דיווח בלבנון: ישראל תקפה הלילה בסיס בצפון סוריה

למרות דיווחי עיתונאים בלבנון, ספק רב אם ישראל היא שפעלה באזור נמל לטקיה. אך במקרים קודמים של פגיעה באמצעי לחימה, ישראל נמנעה מלאשר את אחריותה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עיתונאים בלבנון דיווחו הבוקר (שני) כי חיל האוויר הישראלי תקף בלילה בסיס צבאי באזור נמל לטקיה בצפון סוריה. אבל למרות הדיווחים הללו, יש ספק רב אם אכן ישראל היא שפעלה שם הלילה. מקורות ביטחוניים בישראל סירבו לאשר או להכחיש את הטענות בלבנון. בעבר, דלף במקרים כאלה המידע שנתפס כאמין יותר מהממשל האמריקאי. עד כה לא היתה תגובה אמריקאית בנושא. 

בכירים ישראלים הבהירו בכמה הזדמנויות כי ישראל לא תאפשר העברת אמצעי לחימה מתקדמים מסוריה לחיזבאללה, בעיקר כאלה שיסכנו את חופש הפעולה של מטוסי חיל האוויר בלבנון ועלולים לשפר את יכולת הפגיעה של חיזבאללה בספינות חיל הים ובעורף ישראל. על פי הדיווחים בתקשורת הזרה, בעבר כוונו התקיפות למשלוחים של טילי חוף-ים מדגם יאחונט, טילי נ"מ מדגם SA-17, ורקטות מדויקות מתוצרת איראן מדגם פאתח 110.

בדף פייסבוק של "רשת החדשות של לטקיה", קבוצה המזוהה עם המשטר בסוריה הכחישו הבוקר את התקיפה בלטקיה. "מאתמול בשעה 22:30 ישנם דיווחים סותרים על תקיפה ישראלית. חלק מהדיווחים מבוססים על מקורות ישראליים וחלק על אתרים לבנוניים המזוהים עם האופוזיציה. מבדיקה של קבוצת הפייסבוק אנו אומרים כי לא היתה תקיפה". 

לפני כשבועיים, בנאום בכנס היובל למכללה לביטחון לאומי בירושלים, רמז ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל פועלת לסיכול הברחות נשק, גם אם הדברים אינם מתפרסמים רשמית. נתניהו התייחס ספציפית לאיום על ספינות חיל הים באמצעות טילים מדויקים. על פי התקשורת הבינלאומית, ישראל תקפה כמה פעמים מחסנים באזור נמל לטקיה, שהוחזקו בהם טילי יאחונט. במערכת הביטחון מעריכים כי נשיא סוריה, בשאר אסד, רואה עצמו מחויב להעביר נשק לחיזבאללה בשל התרומה הגדולה של הארגון להישרדות משטרו.

בסוף אוקטובר 2013 תקפה ישראל בסיס צבאי סורי סמוך ללטקיה, כך מסר בכיר בממשל האמריקאי לרשת סי-אן-אן. לפי דיווחים ברשתות ערביות, חיל האוויר תקף שתי שיירות שהובילו לחיזבאללה טילים נגד מטוסים מסוג SA-8 והשמיד אותן כליל. 

באוגוסט 2013 תקפו מטוסי חיל האוויר יעדים בלבנון, מדרום לביירות. יעד התקיפה היה באזור נועיימה, בין צידון לביירות. התקיפה היתה תגובה לירי רקטות על מדינת ישראל יום קודם לכן. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס אז לתקיפה ואמר כי "מדינת ישראל רואה בממשלת לבנון אחראית למתרחש מתחומה, ולא תעבור לסדר היום על כל ירי או פרובוקציה לעברה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ