פנייה ליועמ"ש: בטל הצו המונע מפלסטינים לערער על החרמת רכושם

בפנייה, שהוגשה בעקבות הפרסום ב"הארץ", נכתב כי "תכליתו של התיקון לצו היא פגיעה בפלסטינים, ללא כל הצדקה שניתן לעגנה בשיקול לגיטימי"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המרכז המשפטי עדאלה פנה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה לביטול הצו הצבאי החדש - הקובע כי פלסטינים לא יוכלו לערער על החרמת רכושם, עליו נכתב לראשונה ב"הארץ". הפנייה נשלחה גם לשר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ולמפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון. בעדאלה מסרו כי אם פנייתם לא תיעתר, הם יפנו לבג"ץ בבקשה לבטל את הצו.

השבוע פורסם כי ב-25 בדצמבר חתם אלוף פיקוד המרכז על צו המונע מפלסטינים לערער לבתי המשפט הצבאיים ביהודה ושומרון על החלטות להחרים את רכושם. למפקד הצבאי יש סמכות להורות על החרמת רכוש או כסף שהיה מעורב או ניתן בתמורה למעורבות במעשים פליליים או ביטחוניים. באמצעות סעיף זה ניתן לחלט כספים שצה"ל או המשטרה סבורים ששייכים לארגוני טרור, אך גם מכוניות המשמשות להברחת שב"חים ואף ציוד המשמש לגניבה.

עד עתה, פלסטינים שרכושם הוחרם יכלו לעתור לבתי המשפט הצבאיים באזור, ושם נערך דיון האם ההחרמה היתה כדין או לא. סמכות זו עוגנה בהחלטה של בית המשפט הצבאי לערעורים במחנה עופר ב-2010, שהשיב לפלסטיני פטיש אוויר שהחרימה ממנו המשטרה.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

בחוות הדעת של נשיא בתי המשפט דאז, אל"מ אהרון משניות, נקבע כי לבתי המשפט יש סמכות להחליט בסוגיות אלו. נשיא בתי המשפט היום, אל"מ נתנאל בנישו, היה אז בדעת מיעוט, וכתב כי על מפקד פיקוד המרכז להסדיר ערכאת ערעור על החלטותיו אלו.

בפניית מרכז עדאלה, הפועל למען זכויות המיעוט הערבי בישראל, נטען כי התיקון לצו פוגע בזכות לקניין ובזכות להליך הוגן של התושבים הפלסטינים, ומהווה הפרה של כללי המשפט ההומניטארי הבינלאומי ודיני זכויות האדם הבינלאומיים. כמו כן, נטען במכתב כי התיקון מפר את עקרונות המשפט המנהלי הישראלי והוראות הדין הבינלאומי, אשר תחולתם בשטחים הכבושים הוכרה בשורה של פסקי דין של בית המשפט העליון, ואף בחוות הדעת המייעצת של בית הדין בהאג בעניין גדר ההפרדה.

עוד כתבו עורכי הדין פאדי ח'ורי ונדים שחאדה ממרכז עדאלה בפנייתם כי "התיקון לצו אינו עומד באמות המידה של עקרונות הסבירות והמידתיות... תכליתו של התיקון לצו, החוסם את דרכם של התושבים לערכאות, היא פגיעה בפלסטינים וצמצום זכויותיהם ללא כל הצדקה שניתן לעגנה בשיקול לגיטימי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ