ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הורה הבוקר (שישי) לזמן לשיחות נזיפה בירושלים את שגרירי בריטניה, צרפת, איטליה וספרד. זאת, בתגובה לזימון שגרירי ישראל בארבע מבירות אירופה, אתמול, לשיחת נזיפה בשל פרסום מכרזים ליחידות דיור בהתנחלויות.

בהודעת לשכת שר החוץ נמסר כי ליברמן הנחה להבהיר לארבעת השגרירים האירופים כי העמדה החד־צדדית שהם נוקטים באופן קבוע נגד ישראל, המצדדת תמיד בפלסטינים, אינה מקובלת ומעוררת את התחושה כי הם רק מחפשים במה להאשים את ישראל.

עוד הנחה ליברמן לומר לשגרירים בשיחות עמם כי ישראל עושה מאמצים גדולים על מנת לאפשר את המשך הדיאלוג עם הפלסטינים והעמדה שבה נוקטות מדינות אלו, מעבר להיותה מוטה, לא מאוזנת, ומתעלמת מהמציאות בשטח, גם פוגעת משמעותית באפשרות להגיע לאיזשהו הסדר בין הצדדים.

שר החוץ, אביגדור ליברמן בכנס שגרירים זרים בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול, זומנו שגרירי ישראל בלונדון, פריז, רומא ומדריד לשיחות נזיפה במשרדי החוץ המקומיים על רקע הודעת ממשלת ישראל מיום שישי שעבר על פרסום מכרזים חדשים ל-1,400 יחידות דיור בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים.

לדברי דיפלומט אירופי בכיר, חמש המדינות הגדולות באיחוד - בריטניה, צרפת, גרמניה, איטליה וספרד - תיאמו את המהלך בימים האחרונים. שגריר ישראל בברלין לא זומן לשיחת נזיפה בגלל ביקורו של שר החוץ הגרמני פרנק-וולטרשטיינמאייר בישראל השבוע. האחרון העביר את המסר הגרמני בנוגע להתנחלויות בפגישתו עם ליברמן.

לדברי הדיפלומט האירופי, בכל שיחות הנזיפה שהתקיימו אתמול הועבר מסר של דאגה עמוקה להשלכות האפשריות של פרסום המכרזים החדשים על תהליך השלום. "הבהרנו שהודעות כאלה עלולות להיות הרסניות ולפגוע בניסיונות ליצור אווירה חיובית למשא ומתן", אמר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אמש במפגש השנתי עם תא הכתבים הזרים בישראל לזימון השגרירים הישראלים. "האיחוד האירופי צריך להפסיק עם הצביעות הזו לגבי גינוי ההתנחלויות", אמר נתניהו. "מתי בפעם האחרונה האיחוד האירופי זימן את השגרירים הפלסטינים כדי להתלונן על ההסתה והקריאות להשמדת ישראל?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ