בנט: לא התנצלתי ולא חזרתי בי - רק הבהרתי שלא התכוונתי לפגוע

לאחר שנתניהו הציב לשר הכלכלה אולטימטום אמר בנט כי "אם ראש הממשלה נפגע, זאת לא היתה הכוונה". עם זאת, הבהיר כי התנצלות אינה על הפרק

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר הכלכלה נפתלי בנט הבהיר הערב (רביעי) בשיחות סגורות כי הוא לא מתנצל על דברי הביקורת שהטיח בראש הממשלה, בנימין נתניהו, על תוכניתו לאפשר לתושבי התנחלויות לחיות תחת ריבונות פלסטינית אחרי שייחתם הסכם שלום.

בנט אמר כי הוא לא חוזר בו ועומד מאחורי הדברים באופן מהותי. "היה חשוב לי להדגיש שלא התכוונתי לפגוע בראש הממשלה, אלא להביע עמדה תקיפה בנושא מהותי שאותו ראיתי בחומרה", ציין בנט. "אין לי עניין לפגוע בראש הממשלה אבל יותר מזה איני מתכוון לומר דבר... עכשיו הכדור עובר אליהם".  

דבריו של שר הכלכלה מגיעים שעה קלה לאחר האולטימטום שהציב נתניהו לבנט, וגורמים בלשכת נתניהו אמרו כי אם בנט לא יתנצל עד יום ראשון ב-10:00 - הוא יפוטר. בתגובה, הוציאו בלשכת שר הכלכלה הודעה בה נכתב "אם ראש הממשלה נפגע, זאת לא היתה הכוונה". 

נתניהו ובנט במליאת הכנסתצילום: טלי מאייר

בנט, שנאם מוקדם יותר היום בכנס בים המלח, אמר: "אני מכבד את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת מנהיגותו בתנאים לא פשוטים, תומך בו כשצריך ומבקר אותו כשצריך, וזוהי חובתי", אמר בנט. "הטלת ריבונות פלסטינית על אזרחים ישראליים היא מסוכנת, ומחובתי היתה להוריד רעיון זה מיידית מסדר היום, ואכן הרעיון ירד״. בנט ציין כי ״ישנם גורמים שמנסים להפוך דיון מהותי על עתיד ארצנו ועל בטחוננו למתקפה אישית שלא היתה".‬ בלשכת בנט הוציאו תחילה הודעה לפיה אמר השר "אם ראש הממשלה נפגע, אני בהחלט מצר על כך" אך זמן קצר לאחר מכן פרסמו תיקון וטענו שטעו בתמלול דבריו של השר. 

טרם נאום זה, הציב נתניהו אולטימטום חדש לבנט. כמה גורמים ששוחחו עם נתניהו היום ציינו כי ראש הממשלה הבהיר שאם בנט לא יתנצל באופן פומבי וברור עד ישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב ב-10 בבוקר הוא יפוטר מתפקידו. בנט מצידו אמר בשיחות סגורות במהלך היום כי אין בכוונתו להתנצל.

מאז שעות הבוקר (רביעי) התקיימו מגעים עקיפים בין לשכת ראש הממשלה לבין לשכתו של בנט. מי שמתווך בין הצדדים הוא שר השיכון אורי אריאל שמהבוקר ועד השעה ארבע אחר הצהריים עסק אך ורק בסוגיה הזו.

הבוקר קיבל אריאל שיחת טלפון ממזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט במהלכה הוא התבקש להעביר מסר לבנט לפיו נתניהו מצפה ממנו להתנצל פומבית על הביקורת האישית החריפה שהטיח בו. אריאל העביר את המסר לבנט וניסה לשכנע אותו להיענות לבקשה ולסיים את המשבר בהקדם האפשרי.

אריאל אף עלה לשידור בקול ישראל במהלך הבוקר ואמר בקולו כי "יש להפסיק את ההידברות דרך מיקרופונים" והדגיש כי "אם זה הייתי אני, הייתי מוצא דרך להתנצל". עם זאת, בכל השיחות עם אריאל ועם גורמים אחרים שפנו אליו בעניין התבצר בנט בעמדתו והדגיש כי אין בכוונתו להתנצל. בנט הבהיר כי בסך הכל הביע עמדה לגיטימית בנושא מהותי – עתיד ההתנחלויות.

בשעות הערב נסע בנט לכנס בים המלח כדי לשאת נאום. לפני שהגיע לאירוע העלה לדף הפייסבוק שלו תמונה של מצדה בשעת השקיעה – אולי מסר לכך שהוא אינו מתכוון להיכנע – על כל המשמעויות הנגזרות מכך.

המשבר הנוכחי בין נתניהו לבנט החל ביום ראשון, אז תדרכה לשכת ראש הממשלה כתבים זרים והדגישה כי נתניהו סבור שיש לאפשר למתנחלים שירצו בכך, להישאר בבתיהם תחת שלטון פלסטיני לאחר חתימה על הסכם שלום. בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר לסוכנויות הידיעות הזרות כי נתניהו מאמין שאין סיבה שלא יהיה מיעוט יהודי במדינה הפלסטינית, כפי שיש מיעוט ערבי במדינה היהודית.

בנט תקף בחריפות את הדברים ואמר כי הם "משקפים אובדן עשתונות ערכי". הוא הוסיף ש"2,000 שנות כיסופים לארץ ישראל לא עברו כדי לחיות תחת שלטון אבו־מאזן, ומי שמעלה על דעתו חיי יהודים בארץ ישראל תחת שלטון פלסטיני שומט את הקרקע תחת ישיבתנו בתל אביב".

בהמשך להתנגדותו לרעיון של השארת תושבים יהודים תחת ריבונות פלסטינית, פרסם אתמול בנט בדף הפייסבוק שלו, את הסטטוס: "למה אסור לתת לפלסטינים לשלוט על ישראלים? כי הם יהרגו אותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ