יאיר אטינגר

לקראת סיכום עבודתה של ועדת שקד בכנסת, השוקדת על חוק גיוס חדש לחרדים, ודווקא על רקע החרפת הטונים בין החרדים והמדינה, נחשף קיומו של ערוץ שקט בין הדרג הרבני הרם ביותר ובין שלטונות הצבא בידי מתווכים.

משיחות פנימיות שניהלו באחרונה מקורבי הרב אהרן לייב שטיינמן, המנהיג החרדי־ליטאי, עולה כי נאמני הרב מקיימים קשרים עם יו"ר הוועדה הפרלמנטרית לגיבוש חוק הגיוס, ח"כ איילת שקד, וכן עם תא"ל גדי אגמון, ראש חטיבת תכנון ומקורות כוח אדם באכ"א; קשרים אלו, כך נראה, מניבים מהלכים והבנות משותפות בניסיון למנוע משבר סביב גיוסם של בחורי ישיבות חרדים.

פרטי השיחות - מהן מצטייר בעקיפין שההנהגה החרדית המרכזית מנהלת אסטרטגיה פרגמטית, והסירה למעשה את התנגדותה הגורפת לגיוס חרדים – משמשים כעת כלי לניגוח הרב שטיינמן בידי מתנגדיו, כחלק מהפילוג במחנה החרדי ליטאי.

כינוס מועצת גדולי התורה הליטאים בבני ברק, בדצמבר. במרכז: הרב שטיינמןצילום: מוטי מילרוד

באחת השיחות שיבח אחד המקורבים את הנכונות של איילת שקד לשתף פעולה עם החרדים, ואמר כי יש לה "הגינות של טייסים" וציין כי בעלה טייס. הוא רמז כי שקד היתה מעוניינת שהסיעות החרדיות ייכנסו לממשלה במקום יש עתיד. שיחה אחרת נערכה ככל הנראה סביב חנוכה האחרון, לקראת כינוס פורום נרחב ופומבי של רבני מפלגת דגל התורה נגד חוק הגיוס החדש. בכינוס הזה, בדצמבר, השתתפו עשרות ראשי ישיבות ורבנים ליטאים הנאמנים לרב שטיינמן.

מסקנות הכינוס הוקראו בסופו: "נעמוד כחומה בצורה אל מול כל ניסיונות ופיתויים שונים, בין בפיתויים של הטבות שונות, בין בפיתויים של הענשה ואיומים מכל הסוגים, שמטרתם לנתק את בנינו מתוך ספסלי בית המדרש, היה לא תהיה", נכתב בהחלטות הכינוס.

עוד נכתב: "התוכניות השונות שמטרתן לשלוח את בני הישיבות ואברכי הכוללים אל מסגרות הצבא השונות או אל כל מסגרת אחרת מחוץ לכותלי בית המדרש, הינן גזירות איומות ומחרידות החותכות בבשר החי ופוגעות פגיעה אנושה ביסוד קיומנו ובנשמת אפינו ולא נוכל להשלים עמהם, אפילו בחלקם בשום אופן שהוא. וכמה ידאב הלב להעלות על הדעת שדווקא בהיותנו בארץ הקודש נצטרך להיאבק מול אחים מזרע ישראל בכדי שנוכל להמשיך את קיום הישיבות הקדושות כצורתן".

אלא שבפגישה סגורה שקדמה לכינוס, שנערכה בבית הרב בין ארבעה מנאמניו, הטונים הלוחמניים נעלמו, והשתקפה מציאות אחרת, פרגמטית ומחושבת. הנוכחים שוחחו על תא"ל אגמון ועל הכוונה להקים בבסיס תל השומר מרכז מיון לחרדים, שנועד להקל על בני המגזר להתגייס ולהשתלב ביחידות ייעודיות. במרכז הזה תהיה שרשרת חיול נפרדת לחרדים, שבה לא ישרתו נשים. על פי פרסום של עמוס הראל ב"הארץ", המרכז אמור להיפתח לקראת גיוס מארס, כלומר בימים אלה. בשיחה בין מקורבי הרב, הם דנו על מועד פתיחת המרכז, ואחד הדוברים סיפר כי ביקש לדחות את פתיחתו עד לאחר חקיקת החוק, וזאת מחשש ל"מהומות" שיפרצו ובאמירה ש"לנו זה לא טוב".

הפגנת חרדים מחוץ לכלא 6, בדצמבר האחרוןצילום: גיל אליהו

ברקע לדברים עומד מאבק ההנהגה בציבור הליטאי בין הרב שטיינמן והרב שמואל אוירבך. בשבוע שעבר פרסם בטאונו של אוירבך, "הפלס", שורת ציטוטים מתוך השיחות תחת הכותרת "המשת"פים החרדים". בעוד האחרון מטיף לבחורי הישיבות הנשמעים לו שלא להתייצב בלשכות הגיוס, אפילו לא כדי להסדיר את דחיית השירות, הרב שטיינמן דבק בעמדתו כי על בחורי הישיבות להמשיך לשתף פעולה עם שלטונות הצבא כפי שהיה מאז ומעולם. עם זאת, הרב שטיינמן דווקא החריף את הטון שלו לאורך השנים, וזאת לאחר שהואשם על ידי מתנגדיו כי הוא משתף פעולה עם הצבא. כך למשל, הרב שטיינמן נטש את ההסכמות שנתן בעבר לאנשיו להשתתף בוועדת טל שגיבשה את חוק טל. בעבר חשף "הארץ" כי אחת ההצעות לחוק גיוס חדש, שאותה ניסה לקדם בתקופת הממשלה הקודמת פרופ' יוג'ין קנדל, הוצגה אף היא בחשאי לרב אהרן לייב שטיינמן.

העיתונאי בני רבינוביץ', המשמש כדובר בית הרב שטיינמן, מסר כי "אינני מתייחס לפרסומים כאלו ואחרים לגבי הקלטות. התייחסותי למישור העקרוני: בעקבות המצב של היעדר חוק להסדרת מעמדם של בני הישיבות מאז ביטול חוק טל, הרי שהגוף היחידי המוסמך לטפל בדחיית שירותם הצבאי של בני הישיבות, הם ראשי מערכת הבטחון וצה"ל ומשכך, פועלים וימשיכו לפעול עסקני דגל התורה וראשי הישיבות מול האגף, על מנת לאפשר לבני הישיבות להמשיך לשקוד על תלמודם תוך הסדרת מעמדם".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מבלי להתייחס למקרה המדובר נציין כי צה"ל מגייס חרדים תוך שיח עם החברה החרדית וימשיך לעשות כך לפי החלטת הדרג המדיני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ