עלייה במספר החיילים שהוטרדו מינית בצבא

ב-2013 דיווחו 561 חיילים וחיילות על תקיפות או הטרדות מיניות. חצי מהתלונות הן על תקיפה פיזית. הוכפל מספר הגברים המתלוננים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

561 חיילות וחיילים דיווחו ב-2013 על פגיעה על רקע מיני, לעומת 511 ב-2012, כך דיווחה יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תא"ל רחל טבת ויזל לוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בראשות ח"כ עליזה לביא. מבין האירועים, 49% היו פיזיים והיתר הטרדות מילוליות. 4% היו מקרי אונס, והשאר תקיפה ברמות שונות, עד נגיעה ברגל או נשיקה על הלחי שלא בהסכמה.

בנוסף נרשמו 396 דיווחים על אירועים בנסיבות אזרחיות, כשהמוטרד או המוטרדת היו מחוץ למסגרת צבאית. מדובר בעלייה במספר הפניות, לעומת 266 אירועי הטרדה של חיילים באזרחות ב-2012.  9% מהנפגעים הם גברים, לעומת 4% בלבד לפני שנתיים. "לדעתי זה מראה לא על עלייה במספר הנפגעים אלא על עליה במספר הגברים שמרשים לעצמם לפנות למרכז  בשל הזמינות שלו והאנונימיות, ובשל אי חובת דיווח למפקדים", אמרה טבת ויזל.

מבין קרוב לאלף פניות ב-2013, חייל אחד בלבד שוחרר מהצבא בעקבות האירוע. כל האחרים קיבלו כלים להתמודד עם שאירע והמשיכו לתפקד בתוך המערכת.

יו"ר הוועדה, עליזה לביא, אמרה בדיון כי "אני רוצה לברך על המסגרת הטיפולית של הצבא, שמחה על השקיפות אבל אני לא רואה בזה סוף פסוק, כשמקבלים נתונים צריך לראות מה לא קיבלנו, הם לא משקפים לחלוטין את מה שנעשה, יש שבוחרות לא להתלונן".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בצה"ל רואים בחומרה רבה את נושא הפגיעה על רקע מיני ומשקיעים מאמצים רבים למיגור התופעה. לאחרונה, נוכח הגברת ההסברה והמודעות לאפשרות הדיווח והתלונה ובראשם הקמת מרכז מהו"ת (מרכז התמודדות ותמיכה), חלה עלייה מסוימת בכמות הדיווחים. כל פניה שמגיעה נבחנת לגופה ומטופלת בכובד ראש".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ