לבני נגד יעלון: אסור להשתלח ולהרוס את היחסים עם ארה"ב

שרת המשפטים מתחה ביקורת על שר הביטחון, שאמר בימים האחרונים כי קרי "אובססיבי ומשיחי" וקיווה "שיקבל כבר פרס נובל ויעזוב אותנו"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרת המשפטים ציפי לבני מתחה הבוקר (שלישי) ביקורת על הדברים שאמר בימים האחרונים שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נגד שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. לבני אמרה כי היחסים עם ארה״ב הם הנכס האסטרטגי הגדול ביותר של ישראל חיוניים לבטחונה.

"קרי פועל כדי לסיים את הסכסוך בנינו לפלסטינים מתוך הבנה עמוקה כי זהו אינטרס ישראלי ומתוך מחויבות לעתיד ישראל", אמרה לבני. "המשא ומתן מנוהל כך שנשמרים האינטרסים של ישראל ובראשם ביטחונה, אפשר להתנגד למשא ומתן באופן ענייני ואחראי ולא להשתלח ולהרוס את היחסים עם ידידתנו הטובה". 

בימים האחרונים תקף השר יעלון, לייחוס ושלא לייחוס, את שר החוץ האמריקאי. הבוקר התפרסמו ב"ידיעות אחרונות" דברים שאמר יעלון, ולפיהם קרי הוא "אובססיבי ומשיחי" וכי הוא (יעלון) מקווה ש"קרי יקבל כבר פרס נובל ויניח לנו". בשבוע שעבר הופיעו ציטוטים זהים לחלוטין בכתבה שהתפרסמה בכותרת הראשית של "ישראל היום". אף שבסביבתו של יעלון הכחישו אז כי הוא עומד מאחורי הדברים, הפרסום הבוקר מצביע על כך ששר הביטחון אכן אמר אותם ושהם לפחות שיקפו בצורה מדויקת את דעתו.

לבני ויעלון בכנסת, ביוליצילום: אורן נחשון

השר עמיר פרץ הצטרף לדברי לבני ואמר כי "אמירות אלה הן התגרות, מיותרת וחסרות אחריות. ארצות הברית היא המפתח להשיג הסכם טוב שכולל ערבויות ביטחוניות לישראל. המערכה הצבאית לבדה לא מספיקה להבטחת ביטחון המדינה והיא חייבת להיות משולבת עם המערכה המדינית למען עתידנו".

גם ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, התייחס לדברי שר הביטחון. לדבריו, "ההשתלחות המעליבה והפוגענית של שר הביטחון כלפי שר החוץ קרי חושפת את פניו האמיתיות של הליכוד. לא מדובר כאן בנושא ביטחוני שעליו אפשר לדון, אלא על אידיאולוגיה סדורה שלא מאמינה בכל סוג של פתרון או הפרדות מהפלסטינים. יעלון סולל את הדרך למדינה דו לאומית. זהו סופו של החזון הציוני ושל מדינה דמוקרטית עם גבולות בטוחים".

הרצוג הוסיף כי "ציפי לבני ויאיר לפיד יכולים להמשיך לדקלם מסרים של שלום. כמוני, הם מאמינים כי הקרקע להסדר פורייה, אבל ברור שאין להם שותפים בממשלה. לכן הם צריכים לפנות לאלתר לראש הממשלה ולתבוע ממנו לדעת לאן פניו מועדות. במידה ויסרב להתקדם בתהליך עליהם לפרוש מהממשלה ולחבור אלינו על מנת שנהווה אלטרנטיבה לעם ישראל בקואליציה חדשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ