבנים שהושלכו לעבר מכוניתה. היא פונתה לקבלת טיפול בבית חולים, ונזק נגרם למכונית ולרכב נוסף. כוחות צה"ל סרקו את האזור. 

24 שעות אחרי האירוע, בכפר קוסרא חוגגים את תפיסת המתנחלים. זיאד עודה, אימאם המסגד בכפר, סיפר ל"הארץ" כי אתמול, כשהגיע למקום, ניסה להרחיק את הצעירים. "פגעו בי אבנים, אבל לא רציתי שיהרגו אותם", אמר, "לפי הדת שלנו אסור להרוג אותם. ברגע שהם הרימו ידיים מותר לחקור אותם, לתת אותם לרשות הפלסטינית, אבל אסור להכות אותם".

לדבריו, הלילה בכפר היה "כמו חתונה. אנשים שרו כל הלילה אללה הוא אכבר". הוא הוסיף כי "אנחנו ארבע שנים סובלים מהמתנחלים האלה, אנשים מרגישים שהחזרנו להם". 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הגיב הבוקר לתקרית ואמר כי היא פעולת טרור לכל דבר ועניין וכי מערכת הביטחון תפעל ביד נחושה כדי למגר את התופעה. "מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה שמתוכה יצאו תופעות מסוג זה: הן פסולות חוקית ומוסרית, מכערות את פניה של ישראל ופוגעות באופן קשה בהתיישבות, שתושביה הם ממלכתיים ושומרי חוק", הוסיף, "אין כל קשר בין פורעי החוק הללו לבין ההתיישבות ואנשיה ישרי הדרך".

יעלון הוסיף כי  "לא נאפשר לקבוצות שוליות, קיצוניות ואלימות להשתלט בכוח ובניגוד לחוק על קרקעות לא להן, לאיים על תושבים פלסטיניים שמעבדים את אדמותיהם ולהתנהג בשטח באופן בריוני שמסכן את שלום הציבור ועלול להצית תבערה. נמשיך להפעיל את כל האמצעים העומדים ברשותנו כדי לסלק אותן מתוכנו".

המכונית שהוצתה ליד מאדמא, הבוקרצילום: אי-אף-פי

יו"ר מועצת יש"ע אבי רואה גינה אף הוא את התקרית ואמר בראיון לגלי צה"ל כי "זה מקרה בעייתי, זו היתה פעולה לא ראויה ולא נכונה שפוגעת בהתיישבות". הוא הוסיף כי "אנחנו לא שולטים על כל אחד שמחליט לעשות לעצמו דין". 

דני דיין, יו"ר מועצת יש"ע לשעבר, מתח ביקורת חריפה אף יותר על התקרית. "נמאס מהמטומטמים שחושבים שארץ ישראל נקנית בנבוט, בקופסת גפרורים ובפרובוקציות", כתב בעמוד הפייסבוק שלו, "נמאס מהבריונים היהודים רעולי הפנים שפוגעים בחיילים, בשוטרים ובערבים חפים מפשע. נמאס מהפוחזים שעושים מעשי עוולה ואיוולת. לא צה"ל היה צריך להוציא להם צווי הרחקה. א-נ-ח-נ-ו צריכים להוציא להם 'צווי הרחקה' מקהילותינו, מיישובינו, מקרבתינו".

דיין הוסיף כי "מסתבר שיש ערבים טובים שאינם ערבים מתים. אל מול בריונים ערבים ניצבה באומץ חבורת ערבים טובים - בני אדם טובים - שמנעו פגיעה ביהודים. מי יגיד להם תודה כמו שצריך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ