יעלון: גם אם לא יהיה הסכם עם הפלסטינים - נסתדר

שר הביטחון אמר את הדברים בוועידת הביטחון במינכן על רקע האיומים בחרם על ישראל, וטען כי "ההתנחלויות אינן המכשול לשלום"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

"אנחנו שואפים לשלום עם הפלסטינים, אבל גם אם לא יהיה הסכם – אנחנו נסתדר", כך אמר היום (ראשון) שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בוועידת הביטחון במינכן. יעלון אמר את הדברים על רקע איומי החרם על ישראל ובעקבות דבריו של שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי בעניין התגברות סכנת החרם על ישראל, אם תהליך השלום ייכשל.

יעלון טען כי "ההתנחלויות אינן המכשול לשלום, הן רק 5% מהזירה הפלסטינית", והבהיר כי לא ידון בפינוי התנחלויות "עד שלא נקבל אישור מהפלסטינים שההסכם הסופי יכלול הכרה במדינת ישראל כמדינה היהודית, הפסקת הדרישות, ביטול זכות השיבה והתייחסות לסוגיות הביטחון. אני מקווה שנקבל את זה".

שר הביטחון התייחס להסכם המסגרת האמריקאי למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, ואמר "האינטרס שלנו הוא לפתור או להסביר את הסכסוך הישראלי-פלסטיני". לדבריו, "ליבת הסכסוך אינה נדונה במעגלים רבים. זו אינה הטריטוריה מ-67', העימות התחיל מוקדם, משחר הציונות ולצערי אני לא רואה מנהיגות פלסטינית שמוכנה לומר שאם נגיע לפשרה שמבוססת על הקו הירוק - יהיה זה סוף הסכסוך".

יעלון בוועידה במינכן. "ליבת הסכסוך אינה נדונה במעגלים רבים"צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

כמו כן, טען יעלון כי נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן), ענה בשלילה כאשר נשאל "האם אתה אבו-מאזן תהיה מוכן בכל הסכם סופי להכיר בזכותנו לקיום כמדינה לאומית של העם היהודי?". עם זאת, יעלון ציין כי הוא מקווה שהמשא ומתן לא ייכשל.

מוקדם יותר היום דחה ראש הממשלה נתניהו את אזהרותיו של קרי בנוגע להתגברות החרמות. "הנסיונות להטיל חרם על ישראל אינם מוסריים ואינם מוצדקים", אמר נתניהו בתחילת ישיבת הממשלה השבועית. "מעבר לכך הם לא ישיגו את מטרתם". ראש הממשלה ציין כי נסיונות החרם "גורמים לפלסטינים להתבצר בעמדתם הסרבנית ומרחיקים את השלום". לדבריו, "שום לחץ לא יגרום לי לוותר על האינטרסים החיוניים של ישראל, ובראשם הביטחון".

משרד החוץ האמריקאי הגיב בחריפות לביקורת של נתניהו ובכירים ישראלים נוספים על דברי קרי. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ניפר סאקי, אמרה כי ארה"ב מצפה מישראל לא לעוות את דבריו של קרי. "שר החוץ ידע וציפה שתהיה התנגדות למאמציו ורגעים קשים תוך כדי התהליך, אבל הוא גם מצפה מכל הצדדים לתאר בצורה מדויקת את הרקורד שלו (בעניין התנגדות לחרם על ישראל, ב"ר) ואת הצהרותיו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ