זעם בממשל האמריקאי: דורשים מנתניהו לגנות את מתקפת יעלון על קרי

הגורמים ציינו כי על אף שנתניהו הסתייג מדברי יעלון, הם מצפים ממנו "להביע בפומבי את חוסר הסכמתו עם הדברים שנאמרו לגבי קרי ולגבי המו"מ"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בכירים בממשל האמריקאי ציינו הערב (שלישי) כי ארה"ב אינה מסופקת מההבהרות שנשמעו עד כה מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יעלון לגבי ההתקפה האישית על שר החוץ ג'ון קרי. "אנחנו מצפים מראש הממשלה לתקן את המצב ולהביע בפומבי את חוסר הסכמתו עם הדברים שנאמרו על ידי יעלון לגבי קרי, לגבי המשא ומתן עם הפלסטינים ולגבי מחויבותו של קרי לביטחון ישראל", אמר בכיר אמריקאי.

בימים האחרונים תקף השר יעלון, לייחוס ושלא לייחוס, את שר החוץ האמריקאי. הבוקר התפרסמו ב"ידיעות אחרונות" דברים שאמר יעלון, ולפיהם קרי הוא "אובססיבי ומשיחי" וכי הוא (יעלון) מקווה ש"קרי יקבל כבר פרס נובל ויניח לנו". בשבוע שעבר הופיעו ציטוטים זהים לחלוטין בכתבה שהתפרסמה בכותרת הראשית של "ישראל היום".

הביקורת האישית החריפה שהטיח יעלון בקרי גרמה למתיחות חריפה ביחסים בין שתי המדינות. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ניפר סאקי, אמרה ל"הארץ" כי דבריו של יעלון הינם "פוגעניים ובלתי הולמים" ואינם מסוג ההתבטאויות להם מצפה ארה"ב משר הביטחון של בעלת-ברית קרובה כמו ישראל. דברים דומים אמר גם ג'יי קרני, דובר הבית הלבן.

נתניהו וקרי בהצהרה משותפת במהלך ביקור בירושליםצילום: אמיל סלמן

סאקי רמזה בדבריה כי יעלון הפגין כפיות טובה "לאור כל מה שארה"ב עושה כדי לסייע לצורכי הביטחון של ישראל". לדבריה, "שר החוץ קרי וצוותו, כולל הגנרל ג'ון אלן, עבדו יומם ולילה כדי לנסות ולקדם שלום וביטחון עבור ישראל, וזאת לאור דאגתו העמוקה של קרי לעתידה של ישראל. להטיל ספק במניעיו של שר החוץ קרי ולעוות את הצעותיו זה לא משהו שאנחנו מצפים משר הביטחון של בת ברית קרובה".

רק בשעות הערב פרסם יעלון הודעת הבהרה רפה בנסיון להוריד את גובה הלהבות. "היחסים בין ארה"ב וישראל הם אינטימיים ובעלי משמעות רבה עבורנו", אמר. ארה"ב היא ידידתנו הגדולה ביותר ובעלת הברית החשובה ביותר שלנו, וכשיש מחלוקות אנחנו מלבנים אותן בתוך החדר, כולל עם מזכיר המדינה קרי איתו אני מקיים שיחות רבות בנוגע לעתידה של ישראל".

בממשל האמריקאי עוקבים כבר כמה שבועות אחרי הפרסומים בתקשורת הישראלית שמכילים ציטוטים של בכירים ישראלים עלומי שם נגד שר החוץ קרי. ההערכה בוושינגטון היתה כי בקרב חלקים בממשלת ישראל יש הנחת עבודה לפיה שר החוץ האמריקאי מנסה לקדם הסדר מדיני ישראלי-פלסטיני כפרויקט אישי ללא תמיכתו של הנשיא אובמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ