ברק רביד
ג'קי חורי

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, אמר בצהריים (רביעי) במסיבת עיתונאים בכווית כי לא יאפשר להתבטאויותיו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נגדו לפגוע במאמצים להשיג הסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. "אי אפשר לתת להערות מסוג מסוים לחתור תחת המאמצים הללו", אמר קרי. "אני לא מתכוון לעשות את זה... איש לא ירתיע אותי מעבודתי".

קרי לא התייחס בדבריו להתנצלות שפרסם יעלון אתמול בלילה ולא ציין אם הוא מקבל אותה או לא. שר החוץ האמריקאי הדגיש כי הוא ממוקד בנסיון להניע קדימה את תהליך השלום. "אחרי חמישה חודשי משא ומתן אני מאמין בצורה עמוקה בסיכויים להשיג שלום ואני יודע שהסטאטוס-קוו אינו יכול להימשך", אמר קרי. "תמיד ידענו שיהיה קשה כאשר נגיע לרגע של קבלת ההחלטות".

אמש, בסיום פגישה שנמשכה קרוב לשעתיים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במעונו בירושלים, פרסם יעלון הודעה שבה התנצל על השתלחותו נגד קרי. "שר הביטחון לא התכוון לפגוע במזכיר המדינה, והוא מתנצל אם מזכיר המדינה נפגע מהדברים שיוחסו לשר", נמסר בהודעה מטעם לשכת יעלון.

שר החוץ קרי בכוויית, היוםצילום: אי–פי

  יעלון הבהיר עוד בהודעה, שפורסמה בעברית ובאנגלית, כי "ישראל וארצות הברית שותפות למאמץ לקידום המשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים בהובלת מזכיר המדינה קרי. אנחנו מעריכים את מאמציו הרבים של מזכיר המדינה למטרה זו". ההודעה שפרסם יעלון נוסחה יחד עם ראש הממשלה נתניהו. ההודעה פורסמה לאחר שהצהרה רפה שנתן יעלון מוקדם יותר נדחתה על הסף על ידי הממשל האמריקאי.

  בימים האחרונים תקף יעלון, לייחוס ושלא לייחוס, את שר החוץ האמריקאי. אתמול התפרסמו ב"ידיעות אחרונות" דברים שאמר יעלון, ולפיהם קרי הוא "אובססיבי ומשיחי" וכי הוא (יעלון) מקווה ש"קרי יקבל כבר פרס נובל ויניח לנו". בשבוע שעבר הופיעו ציטוטים זהים לחלוטין בכתבה שהתפרסמה בכותרת הראשית של "ישראל היום".

  הביקורת האישית החריפה שהטיח יעלון בקרי גרמה למתיחות חריפה ביחסים בין שתי המדינות. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ניפר סאקי, אמרה ל"הארץ" כי דבריו של יעלון הינם "פוגעניים ובלתי הולמים" ואינם מסוג ההתבטאויות להם מצפה ארה"ב משר הביטחון של בעלת-ברית קרובה כמו ישראל. דברים דומים אמר גם ג'יי קרני, דובר הבית הלבן.

  עריקאת: לא נסכים להאריך את שיחות השלום

  ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני ד"ר סאיב עריקאת אמר היום כי הפלסטינים לא יסכימו להאריך את השיחות מעבר לפרק הזמן שנקבע. לדבריו, "לא נאפשר ליישם את מתווה נתניהו: רשות בלי ריבונות, יישום הכיבוש בגדה והנצחת ההפרדה בין הגדה והרצועה".
  לדברי עריקאת, הפלסטינים ימשיכו בתהליך הפנייה למוסדות באו"ם בתום תקופת המשא ומתן אם לא תושג התקדמות על בסיס העקרונות הלאומיים הפלסטינים, בדגש על ירושלים, גבולות 67' והפליטים.

  עריקאת דחה את הטענה שאיומים בסנקציות כלכליות, או הפסקת הסיוע הכספי לרשות, יכולים להוות אמצעי לחץ על רמאללה: "גם כשפנינו לאו"ם בזמנו איימו על הרשות והופסק הסיוע הכספי, אבל לא ויתרנו ולא נוותר גם הפעם. לא נחליף עמדות בכסף", אמר. עוד ציין עריקאת כי לא נקבע מועד חדש לביקור של קרי באזור, וכי בפני הפלסטינים טרם הוצג נייר עמדה רשמי שיכול להיות בסיס כלשהו להסכם מסגרת. "כל מה שיש עכשיו הוא בגדר הצגת רעיונות".

  עריקאת התייחס גם לדיווח לפי כוחות הביטחון של מצרים נערכים להפיל את שלטון חמאס בעזה ואמר כי חמאס היא תנועה פעילה שלא ניתן לבטלה או לדחוק אותה מחוץ לזירה הפלסטינית, ולכן דווקא עכשיו יש מקום להמשיך במאמצים כדי להשיג פיוס פנים-פלסטיני.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ