סיכום 2013 של השב"כ: עלייה חדה בטרור בגדה ובהכוונת הפיגועים מעזה

המגמה הבולטת אשתקד היתה פיגועים בלי קשר לארגוני הטרור. לצד זאת, בלט המאמץ של חמאס ברצועה ליזום פיגועים בגדה באמצעות משוחררי עסקת שליט

עמוס הראל
גילי כהן
עמוס הראל
גילי כהן

סיכום אירועי הטרור בשנת 2013, שנעשה בידי השב"כ, מעלה כי חלה עלייה תלולה במספר הנפגעים כתוצאה מטרור פלסטיני שמקורו בגדה המערבית, אף כי המספר המוחלט של הנפגעים נותר נמוך בהשוואה לשנות השיא של הטרור, באינתיפאדה השנייה. אשתקד נרצחו בגדה חמישה ישראלים בידי פלסטינים ונפצעו 44 (הנתון אינו כולל פצועים קל בתקריות של יידוי אבנים ובקבוקי תבערה). ב–2012 לא היה אף הרוג ישראלי ונפצעו 40. מספטמבר ואילך נרשמה אשתקד עלייה משמעותית גם בהיקף התקריות ברחבי הגדה. במזרח ירושלים נרשמה ירידה מסוימת, המוסברת במאמץ ממוקד של השב"כ והמשטרה: 126 פיגועים בשנת 2013 לעומת 187 בשנה החולפת.

המגמה הבולטת אשתקד, שהורגשה בעיקר בחודשים האחרונים, נוגעת לפיגועים שנעשו כיוזמה של אדם בודד או שניים, בלא ארגון טרור מסודר מאחוריהם. בחלק מהמקרים קיים רקע משולב של עבירה פלילית ומניע לאומני. ארבע מתוך חמש התקריות שבהן נרצחו ישראלים פוענחו בידי השב"כ והחשודים בביצוע המעשים נעצרו והועמדו לדין. המקרה החמישי - הריגתו של חייל גבעתי גבריאל (גל) קובי בחברון בספטמבר האחרון טרם פוענח ולזרועות הביטחון אין עדיין שום קצה חוט באשר לשאלה מי עמד מאחורי הירי.

בשירות הביטחון הכללי מציינים גם כי אופי הפיגועים השתנה, כאשר מדובר בעיקר בעלייה משמעותית בשימוש בנשק חם, מטעני חבלה ורימונים. 201 פיגועים כאלו אירעו לפי השב"כ ב–2013, לעומת 37 בלבד בשנה שלפני כן. גם במספר בקבוקי התבערה שהושלכו בכבישים ישנה עלייה חדה: 858 מקרים ב–2013 לעומת 535 ב–2012.

הפיצוץ באוטובוס בבת ים, דצמבר 2013צילום: תומר אפלבאום

לצד הפיגועים שנעשו בלא מעורבות של ארגוני הטרור, בלט מאמץ ניכר של חמאס, בעיקר באמצעות מפקדה שהוקמה לצורך זה ברצועת עזה ונשענת על משוחררים מעסקת שליט שגורשו לרצועה, ליזום פיגועים נגד ישראלים מהגדה המערבית. על פי הנתונים שמסר השב"כ, סוכלו לא פחות מ–84 ניסיונות כאלה בשנה שעברה. במקרה אחר נמנע ברגע האחרון פיגוע קשה, כשאזרחים עירניים הבחינו במטען חבלה שהונח באוטובוס בבת ים בדצמבר. לניסיון הפיגוע היתה אחראית חוליה של הג'יהאד האיסלאמי מבית לחם, שאנשיה - בהם שוטר פלסטיני - נעצרו.

השב"כ חשף אשתקד, בתקרית נדירה יחסית בגדה, התארגנות טרור המזוהה עם ארגוני הג'יהאד העולמי, הפועלת בהשראת אל־קאעדה. בנובמבר נהרגו, בהיתקלות עם כוח של הימ"מ והשב"כ, שלושה מאנשי החוליה. עוד כ–20 איש נעצרו, חלקם בידי ישראל וחלקם בידי הרשות הפלסטינית. חברי הרשת פעלו בלא הכוונה מחו"ל, אך הקימו אותה על סמך הזדהות רעיונית עם אל-קאעדה. לדברי השב"כ, הרשת תכננה סדרת פיגועים נגד יעדים ישראלים ובהם פיצוץ מכונית תופת ומעשי חטיפה, אך התכוונה גם לפגוע באנשי הרשות הפלסטינית בגדה.

במקביל, פרסם השב"כ נתונים גם על המתרחש ברצועת עזה. בשירות הביטחון הכללי מנו 63 רקטות שנורו לעבר ישראל בהשנה החולפת, לעומת יותר מ–2,000 רקטות בשנת 2012. עם זאת יש לציין כי הנתונים של שנת 2012 כוללים גם את ימי מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה, בו נורו כ-1,700 רקטות. ב-2013 נהרג ישראלי אחד כתוצאה מפיגוע שיצא מעזה: סלאח אבו לטיף, שנהרג מירי צלף כשעבד סמוך לגדר המערכת.

השנה הקרובה בשטחים תעמוד בצל אי הוודאות הכרוכה בהמשך התהליך המדיני. אם תיכשל היוזמה האמריקאית לקידם המשא ומתן, עלולות להיות לכך השלכות גם על המצב הביטחוני בגדה. ניתוח הנתונים מהשנה החולפת מעלה כי הסיבות העיקריות להחרפת המצב בחודשים האחרונים נעוצות בחיכוך עם ישראל (התנגשויות עם כוחות צה"ל, זעם על הבנייה בהתנחלויות ועל מעשי טרור יהודי - שגם בהם חלה עליה), בתחושה של חוסר סיכוי להתקדמות בתהליך המדיני, בהידרדרות המצב הכלכלי בצד הפלסטיני ובהיחלשות השליטה של מנגנוני הביטחון במחנות הפליטים בגדה.

מבחינת פעילות לסיכול טרור, בשב"כ מציינים כי בשנה החולפת נעצרו יותר מ-2,500 חשודים, רובם פלסטינים מהגדה. 1,782 כתבי אישום הוגשו בעבירות של פעילות חבלנית עוינת, ו-800 בגין הפרות סדר. עוד ציינו בארגון כי נמנעו 190 "פיגועים משמעותיים", מתוכם 52 כוונות לביצוע חטיפה.

בצד הישראלי מתרשמים כי מנגנוני הביטחון של הרשות ממשיכים לפעול לסיכול טרור, אך מתמקדים בעיקר במעצר פעילים המעורבים בפיגועים ובניסיונות לסכל העברת כספים לארגונים, ובראשם חמאס ואינם מנסים לפעול יותר לעומק כנגד תשתיות רחבות יותר. אף שקרוב לאלף פעילי חמאס נעצרו בידי הרשות ב–2013, לא הועמד לדין ולו פעיל אחד של הארגון בידי הרשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ