מקורב לאבו־מאזן: עלינו לחזור לדרך ההתנגדות

ראש צוות המו"מ הפלסטיני עריקאת וראש המודיעין הפלסטיני פרג' יציגו השבוע לקרי את ההסתייגויות מהמתווה שיציג. פקיד בכיר: "הפערים נראים גדולים"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בכירים באש"ף ובתנועת הפתח, המוכרים כמוקרבים ליו"ר מחמוד עבאס (אבו מאזן), התבטאו בסוף השבוע בחריפות נגד עם ישראל. הם העריכו כי סבב השיחות הנוכחי לא יוביל לפריצת דרך, ואף לא להסכם מסגרת, כמו זה שר החוץ האמריקאי להציג. חבר הוועד המרכזי של הפתח, תאופיק א־טיראווי, אמר בראיון לערוץ אל־מיאדין כי בתנאים הקיימים לא תקום מדינה פלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה ב–20 השנים הקרובות. "מי שחושב שכן תהיה מדינה טועה בגדול", אמר, "המשא ומתן לא יוביל לשום דבר".

בראיון קרא א־טיראווי להנהגה הפלסטינית לגבש תוכנית שביסודה חזרה לדרך ההתנגדות. "אנחנו צריכים לחזור ליזום ולהיות חלק ממעגל הפעולה", אמר בכיר הפתח, "אם ניכנס למעגל הזה, הרבה דברים ישתנו. אני מדבר על כל סוגי ההתנגדות, אבל לפי מתווה פלסטיני מאוחד ומגובש המוסכם על כל הצדדים בתוך אש"ף וגם על הפלגים מחוץ לארגון. במסגרת התוכנית אנחנו נבחר לעצמנו את דרך ההתנגדות הנכונה ביותר ונפעל לפיה". א־טיראווי אמר עוד כי הסכם המסגרת שקרי מנסה להציג לא יקבל את הסכמת הפלסטינים".

דבריו של א־טיראווי מתחברים לדברי מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, שפורסמו בסוף השבוע בירחון הפלסטיני א־טריק. לדברי עבד רבו, אין הנהגה פלסטינית שיכולה לקבל את הנוסח של קרי, שכולל לדבריו עקרונות כלליים ומעורפלים בסוגיות החשובות לפלסטינים, ועקרונות מפורטים וברורים בסוגיות החשובות לישראל.

פלסטינים מתעמתים עם כוחות הביטחון סמוך לרמאללה, שלשוםצילום: רויטרס

"ישראל חשפה את הקלפים שלה בשיחות, וכל האשליות שהיו בתחילת הדרך טבעו בים", אמר, "היא רוצה לפרק אותנו מכל רכיבי הריבונות עד כדי מחיקתם". לפי עבד רבו, ישראל מעוניינת להשלים את גדר ההפרדה כך שתקיף את המדינה הפלסטינית ממזרח, ומתנגדת לחזרת פליטים לתחומה או לוויתור על ריבונות ושליטה בירושלים. לדבריו, ישראל גם רוצה לשמר התנחלויות מחוץ לגושים לפרק זמן ממושך, תוך שמירת האזרחות הישראלית של תושביהן. עבד רבו הגדיר את התקדמות המשא ומתן עד כה כאפסית. לכן, לדבריו, אין טעם להאריך את השיחות.

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, ד"ר סאיב עריקאת, וראש מנגנון המודיעין הפלסטיני, הגנרל מאג'ד פרג' ייפגשו השבוע עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ויבהירו לו את העמדה הפלסטינית בכל הקשור למתווה שהוא צפוי להציג.

פקיד פלסטיני בכיר אמר כי בשלב זה לא ברור אם קרי יציג בפניהם את המתווה שלו כמסמך כתוב, אבל לפחות מהצד הפלסטיני הוא ישמע עמדה ברורה. "בלשון דיפלומטית, קרי עדיין מנסה לגשר על פערים, אבל הפערים נראים כגדולים מאוד והעובדה שבכירים באש"ף ובפתח מדברים נגד המשא ומתן אינה מקרית כי הם לא שומעים מפי ההנהגה משהו מעודד", אמר הפקיד.

הפקיד הוסיף כי עריקאת ופרג' יציגו את ההסתייגויות הפלסטיניות בסוגיות המדיניות והביטחוניות מההצעות שהביא קרי ושמע מהישראלים. עריקאת, שהשתתף בשבוע שעבר בכנס הכלכלי העולמי בדאבוס, אמר בסוף השבוע שהוא מצפה מקרי שיפעל מול ישראל כדי לרסן את מדיניותה ההרסנית כלפי תהליך השלום ומאמצי קרי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ