נתניהו נכון להשאיר מתנחלים בפלסטין; בנט תוקף: "זה אובדן עשתונות ערכי"

יו"ר הבית היהודי ובכירים בליכוד יצאו נגד רה"מ, שהעלה אפשרות לקיום מיעוט יהודי במדינה פלסטינית. עריקאת: לא יישאר מתנחל אחד בשטחים הפלסטיניים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לשכת ראש הממשלה תדרכה אתמול (ראשון) כתבים זרים והדגישה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו סבור שיש לאפשר למתנחלים שירצו בכך להישאר בבתיהם תחת שלטון פלסטיני לאחר חתימה על הסכם שלום. בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר לסוכנויות הידיעות הזרות כי נתניהו מאמין שאין סיבה שלא יהיה מיעוט יהודי במדינה הפלסטינית, כפי שיש מיעוט ערבי במדינה היהודית.

הדברים הם המשך לדבריו של נתניהו ביום שישי בפורום דאבוס לפיהם אין בכוונתו "לפנות אף יישוב ולעקור אף ישראלי". בנאומו בקונגרס האמריקאי במאי 2011 אמר נתניהו כי יהיו התנחלויות שיישארו מחוץ לגבולותיה של ישראל אחרי הסכם עם הפלסטינים.

יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה נפתלי בנט, תקף בחריפות את הדברים ואמר כי הם "משקפים אובדן עשתונות ערכי". בנט פרסם הודעה בה ציין כי "2,000 שנות כיסופים לארץ ישראל לא עברו כדי לחיות תחת שלטון אבו־מאזן, ומי שמעלה על דעתו חיי יהודים בארץ ישראל תחת שלטון פלסטיני שומט את הקרקע תחת ישיבתנו בתל אביב".

בנט בישיבת סיעת הבית היהודי, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

גם בסביבתו של בנט זעמו הערב על התדרוך של לשכת ראש הממשלה. בכיר בבית היהודי אמר כי בדיונים הפנימיים שהתקיימו בנושא המדיני בחודשים האחרונים הדגיש נתניהו שלא יפנה יישובים, אולם מעולם לא אמר בצורה ברורה כי הוא מעוניין להשאיר את ההתנחלויות תחת שלטון פלסטיני. "זה רעיון הזוי", אמר, "זה זמן שראש הממשלה צריך לעמוד איתן ולא להתקפל. מי שמעלה על דעתו שעלי, איתמר או עופרה יהיו תחת שלטון פלסטיני יגמור עם ירושלים תחת שלטון פלסטיני. כשצריך עוצמה נתניהו מידרדר במדרון חלקלק. אנחנו קוראים לו להזים את התדרוכים שיוצאים מלשכתו".

מדובר בהתקפה חסרת תקדים, מאז הקמת הממשלה, של בנט ומקורביו נגד נתניהו בעניין תהליך השלום. מקורבי בנט סירבו לומר הערב האם מדובר באיום על פרישה מהקואליציה. עם זאת, בנט הודיע לפני כמה שבועות כי אם נתניהו יקבל מסמך מסגרת אמריקאי שיקבע כי גבולות המדינה הפלסטינית יתבססו על קווי 1967 עם חילופי שטחים, הבית היהודי תפרוש מהממשלה.

שלושה סגני שרים מהליכוד פרסמו הערב גם הם הודעות בהן תקפו את התדרוך של לשכת ראש הממשלה. סגן שר החוץ זאב אלקין לא תקף ישירות את נתניהו אך האשים "גורמים אנונימיים בלשכת ראש הממשלה... שמושכים את נתניהו לכיוונים הזויים ורוצים לגרום לקרע בינו לבין הליכוד והמחנה הלאומי כולו". אלקין הוסיף כי "רק מי שמסוגל לחיות באשליה ש'גר זאב עם כבש' ושניתן להפקיר את חייהם של מאות אלפי אזרחי מדינת ישראל לחסדם של מבצעי הלינץ' מרמאללה, מסוגל באמת להאמין שניתן לדאוג לבטחונם של תושבי גוש דן ומרכז הארץ במקרה של הקמת מדינה פלסטינית". 

סגנית שר התחבורה ח"כ ציפי חוטובלי אמרה כי "תכנית מדינית שתפקיר את ההתיישבות היהודית לריבונות פלסטינית לא תקבל כל גיבוי פוליטי בליכוד", ואילו סגן שר הביטחון דני דנון הוסיף: "לא נפקיר את המתיישבים מעבר לקווי האויב. לא הייתי מאחל לשונאיי לגור תחת ריבונות פלסטינית". 

גם ברשות הפלסטינית דחו את הרעיון. ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר כי נוכחותם של המתנחלים בשטחים הפלסטיניים אינה חוקית ולכן במדינה העתידית לא יישאר ולו מתנחל אחד. לדבריו, "מי שאומר שהוא רוצה להשאיר את המתנחלים במדינה הפלסטינית, בעצם אומר שהוא לא רוצה מדינה פלסטינית".

בלשכת נתניהו לא התייחסו להתקפות מימין, אך גינו את תגובת הפלסטינים. "אין דבר שחושף יותר את חוסר הנכונות של הרשות הפלסטינית להסדר עם מדינת ישראל מאשר תגובתה הקיצונית והפזיזה על פרסום לא רשמי", מסרו מקורות בלשכה.

אתמול בצהריים אמר נתניהו במהלך ישיבת שרי הליכוד כי ישראל והפלסטינים יוכלו להציג הסתייגויות מהותיות למסמך המסגרת שיגבש שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ושעל בסיסו יתקיים המו"מ בין הצדדים. נתניהו אמר את הדברים בתשובה לשאלה שך שר הפנים גדעון סער. נתניהו שב וניסה להמעיט מחשיבות המסמך וטען כי לא מדובר בהסכם בין ישראל לפלסטינים, אלא ב"נתיב התקדמות" שיבטא את עמדת הממשל האמריקאי בסוגיות הליבה השונות.

על רקע המאמצים שעושה שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לגבש את מסמך המסגרת, תצא מחר קבוצת Breaking the Impasse, שמורכבת מאנשי עסקים ישראלים ופלסטינים שתומכים בהסדר מדיני, בקמפיין ציבורי שמטרתו לעודד את ראש הממשלה להתקדם בתהליך השלום. הקמפיין יכלול מודעות בעיתונים ושלטי חוצות תחת הכותרת "מדינה חזקה חותמת על הסכם. ביבי רק אתה יכול!". במודעות שצפויות להתפרסם מחר בעיתונים היומיים ייכתב לצד תמונתו של נתניהו כי קבוצת אנשי העסקים, שהינם מבכירי המשק, קוראים לציבור ולהנהגה הישראלית לנצל את ההזדמנות שנוצרה בעקבות יוזמתו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ולהגיע להסכם מדיני שישים קץ לסכסוך.

"בלי הסכם לא נוכל לטפל ביוקר המחייה", נכתב במודעה. "בלי הסכם לא נוכל להבטיח שמדינת ישראל תישאר מדינה יהודית, דמוקרטית ושוויונית. בלי הסכם נתקשה להבטיח את עתיד ילדינו. הסדר מדיני הוא אינטרס לאומי של ישראל ולכן כמדינה חזקה ויוזמת עלינו לחתור אליו. זה לא מבוי סתום, הפתרון בידיים של כולנו – אבל מעל הכל, ראש הממשלה נתניהו, זה בידיים שלך. אנחנו והקהילה הבין לאומית לצדך, כי רק אתה יכול".

חברי הקבוצה נפגשו בחודשים האחרונים עם נתניהו ועם שרים רבים נוספים. בימים האחרונים הם נפגשו גם עם ג'ון קרי בשולי הפורום הכלכלי בדאבוס. קרי אמר לחברי הקבוצה כי הוא מתכוון להציג "כבר בשבועות הקרובים" את מסמך המסגרת שהוא מגבש.

המודעה שתפורסם מחר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ