נתניהו ספד לשרון: "זכרו יהיה נצור תמיד בלב האומה"

במערכת הפוליטית ספדו לרה"מ לשעבר שמת בגיל 85. פרס: היה מגדולי מגיניה של ישראל ומחשובי אדריכליה; לבני: הפך לאב גדול של אומה גדולה

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, הודיע היום (שבת) אחר הצהריים על מותו של אביו, במסיבת עיתונאים בבית החולים שיבא. "הוא הלך כשהוא החליט ללכת, אנחנו אסירי תודה לבית החולים ולכל רופאי המחלקה. לכל כוח העזר - תודה לכולם על הטיפול המסור. תודה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים", אמר גלעד שרון והוסיף, "אנו חווים תודה לכל אותם המוני אנשים בארץ ובעולם שדאגו והתפללו לשלומו".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר לאחר ההודעה על מותו של שרון כי הוא מביע צער עמוק על מותו. "מדינת ישראל מרכינה את ראשה על לכתו של אריאל שרון. היה לו חלק מרכזי במאבק על ביטחונה של המדינה לאורך כל שנותיה. הוא היה בראש ובראשונה לוחם אמיץ ומצביא דגול, מגדולי מפקדי צה"ל.

"משחר נעוריו התייצב לשרת את עם ישראל בשדה הקרב. הוא עשה זאת כחייל במלחמת העצמאות, כמפקד במבצע סיני ובמלחמת ששת הימים, ועד ליום הכיפורים. בתווך הקים שרון את יחידה 101 וקידם את תפיסות היוזמה והתגמול במלחמה נגד הטרור, שהפכו לנכס צאן ברזל של מדיניות ישראל. כשפשט מדים המשיך בדרכו לפעול למען עם ישראל, הן בתפקידיו הרבים בממשלות ישראל וכמובן כראש הממשלה ה-11. זכרו יהיה נצור לעד בלב האומה", ספד לו נתניהו.

ראש הממשלה לשעבר אריק שרון, שמת הבוקר בבית החולים תל השומרצילום: תומר אפלבאום

השולייה שהיה לקוסם - אמיר אורן על אריאל שרון | יוסי ורטר על המנהיג הישראלי האחרון | עמוס הראל על האיש שהכניע את הטרור - ושרטט את הקווים לנסיגה | משבר האמונה שחולל שרון - אנשיל פפר | אלוף בן על האיש שאין לו תחליף | אריאל שרון: 2014-1928 |

רה"מ לשעבר מת בסביבות השעה 14:00, ובשעה 15:00 מסר מנהל בית החולים השיקומי בשיבא, פרופ' שלמה נוי, את ההודעה הרשמית על מותו. "בשבוע האחרון הוא ניהל מאבק נחוש ועיקש עד שליבו פסק לעבוד, והוא נפרד בשלווה", אמר נוי. הוא ציין כי בני משפחתו היו לצדו בעת שמת, וכי לאורך כל התהליך התקיים שיתוף פעולה בין הצוות הרפואי והמשפחה בנוגע להחלטות הטיפוליות בשרון.

לדברי נוי, מצבו של שרון לאורך התקופה האחרונה הוגדר כמי שמצוי במצב של "הכרה מינימלית" – משמע שהוא הגיב ברמה מסוימת לגירויים או לנעשה סביבו. "קשה לדעת מה באמת היה מצב הכרתו עד הסוף, אבל בהחלט היו תגובות. אני מאמין שהוא היה מודע למצבו לפחות באופן חלקי", אמר נוי. לגבי פרק הזמן הארוך יחסית ששרד מאז הוגדר מצבו כ"קריטי", לפני תשעה ימים, אמר נוי כי שרון הפגין יכולות מעט יותר מהמצופה ביחס לאדם במצבו ובגילו, דבר המעיד על נחישותו.

נשיא המדינה, שמעון פרס, ספד לשרון ואמר כי "היה חייל אמיץ ומדינאי נועז, שתרם רבות לביטחונה ולביצורה של מדינת ישראל". פרס הוסיף כי "אריק אהב את עמו ועמו אהב אותו, הוא היה מגדולי מגיניה של ישראל ומחשובי אדריכליה, שלא ידע פחד ומעולם לא פחד מחזון. שרון ידע להחליט ולבצע".

שרת המשפטים, ציפי לבני, ספדה גם היא לראש הממשלה לשעבר, שותפה הפוליטי לאורך שנים. "אומרים שחיילים ותיקים אינם מתים לעולם - הם נמוגים. אריק נמוג לפני שמונה שנים, ועכשיו הלך מאתנו סופית. גם כשהיה ראש ממשלה הוא היה לוחם אמיץ, מפקד, מנהיג, איכר שרגליו נטועות עמוק באדמת ארץ ישראל.

"בגוף הגדול הזה שלו פעמה נפש יהודית שדאגה לעם היהודי בעולם כולו. הוא הפך לאב גדול של אומה גדולה, אב שנסך בנו ביטחון. ויותר מכל, אריק היה אדם שאהבתי. היו לנו שמונה שנות פרידה, ובעצם לא הספקנו להיפרד. עכשיו נפרדים", ספדה לבני.

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שהחליף את שרון בתפקידו כשלקה באירוע המוחי החמור שהביאו למצב של תרדמת, ספד לו גם כן. "כל חייו אריק עמד בשורה הראשונה של קו האש - במקום שבו נקבע גורלה של ישראל. חייו של אריק הם סיפור מרתק, יוצא דופן וחד פעמי, טבולים באומץ לב, חום אנושי, חזון, ומנהיגות - ברגעים הקריטיים שבהם מדינת ישראל הייתה זקוקה לכל אלה. בשמונה השנים מאז קרס הוא היה חסר למדינת ישראל ולי באופן אישי, וחסרונו ימשיך להיות מורגש גם בעתיד", אמר אולמרט.

יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז, מסר כי הוא "מצדיע בעצב ובכאב למפקדי ומורי, אריק שרון ז"ל, מגדולי מנהיגי ישראל. אריק היה לוחם אמיץ לב, ממעצבי דמותה של המדינה, מצביא ומדינאי, מפקד נועז בביטחון ובשלום. בקוראו 'קדימה!' הלכו אחריו דורות של לוחמים, מפקדים ואזרחים. דמותו ורוחו היו לי למצפן בדרכי בצה"ל ובשירות המדינה. מנשרים קלו ומאריות גברו". 

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, מסר כי "אריאל שרון ייזכר כמנהיג גדול. לאורך השנים היינו במחנות מנוגדים, אך אי אפשר שלא להעריך אדם שידע לשנות את תפיסת עולמו ולהכיר בדרך הנכונה עבור מדינת ישראל. בעשור הקודם הייתי שר השיכון בממשלתו. ראיתי ראש ממשלה בטוח בעצמו, שקול, קר רוח, שלא חושש לקבל החלטות - גם נגד הרוח. תנחומיי הכנים לעמרי וגלעד, מסירותכם האין סופית לאבא ראויה לכל הערכה".

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר כי: "אריאל שרון היה מבולטי מנהיגיה ומעמוקי שורשיה של מדינת ישראל. חייל ומפקד אמיץ בשדה הקרב, מנהיג ללא חת בשדה המדיני והפוליטי וידיד אישי". שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, מסר היום כי "נתיבי חייו של אריאל שרון שזורים בתולדותיה של מדינת ישראל, ונוכחותו בצמתים המרכזיים של קיומה רשומה בספרי ההיסטוריה שלה. איש האדמה ובן הארץ הזו, שהקדיש למענה את חייו, לא אחת תוך חירוף הנפש. למרות שבמהלך הדרך התגלעו בינינו חילוקי דעות מהותיים, תמיד הערכתי את ניסיונו ואת מנהיגותו".

בהכנת הידיעה השתתפו עידו אפרתי, ברק רביד, יהונתן ליס וגילי כהן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ