נתניהו תוקף את עבאס: לא יהיה הסכם בלי הכרה בישראל כמדינה יהודית

"שום לחץ לא יגרום לי לוותר על האינטרסים של ישראל", אמר נתניהו. נפתלי בנט עקץ את השרה לבני: "במקום להעמיד את עריקאת במקומו, היא מתעסקת בנרטיבים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף היום (שני) את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן), בעקבות דברים שאמר האחרון בראיון לניו יורק טיימס, לפיהם הפלסטינים לעולם לא יכירו בישראל כמדינה יהודית. "יו"ר הרשות הפלסטינית צוטט היום כמי שאומר שהוא לא יהיה מוכן להכיר במדינה יהודית, וזה בזמן שהוא יודע שלא יהיה הסכם בלי הכרה במדינת הלאום", אמר ראש הממשלה בישיבת סיעת הליכוד היום, "זה אבסורד לחשוב שמצפים שיהיה הסכם שבו אנחנו נכיר במדינת הלאום של העם הפלסטיני, והם לא יכירו במדינה היהודית. אותם גורמים בינלאומיים שהפעילו לחץ על ישראל צריכים להפעיל לחץ על הרשות ולהסביר לה מה יהיו המשמעויות לפלסטינים אם לא יהיה הסכם. בכל מקרה אני מבקש שוב להבהיר - שום לחץ לא יגרום לי לוותר על האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל, ובראשם ביטחונם של אזרחי ישראל".

במקביל, שר הכלכלה נפתלי דיבר היום בישיבת סיעת הבית היהודי על הקריאות לחרם נגד ישראל בתקופה האחרונה, וטען שישראל לא תתקפל בפני האיומים. "בימים האחרונים אזרחי ישראל נמצאים תחת מתקפת תעמולה מאסיבית שמטרתה פשוטה: להטיל עלנו אימה כדי שנמסור את ארצנו. בדרך היום לכנסת ראיתי שלטי רחוב לפיהם 'רק הסדר יוריד את יוקר המחיה ומחירי הדירות'. זה כמובן הבל. גם ידידינו מעבר לים משרטטים תסריטי בלהות - ואני אומר התבלבלתם, אתם כנראה לא מכירים את העם היהודי. העם היהודי חזק מהאיומים עליו, לא נתקפל בפני הפחדות".

יו"ר הבית היהודי גם עקץ את שרת המשפטים ציפי לבני והוסיף כי "מאז קום המדינה עברנו שלושה סוגי מלחמות: קונבנציונאלית, מלחמת טרור ואינתיפאדות, עכשיו אנו נכנסים למלחמה על הרוח והצדק. מנסים לשבור אותנו, אבל גם הפעם אנו ננצח. איך מנצחים במלחמה על הרוח? מדברים אמת. שוב ושוב. נדהמתי השבוע שראש צוות המשא ומתן הפלסטיני עריקאת אמר שהם היו פה הרבה לפנינו, וששרת המשפטים ענתה לו 'לא צריך לשאול איזה נרטיב צודק אלא להסתכל על העתיד', במקום להעמיד אותו במקומו. 2000 שנות כיסופים זה נרטיב? התנ"ך? ירושלים? בית ראשון ושני - הכל זה נרטיב? שורש הכישלון נעוץ כאן. אני אשלים מה ששרת המשפטים, שאמורה לייצג את העם היהודי, לא עשתה. ארץ ישראל היא נחלת אבותנו מזה 3,800 שנים. אותו תנ"ך שבו כתוב "לך אתן את הארץ הזאת", זה כתוב בעברית ונאמר ליהודים. ארץ ישראל היתה של עם ישראל אלפי שנים לפני שהפלסטינים באו לעולם. אומרים שלכל דבר יש מחיר, לערכים שלנו אין מחיר. אי אפשר לקנות ערכים בדולרים. אין מחיר לביטחון שלנו ושל הילדים שלנו וגם מליארד דולר לא יחזירו לחיים ילד שנהרג מטיל פלסטיני".

נתניהו בישיבת הממשלה, אתמולצילום: יהונתן זינדל

בסוף השבוע אמר שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, כי "אפשר לראות שישראל מתמודדת עם קמפיין דה־לגיטימציה הולך וגובר, אנשים רגישים לזה מאוד". הוא הוסיף כי "מדברים על חרם ודברים כאלה. האם לכולנו באמת יהיה טוב יותר עם כל הדברים הללו?" שאל. קרי הבהיר כי אי אפשר לשמר את הסטטוס־קוו הנוכחי בין ישראל לפלסטינים. "הוא לא בר קיימא, הוא אשליה", אמר.

נתניהו דחה אתמול את אזהרותיו של קרי ואמר "הניסיונות להטיל חרם על ישראל אינם מוסריים ואינם מוצדקים", אמר נתניהו בתחילת ישיבת הממשלה השבועית. "מעבר לכך הם לא ישיגו את מטרתם". נתניהו ציין כי נסיונות החרם "גורמים לפלסטינים להתבצר בעמדתם הסרבנית ומרחיקים את השלום". לדבריו, "שום לחץ לא יגרום לי לוותר על האינטרסים החיוניים של ישראל, ובראשם הביטחון".

מאוחר יותר הגיב משרד החוץ האמריקאי בחריפות לביקורת. דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ניפר סאקי, אמרה כי ארה"ב מצפה מישראל לא לעוות את דבריו של קרי. "שר החוץ ידע וציפה שתהיה התנגדות למאמציו ושיהיו רגעים קשים תוך כדי התהליך, אבל הוא גם מצפה מכל הצדדים לתאר בצורה מדויקת את הרקורד שלו (בעניין התנגדות לחרם על ישראל, ב"ר) ואת הצהרותיו". סאקי הוסיפה כי במשך שלושה עשורים קרי היה מהתומכים הגדולים ביותר בכל הנוגע לביטחונה של ישראל ונמנה בין המתנגדים החריפים לחרמות. "רק בשנה שעברה, כאשר קרי נפגש עם שרי החוץ של האיחוד האירופי בווילנה, הוא קרא להם להימנע מנקיטת צעדים מהסוג הזה", אמרה סאקי.

אתמול שוחח קרי בטלפון עם נתניהו. בכירים אמריקאים ציינו כי השיחה בין קרי לנתניהו התמקדה בעיקר במגעים לגיבוש מסמך המסגרת שיאפשר את המשך המו"מ בין ישראל לפלסטינים. מוקדם יותר אתמול נפגש קרי במינכן עם לבני ועו"ד יצחק מולכו ודן עמם במסמך המסגרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ