ארה"ב: ארגון אקדמי המונה 28 אלף חברים גינה את ישראל

ארגון הגג העולמי לבלשנות, הוראת אנגלית וספרות אנגלית הצביע בעד פרסום גינוי נגד ישראל לאחר שנאסרה כניסתם של סטודנטים אמריקאים לגדה המערבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תנועת החרם על מדינת ישראל קיבלה היום רוח גבית נוספת, לאחר הודעת גינוי שיצאה מארגון Modern Language Association, ארגון הגג העולמי לבלשנות, הוראת אנגלית וספרות אנגלית, המונה 28,000 חברים - כך מדווח ה"ניו יורק טיימס".

ה-MLA תקף את החלטת של ישראל למנוע את כניסתם של סטודנטים אמריקאים לגדה המערבית, וכן לחסום את הגישה שלהם לפעילות באוניברסיטאות ומכללות פלסטיניות.

ההחלטה לגנות את ישראל התקבלה לאחר שלוש שעות של דיונים חריפים והצבעה, שבה הצביעו רוב של 60 נציגי הארגון בעד, לעומת 53 שהצביעו נגד הגינוי. עם זאת, הודגש כי לא מדובר בחרם.

"המטרה העיקרית בתהליך זה היא העלאת המודעות לקיומם השערורייתי של הכיבוש, הקולוניאליזם והאפרטהייד של הממסד הישראלי", אמר עומאר ברגותי, מייסדה הפלסטיני של תנועת החרם BDS, כאשר השתתף בשבוע שעבר בדיון פתוח בנושא חרמות אקדמיים.

בסוף דצמבר האחרון הצביעו חברי ASA(האגודה ללימודים אמריקאיים) בעד חרם אקדמי על ישראל. בהצבעה, שמספר המשתתפים בה היה הגבוה בתולדות הארגון, בחרו 66% מבין 1,252 מצביעים לאשר את הצעת הוועד המנהל של הארגון לתמוך בחרם אקדמי על ישראל. זהו ארגון האקדמאים הגדול ביותר בארה"ב שנקט עד כה בצעד כזה.

הארגון, המונה 5,000 חברים, הבהיר כי החרם אינו כולל שיתוף פעולה בין חוקרים בודדים במחקר ובפרסומים, ומסר כי ההחלטה התקבלה "בהקשר של הסיוע הצבאי ואחר שמעניקה ארה"ב לישראל... והמידה שבה האקדמיה הישראלית היא שותפה למדיניות הפוגעת בזכויות אדם". בהחלטה תמכו גם חוקרים יהודים החברים בארגון. נשיא הארגון, קרטיס מארז, מסר כי "חרם הוא הדרך הטובה ביותר להגן על החופש האקדמי והגישה לחינוך ולהרחיב אותם. חוקרים פלסטינים מעוכבים על ידי רשויות הכיבוש הישראליות, בתי ספר, אוניברסיטאות הופצצו על ידי כוחות צבא ישראלים הנתמכים על ידי ארה"ב וגדר ההפרדה מונעת גישה חינוכית עבור אלפי סטודנטים. כאיגוד של חוקרים יש לנו מחויבות לפעול".

באפריל 2013 הודיע הכריז ארגון חוקרי הפזורה האסייתית באמריקה כי הוא מצטרף לתנועת החרם. במגזין נכתב כי זהו ניצחון גדול לתנועת החרם על ישראל, שזוכה לתמיכה רחבה באירופה, אך באמריקה עדיין אינה שולטת בדעת הקהל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ