חוגי ימין בפולין מתנגדים לישיבת הכנסת בקראקוב מחר

מסע תעמולה ברשת מנסה לשכנע את הציבור כי קיום ישיבות הכנסת ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה על אדמת פולין מערער את עצמאות המדינה

רומן פריסטר
כתב "הארץ" בוורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים31
רומן פריסטר
כתב "הארץ" בוורשה

צפויה להתכנס מחר (שני) בקראקוב, ביום בו מציין העולם את י, לישיבה חגיגית. לאחר שנכשלו מאמצי המחנה הלאומני למנוע את הישיבה, פתחו החוגים הימניים במסע תעמולה שמטרתו להסביר לציבור כי דיוני הכנסת הישראלית על אדמתה של פולין יפגעו בסדר החוקתי הפולני, ואף יערערו את עצמאותה של המדינה.

התעמולה הארסית מנוהלת בעיקר באתרי אינטרנט הנפוצים בקרב הנוער, כיוון שהמתנגדים לאירוע לא מצאו עיתונים רציניים שמוכנים היו לתמוך במסע התעמולה שלהם. בין האזהרות המופיעות באינטרנט נכתב כי "מטרתו של האירוע בקראקוב היא אך ורק לשרת את המדיניות ההיסטורית היהודית, לה יעניקו שלטונות פולין את חותם האמינות".

חרף כל מאמצי הימין, סוכם סופית כי הישיבה תתקיים במועדה בסיסמה "לזכור את העבר, להביט אל העתיד". ישתתפו בה גם שישה סנטורים וכן 26 חברי בית הנבחרים הפולני עם היו"ר שלו, הגב' אֶוָה קוֹפָּץ', וכן משלחות הפרלמנטים מיוון, צ'כיה, צרפת, איטליה, גרמניה, ספרד, ליטא ואסטוניה. את הסידורים הארגוניים של הישיבה נטלה על עצמה הלשכה של הפרלמנט בוורשה וסוכם כי היא תתקיים באחד המלונות בעיר.

את הדיון בקראקוב יקדים טקס רב-משתתפים בשטח מחנה ההשמדה לשעבר אושוויץ־בירקנאו. תחילה ביקשו נציגי הכנסת לקיים את ישיבתם על אדמת המחנה המשמש כיום מוזיאון, אך הדבר לא נתאפשר בגלל ריבוי טקסים ביום בו הצבא האדום שחרר את המחנה.

ימים ספורים אחרי שבית הנבחרים בוורשה החליט ליטול חסות על האירועים בקראקוב, ב–9 בינואר, קיבלה המליאה את דיווחו של פרופ' מיכאל בילביץ', מנהל המרכז לחקר דעות קדומות באוניברסיטת ורשה, על ממדי האנטישמיות בפולין. ממחקרו משתמע כי בעשור האחרון נרשמה תחייה משמעותית בחיים הדתיים והתרבותיים של יהודי פולין, אך אין ירידה בממדי האנטישמיות המסורתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ