שופטי בג"ץ מתחו ביקורת על דחיית גיוס החרדים: "אנו מתקרבים לרגע האמת?"

בחודש שעבר נדחה הגיוס בפעם השלישית. נציגת המדינה: הכנסת עובדת באופן אינטנסיבי, זה לא הזמן לכפות גיוס באופן מיידי

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

בהרכב מורחב של תשעה שופטים, מתח היום (שלישי) בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ ביקורת על החלטת שר הביטחון לדחות את גיוס בני הישיבות החרדים. זאת במסגרת דיון בעתירה נגד דחיית גיוס החרדים שהגישו כמה ארגונים.

השופטת עדנה ארבל מתחה ביקורת על נציגי המדינה ושאלה אם יש הערכת זמן למועד גיוסם של החרדים, לאחר שזה נדחה כבר שלוש פעמים. עו"ד דנה בריסקמן מפרקליטות המדינה טענה בדיון כי דחיית השירות אינה נובעת מהחלטה לפיה צריך לפטור את תלמידי הישיבות, וכי שיקול הדעת שמפעיל שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אינו לגופו של עניין, אלא נוגע לתהליך - יעלון סבור כי ההחלטה על גיוס צריכה להתגבש בחקיקה. לדבריה, "הוא אינו מפעיל את סמכותו וקובע דברים בזמן שהכנסת עוסקת בכך".

השופטת ארבל טענה כי לפי תגובת המדינה, הוועדה זקוקה רק לשני מפגשים נוספים לפני שיעלה החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. על כך השיבה עו"ד בריסקמן כי הוועדה קיימה כ-30 ישיבות וכי בשבוע הבא אמורות להתחיל הצבעות על חוק שירות הביטחון. לדברי בריסקמן, "זה יכול להביא למחלוקות אך הכנסת עובדת באופן אינטנסיבי. בנסיבות אלה אנו סבורים כי זה לא הזמן להתערב ולכפות גיוס באופן מיידי, כפי שמבקשים העותרים". השופט ניל הנדל ביקש לברר: "אנו מתקרבים לרגע האמת?", ואילו נציגת המדינה השיבה: "אין לי כישורי נבואה ובוודאי לא בסוגיה זו. אני סבורה כי מתקרבים לזה".

הפגנת חרדים מול כלא 6 בעתלית, בחודש שעברצילום: גיל אליהו

כפי שפורסם ב"הארץ", שר הביטחון דחה את גיוסם של בני הישיבות בפעם השלישית השנה, לאחר ש-1,800 אחזו בצווי גיוס לחודש דצמבר, אך הם נדחו לחודש אפריל. את העתירה הגישו התנועה למען איכות השלטון בישראל, עמותת חדו"ש, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל, עו"ד יהודה רסלר, ח"כ לשעבר רוני בריזון ותנועת התעוררות.

הפורום לשוויון בנטל מסר בתגובה לדיון כי "הצעת חוק אי השיוויון בנטל אומרת למעשה שעם כניסת החוק, כל החרדים מגיל 18 ועד 28 מקבלים פטור גורף. שר הביטחון, מתוך דאגה לא מובנת לחרדים במקום למשרתים, מעדיף לתת פטור חוזר ונשנה לחרדים שאמורים להתגייס על פי חוק שירות ביטחון". סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, קרא לבג"ץ לקבל החלטה מהירה על הפסקת ההקצבות לתלמידי הישיבות. "בג"ץ דחה את ההחלטה כבר שבע פעמים כדי לאפשר את מיצוי הליכי החקיקה. הממשלה והכנסת מנצלות את אורך הרוח של השופטים להפרת חוק המונית ולהימנעות מהעברת חוק חדש. אולי כשהכספים יעצרו, הממשלה והכנסת יבינו ששלטון החוק חל גם עליהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ