גנץ: אף תוצאה אפשרית בסוריה לא תהיה טובה לישראל

הרמטכ"ל מתח ביקורת על העיכוב באישור התוכנית הרב שנתית של הצבא: "לא נוכל להרשות לעצמנו צבא מסכן, צבא שלא מקרין עוצמה מזמין התעסקות איתו"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

"אם אני מסתכל על סוריה בראייה עתידית, כשאני עושה עץ או פלי אסטרטגי, זה יוצא שלילי בכל מקרה", כך אמר היום (רביעי) הרמטכ"ל בני גנץ, שהתייחס לאתגרים הצבאיים הניצבים בפני ישראל בכנס שנערך במרכז הבינתחומי בהרצליה לזכרו של הרמטכ"ל לשעבר, אמנון ליפקין שחק.

גנץ סקר את ההתפחויות האפשריות בסוריה, וציין כי בעיני מערכת הביטחון הישראלית אף אחד מהן אינה חיובית. "אם אסד שורד, לשיטתו, הוא מחויב לציר הרדיקלי - לאיראן ולחיזבאללה שמחזיקים אותו, (הוא) נתמך על ידי הרוסים. ואם הוא כושל - מי שעולה שם זה הג'יהאד העולמי וארגונים רדיקליים אחרים", טען הרמטכ"ל. "וגם אם הוא שורד, אסד לא באמת משתלט על כל סוריה, כך שכשאני מסתכל על החזית הסורית - נכון, דיוויזיה 5, 9 או 7 (הערוכות בסמוך לגבול עם ישראל) לא הולכות להתגלגל מחר בבוקר לחזית רמת הגולן, אבל סוריה שהכרנו אותה איבדה את היציבות שלה".

גנץ בכנס היובל של המכללה לביטחון לאומי, החודשצילום: גדי סאירה

הרמטכ"ל התייחס בנוסף גם ללוחמת הסייבר, ואמר כי ישראל אינה עושה מספיק בנושא. גנץ אמר כי מרחב הסייבר הוא "מרחב פעולה שצריכים למצות אותו, ואני חושב שמדינת ישראל יכולה וצריכה לעשות עוד הרבה יותר ממה שהיא עשתה עד כה". הרמטכ"ל אמר כי ישראל "חייבת להיות ברמה מעצמתית, והיא יכולה להיות ברמה מעצמתית". לדבריו, הדבר תלוי בכוח האדם שיבצע את המשימות השונות בסייבר, "וכל מה שנשאר לעשות הוא לראות שיש מספיק משאביים לאומיים". גנץ הגדיר את הנושא כ"יסודי ומעלה", ואמר כי אין "לחכות עם הסיפור הזה".

גנץ ביקר באופן נחרץ את העיכוב באישור התוכנית הרב-שנתית של צה"ל. "אנחנו צריכים להסתכל קדימה ולהתקדם עם בניין הכוח בראייה עתידית. נדרש לקדם את התר"ש (תוכנית רב שנתית) בראייה עתידית", אמר. "אנחנו צריכים כל הזמן שהצבא יהיה באמת כשיר למשימות שלו - דרך האימונים ודרך הציוד. אנחנו נמצאים בשנה האחרונה באזור סכנה גדל". הרמטכ"ל סקר את הסיבות לדחיות בתוכניות הקודמות: "חלמיש", שבוטלה בשל המחאה החברתית בקיץ 2011, "עוז", שלא יושמה בשל החלפת הממשלה, וכעת "תכננו 'תעוזה' - ומחכים לאישור". גנץ אמר כי "זוהי התנהלות לא נכונה. בסוף כולם משלמים על זה יותר ומקבלים מזה פחות. לא נוכל להרשות לעצמנו אי-כשירות או צבא שיהיה חלול או צבא מסכן. צבא שלא מקרין עוצמה, מזמין התעסקות איתו. מפואר - לא, אקסטרווגנטי - לא, אבל רחוק ממסכנות, זה דבר מאוד חשוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ