הרפר ברמאללה: עמדת קנדה בנושא ההתנחלויות ידועה

ראש הממשלה הקנדי ערך מסיבת עיתונאים משותפת עם עבאס ברמאללה, וכשנשאל בנושא ענה כי אינו מעוניין למתוח ביקורת על ישראל בהיותו באזור

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר נמנע היום (שני) במסיבת עיתונאים עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) ברמאללה מלהתייחס מפורשות להתנחלויות בשטחים. כשנשאל הרפר בנושא אמר כי הוא אינו מעוניין "לייחד לרעה את ישראל במהלך הביקור באזור ולמתוח עליה ביקורת" אך הוסיף כי "עמדת ממשלת קנדה בנושא ההתנחלויות ידועה".

אתמול הגיע הרפר לביקור ראשון בישראל ונפגש עם ראש הממשלה נתניהו, והערב ינאם בפני הכנסת. נתניהו רואה בהרפר את ידידו הגדול ביותר בין מנהיגי העולם, ובימין סבורים כי ממשלתו תומכת לחלוטין במדיניות ישראל בנושא הפלסטיני. אתמול גינה נתניהו את מדינות אירופה על גישתן החד-צדדית לישראל, לדבריו, ומנגד שיבח את הרפר ה"מביע עמדה מוסרית, בהירה ואמיצה ביחס לאמת וביחס לאמות המידה הדרושות בקהילה הבינלאומית כלפי מדינת ישראל והסכסוך כאן".

סטיבן הרפר עם מחמוד עבאס ברמאללה, היוםצילום: אי–פי

למרות זאת, ערב בואו של הרפר לאזור פרסם משרד החוץ באוטווה מסמך מדיניות בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני, הקובע כי ההתנחלויות אינן חוקיות ומהוות מכשול לשלום. המסמך המעודכן, שמופיע באתר האינטרנט של משרד החוץ הקנדי תחת הכותרת "מדיניות קנדה סביב נושאי מפתח בסכסוך הישראלי-פלסטיני", מגלה כי ממשלת קנדה אינה מגבה כמעט אף אחת מדרישותיה של ישראל במשא ומתן עם הפלסטינים וכי עמדתה דומה למדיניות הרשמית של מדינות רבות באיחוד האירופי.

במסמך, שעודכן ב-13 בינואר, מודגש כי קנדה אינה מכירה בשליטה הישראלית בשטחים שנכבשו במלחמת ששת הימים וכי ההתנחלויות מהוות הפרה של החלטות מועצת הביטחון של האו"ם. במסמך נאמר כי "ההתנחלויות הישראליות בשטחים הכבושים הן הפרה של אמנת ז'נבה הרביעית ומהוות מכשול משמעותי להשגת שלום כולל, צודק ובר-קיימא".

קנדה אינה מגבה את מדיניות ישראל גם בנוגע לירושלים. "קנדה רואה במעמד ירושלים נושא שיכול להיפתר רק כחלק מהסדר כולל של הסכסוך הישראלי-פלסטיני", נכתב במסמך. "קנדה אינה מכירה בסיפוח מזרח ירושלים באופן חד-צדדי לישראל".

מסמך המדיניות הקנדי גם אינו מביע תמיכה בדרישתו של נתניהו להכרה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. במסמך מצוין כי קנדה תומכת בזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית ולהקמת "מדינה פלסטינית שתחיה בשלום ובביטחון לצדה ישראל" ואף מוזכר שאש"ף הכיר בישראל ב-1993.

גם בנושא הפליטים קרובה העמדה הקנדית ליוזמת השלום הערבית בנושא יותר מאשר לעמדת נתניהו, השוללת שיבה ולו של פליט אחד. על פי המסמך, "קנדה סבורה שפתרון צודק לסוגיית הפליטים הפלסטינים, בהתאם להחלטות האו"ם 194 ו-242, הוא מרכזי לכל הסכם ישראלי-פלסטיני. הפתרון צריך להימצא במשא ומתן בין הצדדים ולכבד את זכויות הפליטים בהתאם לחוק הבינלאומי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ