נתניהו בדאבוס: "אין לי כוונה לפנות אף יישוב ולעקור אף ישראלי"

את הדברים אמר ראש הממשלה בתשובה לשאלה האם יפונו יישובים בבקעת הירדן. קרי: הדמוגרפיה לא תאפשר לישראל להישאר מדינה יהודית ודמוקרטית

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שעה קלה אחרי פגישתו עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי בשולי ועידת דאבוס בשוויץ כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים והציג עמדות קשוחות מתמיד בנושא הפלסטיני. "אין לי כוונה לפנות אף יישוב ולעקור אף ישראלי", אמר נתניהו, בתשובה לשאלה האם יפונו יישובים בבקעת הירדן.

הוא הדגיש כי שר החוץ קרי אינו מנסה להביא את הצדדים לחתום על הסכם מסגרת אלא רק "להביא רעיונות לנתיב התקדמות שיהיה מסגרת להמשך המשא ומתן". נתניהו דחה את האזהרות מפני חרם כלכלי על ישראל בשל המשך הבניה בהתנחלויות והסכנה לכישלון תהליך השלום. "אני דווקא רואה התעניינות עצומה של חברות בינלאומיות בלבוא ולהשקיע בישראל", אמר.

נתניהו קיים את מסיבת העיתונאים שעה קלה לפני ששר החוץ האמריקאי קרי נאם בפני באי הוועידה בדאבוס. קרי הקדיש חלק גדול מנאומו למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים והדגיש כי הסכסוך בין הצדדים "הוא העקשני ביותר מכל הסכסוכים".

קרי נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוסצילום: רויטרס

קרי הזהיר בנאומו כי אם שיחות השלום ייכשלו ישפיע הדבר לרעה גם על הישראלים וגם על הפלסטינים. "הדמוגרפיה לא תאפשר לישראל להישאר מדינה יהודית ודמוקרטית. הסטאטוס-קוו לא יכול להימשך", אמר. " הפלסטינים מסתכנים באובדן הסיכוי האחרון למדינה עצמאית משלהם".

שר החוץ האמריקאי אמר שהעקרונות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני ידועים "והשאלה היא כיצד מגיעים לשם". הוא הציג כמה עקרונות לפתרון סוגיות הליבה – מדינה עצמאית לפלסטינים באשר הם, סידורי ביטחון שישאירו את ישראל בטוחה יותר, נסיגה מדורגת, מלאה וסופית של הצבא הישראלי, פתרון צודק ומוסכם לפתרון בעיית הפליטים, סוף לסכסוך וסוף לתביעות, הכרה הדדית במדינת הלאום של העם הפלסטיני ובמדינת הלאום של העם היהודי.

קרי הדגש כי שלום עם הפלסטינים "יעשה את ישראל חזקה יותר". הוא התייחס לתכנית הביטחונית שאותה גיבש הממשל האמריקאי לגבי הגבול בין הגדה המערבית לבין ירדן. הוא הודה כי אמצעים טכנולוגיים לבד אינם ערובה לשמירה על הביטחון, אבל הם יכולים לתת תרומה משמעותית, כמו זו שנתנה מערכת "כיפת ברזל". לדבריו, בשיתוף פעולה עם ירדן, ישראל והפלסטינים ניתן ליצור את הגבול הבטוח ביותר בעולם.

שר החוץ האמריקאי ציין כי הוא עובד עם נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס על מסגרת למו"מ שתכלול עקרונות לפתרון סוגיות הליבה ושתחייב אותם לקבל החלטות קשות. "בסוף היום נתניהו ועבאס יצטרכו להכיר בכך שהשלום הוא האינטרס החזק ביותר של העם שלהם", אמר קרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ