בכיר ביטחוני בארה"ב שהשתתף בחקירת פולארד: לא לשחררו, הוא שקרן ותאב בצע

במאמר בניו יורק טיימס טען מ.א באומן שפולארד היה "מושחת שביקש להתעשר" וריגולו היה חמור ביותר: "לעולם לא נדע מה ההיקף המלא של הנזק שגרם"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

מ.א באומן, שהיה בכיר באף-בי-איי ובמועצה הלאומית לריגול נגדי בארה"ב, והיה מעורב בחקירת מעשי ג'ונתן פולארד, קורא שלא להעניק חנינה למרגל היהודי. במאמר שפורסם היום (שלישי) בניו יורק טיימס מתח באומן ביקורת קשה על המרגל וציין כי היה תאב בצע ושקרן סדרתי שהאישומים החמורים ביותר נגדו הוסרו.

לדברי באומן, מדי כמה שנים ישנו "ניסיון מתוזמר" - החל מפי גורמים ביטחוניים ועד לכלי התקשורת בישראל - לחזק את התמיכה בשחרור פולארד. לטענתו, "תומכי פולארד מתארים אותו כפטריוט כפול: נאמן לארה"ב, אך גם בעל מוטיבציה לסייע לישראל". "למעשה", טוען באומן, "הוא היה בעיקר אדם מושחת ואנוכי שביקש להתעשר". באומן הוסיף כי תומכי פולארד לעולם אינם משווים את עונשו למורשעים אחרים, משום ש"אין אמריקאים שמסרו לבת ברית מידע בכמות ובאיכות שנתן פולארד".

בהתייחס לטענות על חומרת עונשו של פולארד, ציין באומן במאמר כי עונשן של העברות בהן הורשע המרגל היהודי היה "עונש מוות או מאסר עולם". לדבריו, גזר דין זה ניתן במקרה של מסירת מידע שעשוי להסתיים במותו של סוכן של ארה"ב או נוגע ישירות לנשק גרעיני, לוויינים, מערכות התרעה, תוכניות מלחמה ותכתובות מודיעיניות. כדוגמה הזכיר באומן כי בין השאר, פולארד מסר מסמך סודי המפרט את כל אותות התקשורת הידועים לאמריקאים, ויכול לסייע לקורא לחמוק ממעקב.

הפגנה בירושלים לשחרור פולארד, במארס האחרוןצילום: אורן נחשון

באשר לטענה כי פולארד לא גרם לנזק משמעותי שכן ישראל היא בת ברית של ארה"ב, כתב באומן כי "למעשה הוא ניסה לבצע עסקאות עם כמה מדינות, ואף חשף מידע מסווג בפני נספח דרום אפריקאי. לעולם לא נדע מהו ההיקף המלא של הנזק שנגרם בידי פולארד". באומן ציין עוד כי שחרורו של ג'ונתן פולארד ממילא קרב ובא, אך כי אין לקצר את עונשו קודם לכן. לדבריו, "פולארד מעולם לא הביע חרטה או הודה בגרימת נזק לביטחונה הלאומי של ארה"ב, ואף לא הגיש בקשה לחנינה על אף שהוא רשאי לעשות כן".

הוועד למען שחרור פולארד מסר בתגובה לדברים כי "עשרות בכירי ממשל, ביטחון ומשפט מהשורה הראשונה, כולל בכירי מודיעין חשובים בהרבה מהכותב אשר כיהנו בזמן הפרשה, קובעים באופן נחרץ שעונשו של פולארד חסר פרופורציה ושהצדק האמריקאי מחייב את שחרורו לאלתר.

"מאמרו של באומן רצוף השמצות שקריות שהופרכו על ידי הבכירים הללו, אך אם לא די בכך הוא טוען במצח נחושה טענות שקריות, כמו למשל הטענה שפולארד לא הביע חרטה, בזמן שבחיפוש פשוט בגוגל יכול כל אדם (גם אם איננו בכיר) לאתר מכתבים רבים של פולארד בהם הביע חרטה מלאה על מעשיו, כולל מכתב אישי שהועבר לנשיא אובמה על ידי הנשיא פרס. גם אם כל ההשמצות המופיעות במאמר היו נכונות לא היה בהן בכדי להצדיק את המשך מאסרו של פולארד, על אחת כמה וכמה כשמדובר בהאשמות מופרכות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ