"הארץ"

שר החוץ אביגדור ליברמן, שאמר בשבוע שעבר כי התנאי הבסיסי שלו להסכם עם הפלסטינים הוא חילופי שטחים שבמסגרתם תושבי ואדי ערה והמשולש יחיו תחת שלטון פלסטיני במדינה העתידית, תקף היום (רביעי) בעמוד הפייסבוק שלו את תושבי האזור שהביעו בימים האחרונים את התנגדותם למהלך.

"ערביי ואדי ערה הפכו פתאום לחובבי ציון", כתב ליברמן, "בראיונות עם תושבי אום אל־פחם בערוצי הטלויזיה השונים ראינו את אותם אלה שבמקום לחגוג את יום העצמאות מציינים את 'יום הנכבה' ומניפים דגלים שחורים במקום את דגלי ישראל, אותם אלה שבעצרותיהם מונפות תמונות של נסראללה ודגלי חמאס וחיזבאללה. אותם אנשים בדיוק מתקוממים עכשיו על הכוונה שכחלק מהסכם שלום שיכלול חילופי שטחים ואוכלוסיות הם יהיו לאזרחים של המדינה הפלסטינית. פתאום הם חלק אינטגרלי ממדינת ישראל, פתאום הרצל הוא גיבורם הלאומי, 'התקוה' היא הלהיט ואצל אחמד טיבי וחבריו ממש נפש יהודי הומיה".

ליברמן מתח ביקורת גם על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן). לדבריו, "אבו־מאזן, שכל כך דואג לשחרורם של ערבים ישראלים שיושבים בכלא בגלל פעילות טרוריסטית נגד מדינת ישראל, זועק פתאום זעקות שבר מהמחשבה שהם יהפכו לאזרחיו".

שר החוץ רמז בסטטוס גם לדברי שר הפנים גדעון סער, שתקף אתמול את תוכניתו בעת שביקר בסכנין ואמר כי "אזרח ישראלי אינו חפץ ואינו ניתן להעברה במסגרת הסדר מדיני. האזרחים ערביי ישראל הם אזרחים שווים ובכל הסדר שלום עתידי אין לפגוע באזרחותם. אפשר לדבר על שוויון בזכויות ועל שויוון בחובות, אבל הפקעת אזרחות אינה צריכה לעמוד על הפרק". ליברמן התייחס ל"יפי הנפש בשמאל ועוד כמה ספיחים, שמדברים על כך שהערבים במשולש אינם חפץ שאפשר להעבירו מריבונות אחת לאחרת (כי אף אחד לא מתכוון להעבירם פיזית). אלה לא הזדעזעו כשביוזמת ז׳נבה רצה יוסי ביילין להעביר את תושבי מזרח ירושלים לריבונות פלסטינית ולשלול מהם את תעודות הזהות, ולא הנידו עפעף כשתושבי סיני או גוש קטיף טרונספרו פיזית ולא רק הועברו ריבונית".

צילום: אמיל סלמן

ליברמן הוסיף כי יש תקדימים היסטוריים רבים לחילופי שטחים ואוכלוסיות והזזת גבולות, שאפשרו "יצירת מדינות הומוגניות והפסקת הסכסוכים הפנימיים".

הצעתו של ליברמן בנוגע להסכם גררה ביקורת נרחבת בחברה הערבית. עיריית אום אל-פחם פרסמה הודעה שבה כינתה את ההצעה "נכבה שנייה". ההודעה דחתה בתוקף את ההשוואה בין היישובים הערביים לבין גושי ההתנחלויות. ראש העיר אום אל־פחם לשעבר, השייח חאלד עבד א־רחמן, אמר ל"הארץ" כי הצעות דומות כבר עלו בעבר, בין היתר ב-2003. לדבריו, גורמים שונים - לרבות ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון - הבהירו לו כי לא מדובר בהצעה רצינית.

חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה (בל"ד) מכפר קרע ואחמד טיבי (רע"מ־תע"ל) מטייבה דחו בתוקף את הצעת ליברמן. זחאלקה אמר כי לתוכנית "עלולות להיות השלכות מעשיות מסוכנות", בעוד שטיבי הגדיר אותה כהזויה ובלתי מוסרית. "הערבים אזרחי ישראל אינם כלי שחמט שמזיזים מפה לשם", אמר.

מקורות רשמיים ברשות הפלסטינית מסרו השבוע כי ההצעה לא עומדת על הפרק ולא נידונה בשום שלב במשא ומתן. לדבריהם, גם האמריקאים לא מתייחסים אליה ברצינות ולא העלו אותה בפגישות שקיימו עם הנהגת הרשות. פקיד פלסטיני בכיר אמר ל"הארץ" כי בשיחות האחרונות שקיים קרי עלו הצעות רבות "בכל סוגיות הליבה, ואנו מנסים לקדם אותן בצורה שלא תפגע בעקרונות הלאומיים הפלסטיניים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ