הקבינט החליט להפסיק את חלוקת ערכות המגן לאזרחים

בשל פירוק הנשק הכימי הסורי ההערכות הן כי איום המתקפה פחת משמעותית. מרכזי החלוקה ייסגרו בסוף פברואר אך ייצור הערכות יימשך

ברק רביד
גילי כהן
ברק רביד
גילי כהן

הקבינט המדיני ביטחוני החליט היום (ראשון) להפסיק בסוף פברואר את חלוקת ערכות המגן לאזרחים. בהודעה של לשכת ראש הממשלה נמסר כי ההחלטה התקבלה בהתאם להערכה של מערכת הביטחון כי חלה ירידה משמעותית באיום של מתקפה כימית נגד ישראל. הערכת מערכת הביטחון מתבססת על פירוקה של סוריה מנשק כימי.

מלשכת נתניהו נמסר כי הקבינט החליט שאחרי פברואר יימשך ייצור ערכות מגן בקצב מצומצם, הן לא יחולקו לאזרחים ויהיו מיועדות לכוחות החילוץ וההצלה בלבד. החלטה נוספת בנושא תתקבל בסוף 2014 לאחר הערכת מצב מחודשת של מערכת הביטחון.

שר הביטחון משה יעלון מסר כי מדובר ב"החלטה מושכלת שהתקבלה באחריות ובשיקול דעת, ולוקחת בחשבון את השינוי באיומים במזרח התיכון ואת עוצמתה ויכולותיה של מדינת ישראל. נוכח תהליך התפרקותה של סוריה מהנשק הכימי יש ירידה דרמטית באיום השימוש בנשק כימי מול ישראל, והיא זו אשר אפשרה לנו לקבל את ההחלטה".

חלוקת ערכות מגן בירושליםצילום: טלי מאייר

לדברי יעלון, "בשנים האחרונות נהנית מדינת ישראל מיכולות התקפיות והגנתיות יוצאות דופן באיכותן ובעוצמתן, והן אשר מרתיעות מדינות וארגונים לפעול נגדנו, בוודאי בנשק לא קונבנציונאלי. אזרחי ישראל יכולים להיות סמוכים ובטוחים כי מערכת הביטחון וצה"ל ימשיכו לפעול בכל מקום כדי לשמור על ביטחונם, ואנחנו נעשה זאת בנחישות, באחריות ובשיקול דעת".

בתחילת החודש כינס שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, דיון שעסק בהמשך ייצור וחלוקת ערכות המגן לציבור בישראל. לפני כחודשיים קיבל יעלון המלצה עקרונית לעצור בהדרגה את הפרויקט, בעיקר לנוכח הסכם פירוק הנשק הכימי בסוריה. אולם הקו הרשמי שנוקטת ההנהגה הישראלית נוהג להדגיש את חוסר היציבות האזורי ואת הסכנות הטמונות לישראל בטלטלה בעולם הערבי.

בפיקוד העורף המליצו בעבר לקבל את ההחלטה לגבי המשך ההצטיידות רק זמן מסוים לאחר שיושלם פירוקה של סוריה מנשק כימי. בנוסף, הומלץ להמשיך ולהצטייד בערכות מגן עד לניצול כל התקציבים שכבר הוקצו לכך. פיקוד העורף מחזיק במחסניו כ-700 אלף ערכות, שטרם חולקו לציבור. עד היום הצטיידו כ-60% מאזרחי המדינה בערכות מגן. העלות הכוללת של ייצור ערכות המגן הנותרות וחלוקתן מוערכת ב-1.3 מיליארד שקלים.

עלות אחזקת משק ערכות המגן נאמדת בכ-300 מיליון שקלים לשנה. זאת, משום שכדי לשמור על תקינות הערכות יש צורך להחליפן בתום 25 שנה. בנוסף, מדי כמה שנים נדרשת החלפת ערכות לילדים ולבני נוער, בהתאם לגילם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ