ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר היום (שבת) בנאום שנשא ברמאללה, כי ירושלים היא בירת המדינה הפלסטינית. "אלקודס וכל מה שנכבש ב-1967 הוא שטח מדינת פלסטין", אמר עבאס בדברים שנשא בפני משלחת פלסטינים מירושלים המזרחית, באירוע לציון 49 שנה לייסוד ארגון הפתח.

עבאס הדגיש כי בימים הקרובים ייפגשו שרי החוץ של ועדת המעקב של הליגה הערבית עם שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, ויבהירו לו כי ירושלים המזרחית היא "בירת מדינת פלסטין - ובלי זה אין הסכם".

עבאס נשא את דבריו על רקע הצהרותיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שנחשפו בסוף השבוע ב"הארץ" ולפיהן הוא לא יסכים שמסמך המסגרת עליו שוקד שר החוץ קרי יכלול כל התייחסות לסוגיית ירושלים. לדברי בכירים ישראלים, נתניהו הדגיש שהוא לא מתכוון להסכים למסמך שבו תוזכר אפילו בצורה כללית הקמת בירה פלסטינית בשטח משטחה של ירושלים. נתניהו הבהיר שהוא ידבק בעמדה זו גם במחיר פיצוץ המגעים על מסמך המסגרת.

עבאס ברמאללה, היוםצילום: אי-אף-פי

לדבריו של עבאס, המשא ומתן עם ישראל מוגבל לתשעה חודשים, ולאחריהם הפלסטינים משוחררים מכל התחייבות. עם זאת, הוסיף עבאס, "גם אם ישראל תתעקש על המשך הבנייה והפרת ההבנות, יהיו הפלסטינים משוחררים מאותן התחייבויות".

הוא המשיך וטען כי אין תוקף לטענות ישראל, שלפיהן שחרור האסירים מקנה לה זכות לבנות בהתנחלויות. "זהו שקר", אמר, "אין שום קשר בין הדברים, והתגובה שלנו לבנייה תבוא לידי ביטוי תוך 48 שעות".

ביחס לתביעתו של ראש הממשלה נתניהו, להכיר בישראל כמדינה יהודית, אמר עבאס: "לא נכיר ולא נסכים... הסברנו את עמדתנו, מאז 1917 (הצהרת בלפור, ג"ח) ועד היום".
בעניין זכות השיבה אמר הנשיא הפלסטיני: "זוהי זכות אישית שאין לאף מנהיג מנדט לוותר עליה, אבל צריך להעמיד בפני הפליטים הפלסטינים אופציות לפתרון והם צריכים להחליט. אנו נמשיך במאבק שלנו למען העצמאות והחירות של מדינת פלסטין בגבולות 1967, עד שילדי פלסטין יניפו את הדגל הפלסטיני על מסגדי ירושלים וכנסיות ירושלים".

עבאס הוסיף כי הוא מתחייב לשחרר את כל האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל. "אנחנו מבטיחים שאחרי הפעימה הרביעית, שתהיה בוודאות, יהיו עוד פעימות - כדי שנבטיח שחרור כל האסירים", אמר. ביחס לסכסוך הפנים-פלסטיני, אמר עבאס כי הוא מוכן לפיוס שייכנס לתוקף באופן מיידי, שיכלול הקמת ממשלת טכנוקרטים ובחירות כלליות. "מאשימים אותי שאני נכנע ללחצים ישראלים ואמריקאים, אני אומר להם - נסו אותי, תדחקו אותי לפינה ותחשפו את האמת", אמר.

לפי עבאס, אין כל סתירה בין המשא ומתן עם ישראל ובין הפיוס. זאת, לדבריו, כיוון שהפיוס הוא אינטרס לאומי פלסטיני עליון, ועזה היא חלק בלתי-נפרד מפלסטין. "בחמאס יודעים, וכל מי שצריך לדעת, יודע שאני לא נכנע ללחצים", אמר.

הנשיא הפלסטיני אף התייחס לתקרית בקוסרא השבוע, שבה חדרו מתנחלים לכפר, ככל הנראה כדי לבצע פעולת טרור. "הגיבורים של קוסרא הצליחו לכתר את המתנחלים במטוסים והטנקים והטילים הפלסטינים – כלומר הזרועות שלהם. הם התעקשו למסור אותם אך ורק למשטרה הפלסטינית ומשם לתיאום והקישור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ