ארה"ב: התבטאויותיו של יעלון פוגעניות, כך לא מתנהגת בעלת ברית

בתגובה לדברי שר הביטחון לפיהם קרי "אובססיבי ומשיחי", אמרה דוברת משרד החוץ האמריקאי ג'ניפר סאקי: "להטיל ספק במניעי קרי הוא לא משהו שאנו מצפים לו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים44

הביקורת האישית החריפה שר הביטחון בשר החוץ של גרמה היום (שלישי) למתיחות חריפה ביחסים בין שתי המדינות. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ניפר סאקי, אמרה ל"הארץ" כי דבריו של יעלון הינם "פוגעניים ובלתי הולמים" ואינם מסוג ההתבטאויות להם מצפה ארה"ב משר הביטחון של בעלת-ברית קרובה כמו ישראל.

סאקי רמזה בדבריה כי יעלון הפגין כפיות טובה "לאור כל מה שארה"ב עושה כדי לסייע לצורכי הביטחון של ישראל". לדבריה, "שר החוץ קרי וצוותו, כולל הגנרל ג'ון אלן, עבדו יומם ולילה כדי לנסות ולקדם שלום וביטחון עבור ישראל, וזאת לאור דאגתו העמוקה של קרי לעתידה של ישראל. להטיל ספק במניעיו של שר החוץ קרי ולעוות את הצעותיו זה לא משהו שאנחנו מצפים משר הביטחון של בת ברית קרובה".

בימים האחרונים תקף יעלון, לייחוס ושלא לייחוס, את שר החוץ האמריקאי על רקע מאמציו לקדם הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. הבוקר ב"ידיעות אחרונות" דברים שאמר יעלון "בשיחות סגורות" ולפיהם קרי "אובססיבי ומשיחי" וכי הוא (יעלון, ב"ר) מקווה ששר החוץ האמריקאי "יקבל כבר פרס נובל ויניח לנו".

משה יעלון באופקים, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

בשבוע שעבר הופיעו ציטוטים זהים לחלוטין בכתבה שהתפרסמה בכותרת הראשית של "ישראל היום". אף שבסביבתו של יעלון הכחישו אז כי הוא עומד מאחורי הדברים, הפרסום הבוקר הצביע על כך ששר הביטחון אכן אמר אותם או שהם לפחות שיקפו בצורה מדויקת את דעתו. יעלון לא הכחיש היום את הציטוטים שהובאו מפיו ב"ידיעות אחרונות". בסביבתו אמרו כי העיתונאי שחתום על הכתבה, שמעון שיפר, הפר את הכללים של שיחת הרקע שקיים עם יעלון.

בממשל האמריקאי עוקבים כבר כמה שבועות אחרי הפרסומים בתקשורת הישראלית שמכילים ציטוטים של בכירים ישראלים עלומי שם נגד שר החוץ קרי. ההערכה בוושינגטון היתה כי בקרב חלקים בממשלת ישראל יש הנחת עבודה לפיה שר החוץ האמריקאי מנסה לקדם הסדר מדיני ישראלי-פלסטיני כפרויקט אישי ללא תמיכתו של הנשיא אובמה.
אמש, כאשר הגיע סגן נשיא ארה"ב לארוחת ערב עם ראש הממשלה נתניהו במעונו בירושלים, הוא לו מסר מהנשיא אובמה לפיו האחרון מגבה לחלוטין ותומך מאוד ביוזמתו המדינית של קרי. פקיד אמריקאי בכיר אמר כי ביידן הבהיר לנתניהו את עמדת אובמה ואת עמדתו שלו, לפיה הממשל האמריקאי "מעניק חשיבות רבה מאוד להגעה להסכם שיביא לשתי מדינות שיחיו זו לצד זו בשלום ובביטחון" והדגיש כי דרישות הביטחון של ישראל חשובות מאוד לארה"ב.

הבוקר, כאשר בשגרירות ארה"ב בתל אביב ובמשרד החוץ בוושינגטון קראו את ההתקפה האישית החריפה של יעלון נגד קרי הם לא האמינו למראה עיניהם. שר החוץ האמריקאי עצמו רתח כשקיבל דיווח על הדברים ובכירים בממשל אובמה פנו ללשכת ראש הממשלה ודרשו לקבל הבהרות.

במקביל, גורמים רבים בממשלה תקפו את יעלון על דבריו. שרת המשפטים ציפי לבני הגנה על קרי ואמרה כי הוא פועל מתוך מחויבות לעתידה של ישראל. "אפשר להתנגד למשא ומתן באופן ענייני ואחראי ולא להשתלח ולהרוס את היחסים עם ידידתנו הטובה", אמרה. השר עמיר פרץ הצטרף לדבריה ואמר כי דברי יעלון הם "התגרות מיותרת וחסרות אחריות".

בשעות אחר הצהריים הצטרף לביקורת על יעלון גם שר החוץ שנמצא בביקור מדיני במוסדות האו"ם בז'נבה. "אין זה נכון וזה לא תורם לישראל לנהל ויכוח קולני ופומבי עם ארה"ב", אמר ליברמן במפגש עם הקהילה היהודית בעיר. "ארה"ב היא בעלת הברית האמיצה ביותר של ישראל והוכיחה זאת פעמים רבות לאורך השנים. לכן אין מקום להשתלחות אישית גם אם יש לעיתים אי הסכמות".

יעלון ונתניהו בביקור באוגדת עזה, לפני חודשייםצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

שעות ארוכות אחרי שדבריו של יעלון פורסמו ובעקבות הלחצים האמריקאים הכבדים התנער ראש הממשלה בנימין נתניהו מדבריו של יעלון נגד קרי. בנאום שנשא במליאת הכנסת אמר כי "אנחנו זוכרים שארה"ב היא בת בריתנו הגדולה. גם כשיש חילוקי דעות עם ארה"ב הם תמיד לגופו של עניין ולא לגופו של אדם".

נשיא המדינה, שמעון פרס, התייחס אף הוא במליאה במרומז לביקורת של יעלון: "אנו מודים לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, על היענותו המלאה לצורכי הביטחון והמודיעין", אמר. "אין ספק שרצונו לראות מזרח תיכון שחי בשלום. הידידות העמוקה עם ארה"ב היא מרכיב מרכזי בביטחונה של ישראל ומנוף לשלום במזרח התיכון. מאמציו הנחושים של מזכיר המדינה, ג'ון קרי, להשיג שלום הם עדות לעמדה אמריקאית זו".

במשך כל היום יעלון לא התנצל ולא חזר בו על דבריו. אחר הצהריים נשא יעלון נאום בפני תלמידים באופקים ואף המשיך לתקוף את קרי על דבריו לפיהם הזמן פועל לרעת ישראל ולכן צריך לפתור את הסכסוך עם הפלסטינים בהקדם. "אומרים שהזמן פועל לרעתנו", אמר יעלון. "לא להיבהל מכל מיני הפחדות. לא צריך להתבלבל, לא להילחץ ולא להיכנע".

יעלון הוסיף כי גורמים רבים בעולם חושבים שהסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא הוא מקור חוסר היציבות במזרח התיכון ולכן גם חושבים שצריך לפתור אותו כמה שיותר מהר. "הלוואי והיה פתרון כזה לסכסוך", אמר. "יש דברים שלא פותרים באחת אלא צריך להתמודד איתם לאורך זמן. לכן מול האמירה הזו – אני מכחיש את זה מכל וכל. אני חושב שהדרך ארוכה".

רק בשעות הערב פרסם יעלון הודעת הבהרה רפה בנסיון להוריד את גובה הלהבות. "היחסים בין ארה"ב וישראל הם אינטימיים ובעלי משמעות רבה עבורנו", אמר. ארה"ב היא ידידתנו הגדולה ביותר ובעלת הברית החשובה ביותר שלנו, וכשיש מחלוקות אנחנו מלבנים אותן בתוך החדר, כולל עם מזכיר המדינה קרי איתו אני מקיים שיחות רבות בנוגע לעתידה של ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ