הבנק הגדול בדנמרק מחרים את בנק הפועלים

אחרי שקרנות פנסיה בהולנד ונורבגיה הודיעו שלא ישקיעו בחברות המעורבות בהתנחלויות, הבנק הדני הוסיף את בנק הפועלים לחברות שאסורות להשקעה

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

הבנק הגדול בדנמרק החליט לפני כשבועיים לאסור להשקיע בבנק הפועלים על רקע מעורבות הבנק במימון בנייה בהתנחלויות. "דאנסקה בנק" הוסיף את בנק הפועלים ב-14 בינואר לרשימה השחורה של חברות שאסורות להשקעה בנימוק של שמירה על כללי האחריות התאגידית.

בהחלטת הבנק שפורסמה באתר האינטרנט שלו נמסר כי בנק הפועלים פועל בניגוד לכללי המשפט ההומניטארי הבינלאומי. אתר "וואלה" דיווח לראשונה מוקדם יותר היום (שבת) על החלטת הבנק הדני. הבנק כבר החליט בעבר למשוך את השקעותיו מחברות אפריקה-ישראל ודניה סיבוס בשל מעורבות בבנייה בהתנחלויות. דוברת בנק הפועלים, עפרה פרויס, מסרה הערב כי "לבנק הדני אין השקעות ואין פיקדונות מכל סוג שהוא בבנק הפועלים".

לפני כשבוע הודיעה קרן הפנסיה השנייה בגודלה בהולנד PGGM כי היא מושכת את השקעותיה מחמשת הבנקים הגדולים בישראל בשל מעורבותם במימון הבנייה בהתנחלויות. מקור המעורה בסוגיה סיפר כי ענקית הפנסיה ההולנדית פנתה בחודשים האחרונים לבנק הפועלים, בנק לאומי, בנק מזרחי טפחות, הבנק הבינלאומי לישראל ובנק דיסקונט והבהירה להם כי העובדה שהם מקיימים קשרים עם ההתנחלויות או עם גורמים המעורבים בבנייה בהתנחלויות הינה בעייתית מבחינת החוק הבינלאומי.

החברה ההולנדית ציינה בפני הבנקים כי היא מתבססת על חוות הדעת של בית הדין הבינלאומי בהאג מ-2004, שקבעה כי ההתנחלויות אינן חוקיות ומהוות הפרה של סעיף 49 של אמנת ז'נבה. סעיף זה אוסר על הכוח הכובש להעביר אוכלוסיה משטחו אל השטח הכבוש.

ביום חמישי הודיע משרד האוצר הנורבגי כי הורה לקרן הפנסיה הממשלתית הגדולה במדינה שלא להשקיע כספים באפריקה-ישראל ובדניה סיבוס בשל מעורבותן בבניה בהתנחלויות. לפי הודעת משרד האוצר הנורבגי, ב-1 בנובמבר 2013 התקבלה המלצה ממועצת האתיקה הממשלתית למשוך את ההשקעות משתי החברות הישראליות, "בשל הפרה רצינית של זכויות אדם באזור מלחמה על ידי בנייה בהתנחלויות במזרח ירושלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ