בתגובה לשחרור האסירים: פורסמו מכרזים לבניית 1,400 דירות בהתנחלויות

הודעת המשרד פורסמה לאחר ששר החוץ האמריקאי קרי עזב את האזור. השר לפיד: "רעיון רע. נעשה הכל כדי להשאירו כרעיון רע בלבד"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

משרד הבינוי והשיכון פרסם הבוקר (שישי) מכרזים חדשים לבניית כ-1,400 יחידות דיור בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. הפרסום בא כשלושה שבועות אחרי הודעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בכוונתו לחדש את הבנייה בהתנחלויות, ושבוע וחצי אחרי שחרור 26 האסירים הפלסטינים במסגרת הפעימה השלישית של מחוות ישראל לפלסטינים בתהליך המדיני.

במסגרת זו פורסמו מכרזים לבניית 600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה שמעבר לקו הירוק בירושלים ועוד 801 יחידות דיור בגושי ההתנחלויות בגדה המערבית. 227 יחידות דיור ייבנו באפרת, 78 באלפי מנשה, 86 בקרני שומרון, 40 באריאל, 75 באדם, 24 בבית"ר עילית, 102 בעמנואל ו-169 באלקנה. 

בנוסף פורסמו מכרזים לבניית 532 יחידות דיור נוספות בשכונות היהודיות במזרח ירושלים. מדובר ביחידות דיור שהקרקעות לבנייתן שווקו בעבר אך לא נרשמו להן הצעות מצד קבלנים וכעת הן מוצאות מחדש. מתוכן, 182 בפסגת זאב, 294 ברמות ו-56 בנווה יעקב. 

בנייה במעלה אדומים, ארכיוןצילום: רויטרס

נתניהו עיכב את פרסום המכרזים במשך יותר משבועיים, עד אחרי ביקורו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי באזור. ככל הנראה רצה נתניהו לפרסם את המכרזים לפני הגעתו של קרי לביקור נוסף כדי לא ליצור עיכוב של כמעט חודש שהיה עלול לעורר מחאות בימין. משרד השיכון פרסם את ההודעה על המכרזים החדשים בשעה שבה השר אורי אריאל נמצא בביקור בארצות הברית, במהלכו ייפגש עם כמה קהילות יהודיות ועם גורמים אמריקאים בתחום הדיור.

שר האוצר יאיר לפיד התייחס לפרסום המכרזים ואמר: "אלו לא מכרזי בנייה אלא הכרזות בנייה ריקות מתוכן. זהו לא רק רעיון רע אלא רעיון שיש עתיד תעשה הכל כדי להשאירו כרעיון רע בלבד".

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, אמר הבוקר כי "פרסום מכרזי הבנייה הבוקר הוא פעולת תג מחיר מדיני. ראש הממשלה מביך ומשפיל את אבו מאזן על ידי הרחבה בלתי פוסקת של הבנייה בהתנחלויות. המכרזים האחרונים הם עילה לפיצוץ המשא ומתן והרס המאמצים של קרי".

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, ד"ר סאיב עריקאת, אמר בעקבות ההכרזה כי ישראל ממשיכה לחבל בשיחות השלום. "ההודעה האחרונה מוכיחה את המחויבות הברורה של ישראל להרס מאמצי השגת השלום ולכפיית משטר אפרטהייד. ממשלת ישראל חושפת בגלוי את האג'נדה האמיתית שלה", אמר עריקאת. לדבריו, "ההכרזה על בניית יחידות דיור נוספות דווקא כעת, מהווה מבחן ליכולת של הממשל האמריקאי לרסן את הפעולות שעושה ישראל כדי לחבל בשיחות השלום"

עריקאת ציין כי "הכרזה כזאת צריכה לשמש כתזכורת לקהילה הבינלאומית, שעליה לנתק את כל הקשרים עם הכיבוש הישראלי. זו הדרך שבה יכולה הקהילה הבינלאומית להגן על רעיון שתי המדינות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ