תם המשבר: בסביבת רה"מ הכריזו על ניצחון; בנט: לא חשבתי שאפוטר

בכירים בליכוד אמרו שלא ציפו שהאולטימטום יעבוד כל כך מהר. בנט בדק עם המפלגות החרדיות ומשהבין שלא ייכנסו לקואליציה, הבין שלא יפוטר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי שלושה ימי משבר, התקפות הדדיות, שתי דרישות התנצלות ואולטימטום אחד שהציב ראש הממשלה הודיע הערב (רביעי) שר הכלכלה נפתלי בנט כי לא התכוון לתקוף אישית את בנימין נתניהו או לפגוע. בנט מתעקש כי לא התנצל אלא רק הבהיר את דבריו, אך בכירים בליכוד טוענים כי האחרון התקפל והתנצל מהר משחשבו. בסביבת נתניהו הכריזו על ניצחון ובכך למעשה תם המשבר שהטיל צל על המשך ישיבת הבית היהודי בקואליציה. 

העימות החריף בין בנט לנתניהו החל ביום ראשון, אז תדרכה לשכת ראש הממשלה כתבים זרים והדגישה כי נתניהו סבור שלאחר חתימה על הסכם שלום יש לאפשר למתנחלים שירצו בכך, להישאר בבתיהם תחת ריבונות פלסטינית. בנט הגיב על הדברים בחריפות ויצא בהתקפה חריפה נגד נתניהו והצעתו שאותה כינה "אובדן עשתונות ערכי".

הבוקר, אחרי יומיים של התכתשויות, פנה מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט לשר השיכון, אורי אריאל, וביקש ממנו להעביר מסר ליו"ר מפלגתו. מנדלבליט ביקש מאריאל למסור לבנט כי נתניהו מצפה לקבל התנצלות "פומבית חדה וברורה" על ההתקפות האישיות נגדו בימים האחרונים אחרת הרכב הממשלה יהיה בסכנה.

נתניהו ובנט במליאת הכנסתצילום: טלי מאייר

זמן קצר לאחר מכן תדרכה לשכת ראש הממשלה את התקשורת על העברת המסר ועל תכניו. "הובהר לבנט שיהיה מחיר לאי התנצלות", אמר בכיר בלשכת ראש הממשלה. "אף אחד לא ילמד את נתניהו מהי אהבת ישראל ומהי דאגה לביטחונם של אזרחיה. אחרי כל הטענות שיש לבנט לא ברור למה הוא נדבק לכסא הממשלה".

בלשכת נתניהו כינו את בנט "חצוף" ואמרו כי "הסגנון חסר האחריות שלו לא יעבור בשתיקה". בכיר בלשכת ראש הממשלה אף טען כי התנהגותו של בנט פוגעת באינטרסים של ההתיישבות ביהודה ושומרון. "אם הוא לא יתנצל הוא מסכן את הרכב הממשלה הנוכחית", אמרו בלשכת ראש הממשלה. "יש לנו מספיק חלופות אחרות במקום הבית היהודי".

בלשכת ראש הממשלה שינו את לוח הזמנים של נתניהו והוא הקדיש שעות ארוכות למשבר עם בנט. כך למשל בוטל דיון רחב משתתפים עם רבים משרי הממשלה בנוגע להתגברות איום החרמות נגד ישראל, בין השאר בגלל שבנט היה אמור להשתתף בו. מקורבי נתניהו דחו את הדיון ב-24 שעות ואף נערכו לאפשרות שאם בנט לא יתנצל הוא ימודר ולא יוזמן לדיון.

במקביל, שר השיכון אריאל ניסה להוביל משעות הבוקר ועד אחרי הצהריים מהלך תיווך בין בנט לבין נתניהו. אריאל אף עלה לשידור בקול ישראל, אמר בקולו כי "יש להפסיק את ההידברות דרך מיקרופונים" והדגיש כי "אם זה הייתי אני, הייתי מוצא דרך להתנצל".
אריאל שוחח עם בנט וניסה לדבר על ליבו, אך האחרון התבצר בעמדתו, הבהיר כי אינו מעוניין באף מהלך תיווך והדגיש כי אין בכוונתו להתנצל. בנט הבהיר לאריאל כי בסך הכל הביע עמדה לגיטימית בנושא מהותי מבחינתו – עתיד ההתנחלויות.

לפנות ערב יצא בנט לנאום בכנס חינוך בים המלח. לפני שהגיע לאירוע העלה לדף הפייסבוק שלו תמונה של מצדה בשעת השקיעה – אולי מסר לכך שהוא אינו מתכוון להיכנע – על כל המשמעויות הנגזרות מכך.

במקביל, החלו גורמים בכירים בליכוד לתדרך את אמצעי התקשורת כי נתניהו החליט להציב לבנט אולטימטום. הבכירים בליכוד ששוחחו עם נתניהו ציינו כי האחרון הבהיר שאם בנט לא יתנצל באופן פומבי וברור עד ישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב ב-10 בבוקר הוא יפוטר מתפקידו.

פחות משעה לאחר מכן ניצל בנט את נאומו בכנס בים המלח כדי לשגר מסר מפויס או ספק התנצלות לעברו של נתניהו. "ישנם גורמים שמנסים להפוך דיון מהותי על עתיד ארצנו ועל ביטחוננו למתקפה אישית שלא היתה", אמר בנט. "אם ראש הממשלה נפגע הרי שזו לא היתה הכוונה. אני מכבד את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת מנהיגותו בתנאים לא פשוטים".

עם זאת בנט הבהיר כי אינו חוזר בו מהדברים. "אני תומך בראש הממשלה כשצריך ומבקר אותו כשצריך, וזוהי חובתי", אמר. "הטלת ריבונות פלסטינית על אזרחים ישראליים היא מסוכנת, ומחובתי היתה להוריד רעיון זה מיידית מסדר היום, ואכן הרעיון ירד".

דבריו של בנט נתפסו בסביבת נתניהו כהתנצלות, אך הוא הבהיר בשיחות סגורות אחרי נאומו כי הוא לא מתנצל, לא חוזר בו ועומד מאחורי הדברים באופן מהותי. "היה חשוב לי להדגיש שלא התכוונתי לפגוע בראש הממשלה, אלא להביע עמדה תקיפה בנושא מהותי שאותו ראיתי בחומרה", ציין בנט. "אין לי עניין לפגוע בראש הממשלה אבל יותר מזה איני מתכוון לומר דבר... עכשיו הכדור עובר אליהם".

במקביל לדבריו של בנט, טענו מקורבי נתניהו כי הם אלה שניצחו בעימות. "מכתב הפיטורין של בנט כבר היה מוכן", אמרו בכירים בליכוד. "לא ציפינו שהאיום שלנו יעבוד כל כך מהר. אורי אריאל הוביל את בנט להתנצל".

בנט: "איום אמיתי לא היה כאן"

בנט אמר הערב כי קודם לנאומו בכנס בים המלח הוא בדק עם ראשי מפלגת העבודה והסיעות החרדיות האם הן עשויות להיכנס לקואליציה וכשהבין שלא, הבין גם שנתניהו לא יוכל לפטר אותו מאחר שאין לו חלופות קואליציוניות לבית היהודי. "איום אמיתי לא היה כאן", אמר בנט בשיחות סגורות.

לדברי בנט, "כשהבנתי שהשגנו את המטרה, ידעתי שאני יכול להרשות לעצמי לנהוג כמבוגר האחראי ולשמור על הכבוד של נתניהו. יש לי עניין גדול לשמור על כבודו". בנט הבהיר שנוסח נאומו בים המלח לא תואם עם נתניהו, אלא נכתב על ידו זמן קצר לפני הנאום. להערכתו, בעקבות דבריו, יוסר האיום של נתניהו בפיטוריו.

לדברי בנט, "בתור מנהיג הימין, אני זוכר את המאמר של יואל מרקוס ב'הארץ' שחשף את ההתנתקות. מבלון ניסוי של שרון, זה הפך לנאום ומנאום למציאות. ידעתי אז שאפשר היה להרוג את הרעיון הזה כבר בשלב הבלון וזה מה שעשינו עכשיו: חיסלנו את הרעיון להשאיר יישובים תחת ריבונות פלסטינית".

אדם שפגש היום את נתניהו סיפר ש"ראש הממשלה 'איבד את הצפון'. הוא הבהיר שהוא מוכן ללכת לבחירות. הוא דרש שיכינו כבר מכתב פיטורים לבנט". לדבריו, "לכולם היה ברור שמדובר במהלך מוטעה. שהליכה לבחירות בעיתוי הזה לא טובה לימין ובטח לא לליכוד. בתיווכו של השר אורי אריאל, לשכת ראש הממשלה הצליחה לשכנע את בנט לרדת מהעץ ולהתנצל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ