בג"ץ ללבני: נמקי מדוע את מונעת העברת מסמכים לארה"ב בפרשת הבנק הסיני

ההנחיה ניתנה בעקבות עתירת נפגעי טרור ובני משפחותיהם לכפות על המדינה למסור ראיות נגד הבנק, במסגרת תביעת הפיצויים שהגישו נגדו

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

בג"ץ הורה היום (שלישי) לשרת המשפטים, ציפי לבני, לנמק בתוך שבוע מדוע היא ומשרדה מונעים העברת מסמכים לבית המשפט בארצות הברית בפרשת הבנק הסיני ("בנק אוף צ'יינה").

ההנחיה ניתנה בעקבות עתירה שהגיש ארגון "שורת הדין", המייצג עשרות קורבנות טרור ובני משפחותיהם בתביעת פיצויים נגד הבנק, בנימוק שלא פעל כדי למנוע העברת כספים דרך חשבונותיו למפקדות טרור של ארגוני החמאס והג'יהאד האיסלאמי ששיגרו מחבלים לפיגועים בישראל.

העתירה הוגשה נגד השרה לבני ונגד מנהל בתי המשפט, ואת ההחלטה קיבל השופט אליקים רובינשטיין. בית המשפט האמריקאי ביקש לקבל ראיות הנמצאות בידי המדינה ונוגעות לפרשת הבנק הסיני. הבקשה נמסרה למדינה לפני כחצי שנה, אך עד כה לא התקבלה תשובה רשמית. העתירה הוגשה נגד שרת המשפטים ומנהל בתי המשפט משום שהם אמונים על ביצוע בקשות מתוקף אמנת האג, המחייבת את ישראל. "שורת הדין" ביקש מבג"ץ לכפות על לבני להיענות לבקשה.

דרישת בג"ץ היא הסתעפות נוספת בפרשה המורכבת, המעיבה על יחסי ישראל עם סין מן העבר האחד ועם משפחותיהם של קורבנות טרור יהודים אמריקאים, מן העבר השני. בד בבד מתנהל מאבק עיקש סביב דרישתה של משפחת אחד הקורבנות, הנער דניאל וולץ שנרצח בפיגוע התאבדות בתל אביב ב-2006, לאפשר לפקיד בכיר לשעבר במערכת הביטחון, עוזי שעיה, להעיד על אזהרה שהעבירו נציגים ישראלים רשמיים לשלטונות סין כשנה לפני הפיגוע, בדבר השימוש שנעשה בחשבונות הבנק לכספי טרור. המדינה, שבעבר דרבנה את הגשת תביעות הפיצויים, חזרה בה מעמדתה ואוסרת על שעיה להעיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ