הרפר בכנסת: החרמות נגד ישראל - אנטישמיות חדשה

ראש ממשלת קנדה נשא נאום חף מכל ביקורת על מדיניות הממשלה, והסתפק באמירה כללית כי תמיכה בישראל - אין פירושה שחברים יסכימו על הכל

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש ממשלת קנדה סטיבן הרפר, המבקר בישראל, אמר לפנות ערב (שני) בנאום בכנסת כי קמפיין החרמות והדה-לגיטימציה נגד ישראל במדינות המערב הינו "אנטישמיות חדשה", במסגרתה "תוקפים את היהודים דרך ביקורת נגד מדינת ישראל".

הרפר, שהתקבל בחום רב בכנסת, נשא נאום חף מכל ביקורת על מדיניות ממשלת נתניהו והסתפק באמירה כללית כי תמיכה מוצקה בישראל אין פירושה שחברים יסכימו תמיד על הכל. "אין מדינה שמעבר לביקורת לגיטימית", אמר. מנגד אמר הרפר כי קנדה תומכת בישראל "כיוון שזה הדבר הנכון לעשות". לדבריו, "התמיכה במדינה היהודית היא עניין של חשיבות אסטרטגית ואינטרס לטווח רחוק מבחינתנו".

ראש הממשלה הקנדי לא התייחס כלל לסוגיית ההתנחלויות והביע תמיכה רפה בלבד בהקמת מדינה פלסטינית. "בדיוק כפי שאנו תומכים בישראל ובזכותה להגן על עצמה, קנדה תומכת בעתיד של שלום, עתיד יציב לפלסטינים", אמר. "אנו חולקים תקווה אמיתית שהמנהיגים הפלסטינים יבחרו בחיים של שלום עם ישראל. ישראל תהיה הראשונה לקדם מדינה פלסטינית בברכה באומות המאוחדות, וקנדה תהיה מיד אחריכם".

ראש ממשלת קנדה הרפר בכנסת, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

הרפר הדגיש כי הוא מתנגד לניסיונות מצד גורמים בקהילה הבינלאומית לייחד לרעה את ישראל כמושא לביקורת. הוא אף טען כי מהלכים אלה הם "מוטציה של האנטישמיות... שהובילה למחנות המוות". לדבריו, "פניה החדשים של האנטישמיות" הינם צעירים במערב שטוענים שהם שונאים את ישראל ומאשימים אותה בבעיות המזרח התיכון, חרמות נגד עסקים ישראלים והטענה "הבזויה ביותר" של אלה שמכנים את ישראל באופן גלוי "מדינת אפרטהייד". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שדיבר לפני הרפר ציין כי ראש הממשלה הקנדי פתח את ביקורו בישראל בתצפית על ירושלים מהר הזיתים. "זו אותה ירושלים שהיא בירת הנצח של העם היהודי מאז ימיו של המלך דוד לפני 3,000 שנה", אמר נתניהו. "בקהילה הבינלאומית יש כאלה שמנסים להכחיש את הקשר שלנו עם ירושלים ועם ארצנו. לא אתה! אתה מכיר היטב את העובדות, גם של העבר וגם של ההווה. אני רוצה לומר לכם, חברי הכנסת, שבקהילה הבינלאומית יש גם אחרים שמכירים את העובדות, אבל לך יש את האומץ לעמוד על האמת ולומר את האמת". 

נתניהו התייחס לנושא הפלסטיני וטען כי הדרך מירושלים לרמאללה שאותה עשה הרפר מוקדם יותר אינה ארוכה. "יש רחובות בטורונטו שהם יותר ארוכים", אמר נתניהו. "זה ממחיש מדוע אנחנו שואפים לשלום – כי אנחנו גרים בצמידות זה לצד זה, אבל זה גם ממחיש מדוע אנו זקוקים לסידורי ביטחון איתנים. במרחקים כל כך קצרים, אין לנו מרווח לטעויות". נתניהו הוסיף: "עלינו להבטיח שלאחר הסדר, מה שיפרוץ מהקרקע ברמאללה אלה מגדלי מגורים ולא רקטות וטילים, כפי שקורה היום בעזה". 

נתניהו התייחס גם לתחילת יישום הסכם הגרעין בין איראן לשש המעצמות וציין כי היעד של הקהילה הבינלאומית חייב להיות למנוע מאיראן להשיג יכולת לייצר נשק גרעיני. "הסכם הביניים שנכנס לתוקפו היום אינו מונע מאיראן לממש כוונתה לייצר נשק גרעיני", אמר נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ