תיעוד

חיילים אבטחו מתנחלים שזרקו אבנים על פלסטינים

בסרטון שצילם פלסטיני נראים החיילים כשהם מלווים מתנחלים רעולי פנים שמיידים אבנים. כשהפלסטינים הגיבו - החיילים ירו רימוני גז

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

חיילים ליוו מתנחלים רעולי פנים שיידו אבנים לעבר פלסטינים, כך עולה מסרטון של "בצלם". ביום שני האחרון הגיעו כמה מתנחלים רעולי פנים מכיוון ההתנחלות יצהר אל פאתי הכפר עוריף, הסמוך לשכם. לפי הדיווח של "בצלם", המתנחלים שברו מונה חשמל ויידו אבנים על בית משפחת ספדי, שצמוד לאתר הבנייה של מאגר מים שהוקם במימון "USAID".

בסרטון שהפיץ הארגון ניתן לראות כי כמה חיילים ליוו את המתנחלים רעולי הפנים, וגם כשאלו החלו ליידות אבנים, החיילים לא ניסו למנוע זאת מהם. לאחר שכמה מהתלמידים הפלסטינים יידו אבנים בחזרה לעבר המתנחלים, החיילים ירו על התלמידים רימוני גז.

ב"בצלם" ביקרו את התנהלות הצבא במקרה ומסרו כי "מהתיעוד נראה כי הצבא, שאמור להגן על הפלסטינים בגדה, שימש למעשה בפועל כמעטפת אבטחה למתנחלים אלימים. הצבא באירוע נתן גיבוי למתנחלים לתקוף את הפלסטינים ואת רכושם".

ארגוני זכויות אדם מעידים כי לא אחת חיילי צה"ל נוהגים "לעמוד מנגד", ולא להתערב או לעצור מתנחלים שמיידים אבנים או פוגעים בפלסטינים.

מדובר צה"ל מסרו בתגובה כי "מיד עם היוודע דבר האירוע החלה הפרקליטות הצבאית לבחון את אופן המשך הטיפול בנושא. מבדיקה ראשונית עולה כי הכוחות לא פעלו כנדרש. ההנחיות לכוחות הן לא לאפשר פעולה של רעולי פנים, לתעד אותן ולהעבירן לטיפול משטרתי. במקביל לבחינת הנושא, ההנחיות יחודדו לכוחות בשטח". 

דובר יצהר מסר בתגובה: "לא נתפלא אם שוב אחד מצלמי השטח הפלסטינים של בצלם עורר את הפרובוקציה כדי להכפיש את צה״ל וציבור המתנחלים. מדובר על תגובה להתגרויות חוזרות ונשנות מצד תושבי עוריף בימים האחרונים".

אתמול נכנסו מתנחלים רעולי פנים ממאחז אש קודש לכפר קוסרא, ככל הנראה במטרה לבצע במקום פשעי שנאה. הם הופתעו על ידי כ-30 איש שהקיפו אותם והחלו להכות אותם. כמה מהמתנחלים נפצעו בקטטה, חלקם באורח בינוני. לאחר מכן פלסטינים יצרו קשר עם צה"ל וביקשו מהצבא להגיע לפנות את המתנחלים הנצורים.

הפעולה ספגה ביקורת קשה משר הביטחון משה יעלון והגדיר אותה פעולת טרור לכל דבר.  "מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה שמתוכה יצאו תופעות מסוג זה: הן פסולות חוקית ומוסרית, מכערות את פניה של ישראל ופוגעות באופן קשה בהתיישבות, שתושביה הם ממלכתיים ושומרי חוק", הוסיף, "אין כל קשר בין פורעי החוק הללו לבין ההתיישבות ואנשיה ישרי הדרך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ