יעלון: הרשות הפלסטינית אינה שכן שאפשר לסמוך עליו

שר הביטחון הוסיף בעניין הפלסטיני כי "כל עוד מחנכים ילדים בני שלוש לשאת חגורות נפץ בטקסים וישראל אינה מופיעה על המפות שלהם, אין סיכוי לשלום"

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר הבוקר (שלישי) כי מבחינה ביטחונית הרשות הפלסטינית אינה שכן אחראי שישראל יכולה לסמוך עליו. יעלון הזכיר כי הרשות עצרה אשתקד יותר מאלף אנשי חמאס בגדה המערבית, אך איש מהם לא הועמד לדין. "כל עוד מחנכים ילדים בני שלוש לשאת חגורות נפץ בטקסים וישראל אינה מופיעה על המפות שלהם, אין סיכוי לשלום", אמר. לדבריו, הפלסטינים אינם מוכנים להכיר בישראל כמדינת העם היהודי ואינם מסכימים להסדר שיכלול הכרה בסוף הסכסוך ובסוף התביעות שלהם מישראל.

יעלון טען כי אין כל זיקה בין פתרון הסכסוך הישראלי־פלסטיני לבין האיום הגרעין האיראני ולטלטלה בעולם הערבי. "בתוך החדר הסגור, עם אנשים ממדינות ערב, הנושא הפלסטיני כמעט לא עולה", טען. לדבריו, האיום האיראני מטריד את מדינות ערב בלי קשר לשאלה הפלסטינית. הוא הזהיר כי חמאס עלול להשתלט בעתיד על הגדה המערבית, כפי שעשה ברצועת עזה.

יעלון מתח ביקורת חריפה על הסכם הביניים שחתמו שש המעצמות בז'נבה עם איראן בנובמבר שנה שעבר. לדבריו, "ההיסטוריה תשפוט את הסכם הביניים עם איראן. אנחנו טוענים שזו החמצה היסטורית. המשטר האיראני זחל על ארבע והסכים לדבר עם השטן הגדול, אמריקה. אבל איראן השתחררה כבר היום מהבידוד המדיני. איראן היא שחקן מפתח בהסדרת המשבר בסוריה, כשהיא חלק מהבעיה - היא תומכת באסד, בטבח אזרחים, בחיזבאללה".

שר הביטחון יעלון, היוםצילום: מוטי מילרוד

יעלון הוסיף כי "בסוף ההסכם נותרה בידי איראן יכולת עצמאית להעשיר אורניום ברמה של 3.5%. זו ליבת שמירת האופציה הצבאית הגרעינית. הם יכולים לפתח צנטריפוגות, להחליפן. אף אחד לא עצר את תהליך הפיתוח של טילים ל-10,000 קילומטרים, את הסיוע שלהם לטרור באפגניסטאן, בסוריה, בלבנון ובזירה הפלסטינית. הם כבר השתחררו מהלחץ הבינלאומי והכלכלי. להערכתנו, האיראנים ינצלו את שלוש השנים הקרובות להתבסס במרחב הסף הגרעיני, באופן שיעמיד אותם בנקודת זינוק כשחליטו להפוך למדינה גרעינית. השאיפה האסטרטגית שלהם לא השתנתה: יצוא המהפכה והגמוניה אזורית, המבוססת על חתרנות מדינית, טרור ובעתיד אולי גם מטרייה גרעינית. תראו איך הם מתעתעים במערכת הבינלאומית כדי להמשיך ולהתקדם".

יעלון תיאר את איראן כ"משטר משיחי ואפוקליפטי. האיום מספר אחת על יציבות האזור והעולם. בדרך כזו או אחרת, הוא חייב להיעצר".

יעלון, שדיבר בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב, אמר כי "במזרח התיכון הולכת להיות אי יציבות כרונית. אנחנו חוששים מהטעות המערבית החדשה - דמוקרטיזציה על ידי בחירות. אנחנו טוענים שזה לא מושג כך. ראו ניסיון חמאס בעזה והאחים המוסלמים במצרים. מי שהפיל אותם היה העם, שראה לאן האחים מובילים את מצרים. הם לא רצו להיות איראן. לכן יצאו לרחובות 30 מיליון איש. זה עצר את המגמה של האיסלאם הפוליטי - ונשמעה אנחת רווחה בבירות הסוניות ברחבי המזרח התיכון, מרמאללה, דרך עמאן דרך ריאד. ברור שהעם לא בהכרח רואה באיסלאם פתרון. כשניתנה לאיסלאם הזדמנות לממש את אחריותו במצרים, הוא נכשל מהר".

בהתייחסו לטלטלה הערבית, אמר: "אינני משתמש בביטוי הלבן, אביב ערבי, ולא בביטוי השחור, חורף איסלאמי. המצב הרבה יותר מגוון וצבעוני. יש בו לא רק סיכונים אלא גם הזדמנויות. יש כאן התפרקות של כמה מדינות לאום מלאכותיות. הרעיון הזה מתמוטט. יש כאן בעיות אינהרנטיות שאינן מאפשרות לדבר על מדינת לאום, לא בחברה שבטית כמו בלוב ולא בעיראק ובסוריה שבהן התפרץ מרחץ דמים. גם בלבנון מתנהלת מלחמת אזרחים.

"נוצרה במזרח התיכון חלוקה גיאו־פוליטית חדשה. נוצר ציר שיעי, שהמנוע שלו איראן והוא מקבל תמיכה מרוסיה. זה כוח משמעותי. מולו ניצב ציר סוני, שרואה באחים המוסלמים איום וכולל את מצרים, ירדן, סעודיה ובחריין, אך לא כולל את טורקיה וקטאר, המרכיבות ציר שלישי קטן יותר, התומך באחים ובשלטון חמאס בעזה. לגוש הסוני יש אויבים משותפים משני הצדדים - איראן, האחים המוסלמים, אל־קאעדה - וקשר לארצות הברית. אלה אינטרסים שמשותפים גם לנו".

יעלון אמר כי "ארצות הברית מתרחקת מאזורי סכסוך ואינה נלהבת לשמש עוד שוטר של העולם, אך היא נותרה המעצמה היחידה. אין מעצמה שמאיימת להיכנס לנעליה, למרות שהיא מאותגרת על ידי רוסיה וסין. ארצות הברית החליטה להתרחק. היא התנתקה מעיראק, שנמצאת כעת בהגמוניה איראנית". הוא הוסיף כי היעדרותה של ארצות הברית מהמגרש הסורי איפשרה לרוסיה להשתלט עליו ולהוביל את התהליכים המתרחשים שם, "בגלל החלטת ארה"ב להוריד פרופיל".

על המדיניות הישראלית באזור אמר יעלון: "ההסתכלות שלנו היא קודם כל לטווח ארוך. ישנן סוגיות שאיננו מסוגלים לפתור כרגע. אבל ישנן הזדמנויות. 2013 היתה שנה שקטה יחסית ביטחונית. זה לא שקט מוחלט. אינני משלה את עצמי. אבל לא היה צורך לצאת לשום מבצע צבאי. איננו נאיביים ואיננו משלים את עצמנו. בלי פטרוניזם: הם צריכים לבחור את דרכם, כל עוד זה לא מאיים על האינטרסים הבסיסיים שלנו".

במתרחש בסוריה רואה יעלון "אי יציבות כרונית, התפצלות לשלוש מדינות לפחות, מלחמה בשערי דמשק. מדיניותנו לאורך זמן היא אי התערבות. כמובן שאנו מגינים על האינטרסים שלנו, אותם שלושה קווים אדומים מפורסמים: אי העברת נשק מתקדם לחיזבאללה, אי העברת נשק כימי לגורם עוין, והפרת ריבונותנו ברמת הגולן". יעלון אישר כי ישראל מסייעת רפואית, הומניטרית ובאספקת מזון וביגוד לחורף, לכפרים הנצורים מצדו השני של הגבול בגולן. "לא יכולנו להישאר אדישים לכך ולכן פתחנו בית חולים שדה והעברנו להם סיוע", אמר.

הוא אמר כי כ-30 אלף אנשי ג'יהאד עולמי, המזוהים עם אל־קאעדה, פועלים כעת בסוריה, אך ממוקדים עדיין במאבק במשטר אסד. בלבנון, אמר שר הביטחון, חיזבאללה מחויב להפסקת אש עם ישראל על בסיס שיקולים אסטרטגיים של איראן והארגון עצמו. "הארגון אגר מאה אלף רקטות, אבל לא היה מקרה אחד שבו תקף אותנו בגבול בשנים האחרונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ