עדכונים שוטפים |

גנץ ספד לשרון: "הצבא המגן יתקיים בצלמך עוד שנים רבות"

כאלף איש הגיעו להלוויית ראש הממשלה ה-11 בחוות שקמים. בנו גלעד : "גם מי שיש בלבו עליך בשל אובדן היישובים, שיזכור שהקמת למעלה מ-100 ישובים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה ה-11 של מדינת ישראל, אריאל שרון, יובא היום (שני) בצהריים למנוחות בטקס צבאי בגבעת הכלניות ליד חוות שקמים, וייקבר לצד רעייתו לילי. בטקס האשכבה שנערך ברחבת הכנסת ספדו לשרון סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, הנשיא פרס, ראש הממשלה נתניהו ומזכירתו מרית דנון.  מסע ההלוויה יצא בשיירה צבאית לחוות שקמים ועצר בלטרון, שם התקיים כינוס מיוחד של פורום מטכ"ל, ומשם המשיך לגבעת הכלניות. בטקס ההלוויה ספדו לשרון בניו עמרי וגלעד והרמטכ"ל בני גנץ. 

16:00: שתי רקטות נורו מרצועת עזה, בתום טקס הלווייה ליד חוות השקמים. הרקטות נפלו סמוך לגדר המערכת בתחום המועצה האזורית שער הנגב. איש לא נפגע. משתתפי ההלווייה סיפרו ששמעו היטב את קולות הנפץ.

15:06: עמרי שרון קרא בהלוויה את שירו של המשורר הצ''יליאני, פבלו נרודה, "החינוך של ראש השבט", ואילו אחיו גלעד תיאר את שנות שירותו של אביו בצה"ל. "קרוב ל-60 שנה נמצאת בחזית האירועים בישראל, תוך שאתה לוקח בהם חלק מרכזי. אין מקום שטביעות אצבעותיך אינן ניכרות בו", אמר, "גם מי שיש בליבו עליך בשל אובדן היישובים  כדאי שיזכור: אתה הקמת למעלה מ-100 יישובים בישראל". 

14:54: הרמטכ"ל בני גנץ אמר בהלוויה כי "נדמה שאין תפיסת לחימה שלא ניתן לזהות בה את טביעות אצבעותייך כמפקד. כראש ממשלה הפגנת מנהיגות נחושה כנגד הטרור בתקופה שזה היה אתגר. בתוך כך הענקת את התחושה שליד ההגה נמצא מנהיג נחוש ומנוסה. לצד היוזמה והתעוזה לא הנחת לרגע את מימוש חזונו של בן גוריון – בראי מחויבות זו לנגב, בסיסים רבים יועברו אל הנגב אל הקריה שתיקרא על שמך". גנץ הוסיף כי "באתי לומר לך שהצבא המגן של העם ימשיך להתקיים בצלמך ובדמותך עוד שנים רבות. האדמה עליה לחמת עם פקודיך היא האוספת אותה אליך למנוחת עולמים". 

14:23: הלוויתו של אריאל שרון החלה בגבעת הכלניות הסמוכה לחוות שקמים, ובמקום נאספו כאלף בני אדם. 

13:50: ארונו של אריאל שרון הגיע לחוות שקמים, ומאות בני אדם התקבצו בשעה האחרונה סמוך לחלקת הקבר שעל גבעת הכלניות. שיירות של אורחים מהארץ ומחו"ל עשו דרכן מירושלים ומתמקמות ברחבה שליד קברה של לילי שרון. שישה מסכים הוצבו ברחבי הגבעה כדי לאפשר צפייה במהלך הטקס ובקבוקי מים חולקו לקהל. מאות שוטרים ופרשים מאבטחים את האזור המגודר כולו, ואוטובוסים מהחניונים במכללת ספיר ובקיבוץ דורות ממשיכים לזרום למקום.

נתניהו בלווית אריאל שרון בחוות שקמים, היוםצילום: קובי גדעון / לע"מ

13:09: מפקד חטיבת אלכסנדרוני, אל"מ דוד זיני, נשא דברים בטקס לזכרו של שרון בלטרון. "ב-25 במאי 1948 הוביל האלוף במיל' אריאל שרון, אז מפקד מחלקה בחטיבת אלכסנדרוני, את הכוח שהיה בחזית ההתקפה הראשונה עד לטרון, במסגרת מבצע בן נון לפתיחת הציר לירושלים", סיפר, "מסע ההלוויה שבו אנו מלווים את האלוף אריאל שרון למנוחתו האחרונה עובר בנקודה זו, בעמק שראה קרבות רבים, בהיסטוריה של עם ישראל, במקום שהיה לאבן דרך משמעותית במסלול חייו. הקרב בלטרון שבו נפצע קשה ובו נפלו חללי החטיבה עיצב את דמותו של אריק כלוחם כמפקד, ולימים כמצביא שהטביע את חותמו על צבא ההגנה לישראל".

לאחר ההספד הצדיעו 27 אלופי המטכ"ל לארונו של שרון. שמונת האלופים הנושאים את ארונו של ראש הממשלה לשעבר עזבו את האתר בלטרון והמשיכו בנסיעה לאתר בגבעת הכלניות, שם ייקבר שרון. הקומנדקר ועליו ארונו של שרון החל בדרכו לחוות שקמים. 

13:01: הרמטכ"ל בני גנץ הוביל את 18 חברי פורום המטה הכללי ואלופי צה"ל לרחבת אתר יד לשריון, שבו חקוקים שמות נופלי החיל. האלופים הצדיעו לארונו של אריאל שרון, שהגיע על גבי קומנדקר. בניו של שרון, עמרי וגלעד, הגיעו אל רחבת הטקס בלטרון. 

12:26: בגבעת הכלניות הסמוכה לחוות שקמים נשלמות ההכנות לקראת הלוויתו של שרון בשעה 14:00. כ-50 אנשים כבר התאספו בגבעה. 

11:05: זאב חבר (זמביש), ראש זרוע ההתיישבות של מועצת יש"ע, אמר בטקס כי שרון נהג לפעול לטווח רחוק. "כשהגית פרויקט חדש חשבת על המרחקים", הוסיף, "את הכל אצלך, אריק, צריך לעשות גדול, רחב, לטווח הרחוק. האמנת אמונה ללא סייג ביכולותיו של העם היהודי. זו היתה זכות עבורי לעבוד לצדך". חבר התייחס לתוכנית ההתנתקות והוסיף כי "דווקא על רקע זה קשה וכואבת היתה התנתקותך מן הדרך בה צעדנו יחדיו. הכאב גדול ועל הכל תכסה אהבה גדולה. נבטיח לך כי בעזרת השם נתאמץ לצלוח את כל המכשולים שלפנינו. לא נרפה". לצפייה בהספדים שנישאו בטקס:

10:59: מרית דנון, שהיתה מזכירתו של שרון במשך חמש שנים, ספדה לו ואמרה כי היה "איש רגיש ומתעניין, שמתייחס אל הכפופים שלו בגובה העיניים". "אריק, הליכתך לפני שמונה שנים היתה כה מהירה עד כי לא הספקנו להיפרד ממך", הוסיפה, "אני אפילו לא הספקתי לאחל לך הצלחה בהליך הרפואי שהיית אמור לעבור למחרת, לא הספקנו להגיד לך כמה אהבנו אותך. אתה כן ידעת, היית אומר בחיוך ציני: 'זה מקום לא רע להיות בו'". 

10:35: שליח הקוורטט למזרח התיכון טוני בלייר אמר בטקס האשכבה כי כששרון חשב שישראל צריכה להילחם הוא נלחם וכשחשב שהיא צריכה לעשות שלום הוא פנה לדיפלומטיה. "הוא היה חכם דיו להבין שמלחמה בלבד לא תבטיח את שלום המדינה", הוסיף. 

10:27: סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ספד לשרון וכינה אותו "אדם מורכב, שכשההיסטוריה תשפוט אותו יבינו שהוא חי בתקופה מורכבת ובשכונה מורכבת". ביידן הזכיר את האומץ הפוליטי של שרון בתוכנית ההתנתקות. "הסכמת או לא הסכמת, כשהוא דיבר על עקירת ישראלים מביתם בכדי לחזק את ישראל - אני לא יכול לחשוב על צעד שנוי במחלוקת מזה - הוא האמין בזה והוא עשה את זה", הוסיף ביידן, "לאורך כל המסע שלו, אם הסכמנו או לא הסכמנו, היינו תמיד בלתי מתפשרים במחויבות שלנו למדינת ישראל". 

הקומנדקר הנושא את ארונו של שרון באתר בלטרוןצילום: אמיל סלמן

10:16: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התייחס בהספדו לתוכנית ההתנתקות שהוביל שרון ב-2005. "חלקתי לחלוטין על החלטתו לסגת מרצועת עזה, ומאז לא תמכתי במהלכיו", אמר, "הקרע היה חזק מדי, ולמרות זאת לא נתתי לקרע הזה למחוק את זכויותיו". 

09:57: ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד לשרון ואמר כי "כשר וכראש ממשלה הוא פעל לשמור על זכותנו לפעול במרחב, זכות שאנו עומדים עליה גם היום, שהיא הכרחית לקיומו של שלום. לא תמיד הסכמתי עם אריק, והוא לא תמיד הסכים איתי. אך עבדנו בשיתוף פעולה למען ישראל". נתניהו הוסיף "אריק, תרומתך הייחודית לביטחון המדינות תיחקק בדפי ההיסטוריה של ימינו". 

09:44: הנשיא פרס ספד לאריאל שרון ואמר כי "היית כתף שעליה נשען ביטחונו של עמנו. טביעות רגליך חרוטות בכל גבעה ועמק. יבולם קצרת בחרמש ועל השיבולים הגנת בחרב". פרס הוסיף כי "הפכת דברים שנראו כבלתי אפשריים למנופים של אפשרויות אדירות. תמיד הדפת סכנות ומעולם לא דחית הכרעות. החלטת וגם ניצחת". 

סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בטקס האשכבה, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

09:17:  פוליטיקאים רבים ואנשי ציבור באו לרחבת הכנסת לחלוק לו כבוד אחרון: הנשיא לשעבר יצחק נבון, השרים לשעבר משה שחל, אמנון רובינשטיין ומיכאל מלכיאור, ראש עיריית חיפה יונה יהב. לצדם התייצבו אנשי לשכתו של שרון, דב וייסגלס, אביגדור יצחקי ומזכירתו מרית דנון. 

רחבת הכנסת עברה הלילה שינויים ניכרים והותאמה לאירוע: קיר גבוה ורחב, עטוף בד שחור הוקם לאורך רחבת הטקס. הוא מסתיר, לצורכי אבטחה, את משלחות המכובדים מפני אפשרות של ירי צלף מאחד הבניינים הסמוכים. מאות כיסאות הונחו משני צדי הארון למנחמים הרבים ושתי במות נרחבות הוקמו לצוותי תקשורת מכל העולם. 

בניו של שרון בטקס האשכבה בכנסת, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

בינתיים, אוטובוסים ראשונים המסיעים את באי ההלוויה יצאו ממכללת ספיר לגבעת הכלניות.

09:08: כביש 334 המוביל לחוות שקמים (בין צומת איבים לצומת שדה צבי) סגור לתנועה עד סיום ההלוויה. במשטרה ביקשו מהבאים לטקס להחנות את מכוניותיהם בחניית מכללת ספיר ובכניסה לקיבוץ דורות - שם יעמדו לרשות הקהל הסעות לגבעת הכלניות.

הסעות מאורגנות להלוויה ייצאו גם מלטרון ומאצטדיון טדי בירושלים. ייחסמו לסרוגין כביש 1, והכבישים באזור לטרון ובית קמה. מאות שוטרים ושוטרים צבאיים ייפרשו באזור חוות שקמים, לכוון את התנועה.

09:00: כתבנו המדיני ברק רביד מדווח הבוקר על מברקים של שגרירות ארצות הברית בישראל ומסמכים של מחלקת המשא ומתן באש"ף, שלפיהם שרון התחייב לצעדים נוספים אחרי ההתנתקות והביע באוזני בכירים אמריקאים נכונות להעביר שכונות ערביות בירושלים לריבונות פלסטינית.

כתבנו לענייני חרדים יאיר אטינגר סוקר את היחסים הסבוכים בין שרון לציבור החרדי, ומסביר כי למרות היותו חילוני גמור הם התרשמו מעברו כלוחם נועז והתקשו להשלים עם תמיכתו בחוק טל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ