נתניהו נפגש עם עבדאללה בעמאן; ירדן מסתייגת מנוכחות פלסטינית בלבד בבקעה

רה"מ הבטיח למלך ירדן כי האינטרסים של ארצו יילקחו בחשבון בכל הסדר. מקורות פלסטינים דיווחו על קיימים חילוקי דעות בין עמאן והרשות בנוגע למו"מ

ג'קי חורי
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר (חמישי) בעמאן עם מלך ירדן עבדאללה. סוכנות הידיעות הירדנית דיווחה כי השניים דנו בפרטי המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית. דבר הביקור פורסם על ידי ירדן לאחר שנתניהו נחת בעמאן, ולשכת ראש הממשלה דיווחה עליו רק לאחר ששב ארצה.

בדיווח הירדני כי נאמר הפגישה עם נתניהו מתקיימת לאחר סדרת פגישות שקיים בשבועיים האחרונים המלך עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ויו"ר הרשות מחמוד עבאס, כחלק מפועלו להשגת התקדמות בתהליך על בסיס השאיפות הלאומיות של הפלסטינים ושמירה על האינטרסים של ירדן.

נתניהו הבטיח לעבדאללה במהלך פגישתם כי ישראל תיקח בחשבון את האינטרסים הביטחוניים הירדניים בכל הסכם שלום בינה לבין הפלסטינים. "ראש הממשלה הדגיש את התפקיד החשוב שממלאת ירדן בראשות המלך עבדאללה במאמצים להביא להסכם שלום עם הפלסטינים", נמסר בהודעה שפרסמה לשכת נתניהו. "ראש הממשלה הדגיש כי ישראל שמה דגש על סידורי הביטחון ובכלל זה האינטרסים הירדניים בכל הסכם עתידי, בו תהיה התחשבות בהסכם השלום בין ישראל לירדן שנחתם לפני עשרים שנה". 

נתניהו ועבדאללה, היום בעמאןצילום: קובי גדעון/לע"מ

ל"הארץ" נודע כי מאז תחילת המשא ומתן מעודכנת ירדן בפרטיו ישירות על ידי כל הצדדים, בעיקר האמריקאים והרשות. לא פעם התגלעו חילוקי דעות בין הירדנים לפלסטינים בסוגיות מרכזיות במשא ומתן, בהן סידורי הביטחון בבקעה, מעמדה של ירושלים, הפליטים והמים.

מקורות פלסטינים המעורים בפרטי המשא ומתן אמרו ל"הארץ" כי הירדנים מעוניינים במה שהגדירו "כוח אפקטיבי" בגבול עם המדינה הפלסטינית בגדה, מה שמתפרש אצל הפלסטינים כהסתייגות מנוכחות פלסטינית בלבד לאורך הגבול. ל"הארץ" נודע כי בדיונים הציעו האמריקאים להקים לאורך הבקעה תחנות שבהן יוצבו כוחות משותפים של חיילים או שוטרים פלסטינים וישראלים וכוח אמריקאי או בינלאומי. בהקשר זה עלה הרעיון לאפשר נוכחות משטרה פלסטינית גם בתחנות שאינן בתחום המדינה הפלסטינית כתנאי להסכמה לנוכחות כוחות ישראליים בתחנות שבתחום המדינה הפלסטינית.

על פי אותם מקורות, הירדנים מבקשים לוודא שפתרון סוגיית הפליטים לא יבוא על חשבונם, מאחר שלמתן אזרחות לפליטים או להשארתם במעמד מיוחד עם פיצוי כספי יהיו השלכות על המדינה, שבה כבר שוהים מאות אלפי פליטים סורים המהווים מעמסה גדולה עליה. בעניין ירושלים תובעת ירדן לשמור על מעמדה כנותנת חסות למקומות הקדושים ובעיקר במתחם מסגד אל-אקצא.

פגישת עבדאללה עם נתניהו מתקיימת יומיים לאחר הפגישה שקיים המלך עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ