ישראל אישרה להכניס מלט לעזה כסיוע בשיקום נזקי הסופה

המהלך שננקט בעקבות לחץ בינלאומי ישלים את ההקלות שהוכרזו בדצמבר. חומרי הבנייה שיועברו ישמשו גם לפרויקטים המתנהלים בפיקוח סוכנויות האו"ם

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים17
עמוס הראל
עמוס הראל

ישראל תרחיב במידת מה את ההיתר להכנסת חומרי בניין בעקבות פניות מהקהילה הבינלאומית. שר הביטחון אישר את המלצת מתאם הפעולות בשטחים, האלוף איתן דנגוט, לאשר הכנסת אלף טון של מלט וחומרי בנייה נוספים לשיקום נזקי הסופה שאירעה בחודש שעבר וכן לפרויקטים המתנהלים בפיקוח סוכנויות שונות של האו"ם. בשל פונו כ-2,800 תושבים מבתיהם.

ישראל מטילה מגבלות רבות על הכנסת חומרי בניין לרצועה, בנימוק שהם עלולים לשמש גם לבניית ביצורים ומוצבים לכוחות הביטחון של בעזה. המחסור בחומרים אלה גבר, ובפועל שיתק את ענף הבנייה וגרם לאבטלה חריפה עוד יותר ברצועה, מאז הטילה מצרים מגבלות חמורות משלה על ההברחות במנהרות בעקבות ההפיכה הצבאית בקהיר ביולי אשתקד.

בספטמבר האחרון הודיעה ישראל על על הכנסת חומרי בניין לרצועה, ולראשונה מאז 2007 התירה הכנסת 70 משאיות של מלט, חצץ וברזל דרך מעבר כרם שלום. באוקטובר בעקבות חשיפת המנהרה שחמאס חפר לשטח ישראל, ליד קיבוץ עין השלושה.

ההודעה מהיום היא צעד משלים להקלות שכבר הוכרז עליהן בדצמבר, ובהן אישור הכנסת חומרי בנייה שישמשו לכמה פרויקטים גדולים שמרכזים ארגונים בינלאומיים ברצועת עזה. בעבר התירה ישראל הכנסת חומרי בנייה לפרויקטים אלה, מתוך מחשבה שהפיקוח עליהם יהיה הדוק יותר והחומרים לא "יזלגו" לבניית מערך הביצורים והמוצבים של חמאס.

מלבד המחסור החמור בחומרי הבניין, נמשכת מצוקת החשמל החריפה ברצועה, כתוצאה מהפסקת הברחות הדלק ממצרים. תחנת הכוח המספקת קרוב למחצית תצרוכת החשמל ברצועה חדלה לפעול. אספקת החשמל לתושבי הרצועה מופסקת מדי יום למשך 12 עד 18 שעות. מצרים עומדת בסירובה לחדש את העברת הדלק במנהרות מסיני, שעלותו עומדת על כרבע מן המחיר של דלק המועבר מישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ